şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle başlık karaktere takıldı. kullanılmış motor yağının nerede kullanıldığı sorunsalı olmalıydı.

  yedek parça işi yapıyorum ve motor yağ satmaya başlayacağım. aklıma değişimden sonra ustaların biriktirdikleri atık motor yağlarının nerelerde kullanıldığı takıldı. 3-4 gündür internette bulamadım. sözlükte arattım burda da yok. bilgisi olan varsa hepimizi aysın lütfen. internette bir sürü çöp bilgi var. bitkisel atık yağların dönüşümüyle ilgili bilgiler var ama atık motor yağlarının nerelerde kullanıldığına dair net bir bilgi yok sevgili suserler. bileniniz varsa bizleride bilgilendirirseniz bahtiyar oluruz.
 • (bkz: yağ sobası)
 • atık yağın teoride; yeniden kullanılmadan, mevzuat uyarınca bertarafı öngörülmektedir. pet-der gibi yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından toplanarak ve/veya çimento fabrikalarına götürülerek bertaraf edilmekle birlikte atık yağların yönetimi yönetmeliği kapsamında uygulama yapılmalıdır.

  pratikte ise yağ sobasında kullanılmaktadır. 10 numara yağ gibi kullanımı pek mümkün değildir. 10 numara yağ denilen şey light neutral de denen mazota çok yakın özellikler gösteren yağ olup motor yağının bir bileşenidir. o nedenle pratikte 10 numara yağ olarak değil de arabanın motor pompasını ele almaktan çekinmem, zaten aradaki fark senelik araba parasına tekabül ediyor yağı olarak kullanılabilir.

  netice itibariyle çevreye duyarlıysanız ve kuralına göre bertaraf edeyim derseniz; bir sürü prosedürü olan bir süreç sizi bekleyecektir.
 • gözümde canlanır koskoca mazi.

  https://i.imgur.com/vmc0gb2.png

  t: birden fazla kere kullanılan yağdır.
 • inşaatlarda beton döküldüğünde tahta kalıplara yapışmasın, kalıbı kolay sökebilmek için sürülürdü bir zamanlar .
 • motorlu testerede benzinle karıştırılarak kullanılır
 • nerede kullanılıyor bilmiyorum ama çöp veya moloz olarak değerlendirilemeyeceği için özel olarak toplanılıyor olabilir, ayrıca bildiğim kadarıyla devlet litresini 0,30 kuruş gibi bi rakama alıyorken özel şirketler litresine 1 lira 1,5 lira veriyormuş ondan dolayı sanayide birçok dükkan atık yağın çoğunu özel şirkete ayırıp çok az bir miktarını devlete veriyormuş.
 • bizde yakmak için kullanılır sobada. hatta millet dükkana 70 lik bidon getirirdi yağ değiştikçe doldurun da kış geldiğinde alayım kendime diye. talep çoktu tabi, bazısı da bina inşaatı için götürürdü sağolsun öyleleri karşılığında para da verirdi ben daha çocukken.