şükela:  tümü | bugün soru sor
 • valla kimi kastediyor hiç umurumda değil ama ben de dönemin taraf gazetesi için çok benzer düşüncelere sahiptim.

  (bkz: taraf/@jean auguste dominique ingres)
 • şimdi kalkıp isim isim yazsak gg olacak.
  varsın olsun.
  buyurun;
  (bkz: ismet berkan)
  (bkz: balçiçek pamir)
  (bkz: elif çakır)
  (bkz: esra elönü)
  (bkz: zehra develioğlu)

  bu liste uzayıp gider.
  sevgiler...
 • her seyi bildiklerini ve dunya'nin kendilerinin etrafında döndügünü sanirlar.
 • sadece karmaya inanarak iyilik bankasında birikim yapmak isteyenlerin, bir takım kendini çok akıllı zanneden zihni kirli, niyeti kötü, kalbi yanmış insanlar tarafından suistimale uğratmaya çalışarak aptal yerine koymasıdır.
  iyiler her daim kullanışlıdır evet ama sonunda hep onlar kazanırlar. keser döner sap döner.

  not: bu entry sadece kullanışlı iyiler icin yazılmıştır, konuyla ilgisi yoktur.
 • erdogan özmen mesele dergisinin nisan 2014.cü sayısında "sıradan sapkınlık" adlı yazısında bu kişilerin halet-i ruhiyelerini psikanalizden yararlanarak çok güzel bir şekilde çözmüş. mutlaka okumalı... buyrun tadımlık;

  ""...tam olarak ifade etmek gerekirse, sapıklık fantazinin tersine çevrilmiş etkisidir. özne öznelliğin bölünmesiyle karşılaşmada kendini nesne olarak belirler...özne kendini başka bir iradenin nesnesi haline getirdiği için sado-mazoşist dürtü kapanmakla kalmaz, aynı zamanda kendini oluşturur...sadistin kendisi nesnenin yerini işgal eder, ama bilmeden, başkası yararına, başka birinin jouissance'ı(zevki) uğruna sadistik sapık olarak kendi eylemini gerçekleştirir". ötekinin iradesinin/isteğinin saf aracısı konumunu benimsemektir sapığın tutumu.bu benim sorumluluğum değil, onu gerçekten yapan ben değilim demektir.sonrasında ve çok özel şartlar altında, içlerinden bazıları -kısmi bir içgörü kazandığından belki de-, bir sayfayı kapatır gibi yapıp, aslında ama yeniden başlamak üzere "itiraf"larda bulunurlar. hiçbir kaideye ve kerterize sahip olmadıklarından her seferinde yeni başlangıçlar yapmakta ustalaşmışlardır çünkü.bu sefer "meğer ne kullanışlı aptallarmışız" demek için sıraya geçilir.ama daha o anda bütün ifadeyi deşifre eden şeyin çiğ bir gayri sahici ton oluşu apaçık sırıtmaya başlar.bu tür bir "özeleştiri"nin tekrar ettiği kalıbı, zaten oradaki müstehcen zevki teşhis etmek için sadece birazcık yakından bakmak yeterli olur çoğu zaman:"yaptığım şey için kendimi temize çıkarmış olarak görüyorum:bundan sorumlu olmadığımın sadece ötekinin iradesini(burda ö ve i büyük-esn*) gerçekleştirdiğimin tamamen farkında olarak başkalarına acı verebiliyorum"buradaki ötekiyi yerine göre tarih,tanrı vb. olarak anlamalıyız.o halde şu iyi bir özet sayılabilir:"sapık özne tam bir sadakatle kendini ötekinin zevkine (jouissance) adayan öznedir"

  *esn:entry sahibinin notu
 • yani useful idiot'un çoğulu.
  kavram çok eski. çağrışımları da altını istediğimiz gibi dolduracağımız kadar bereketli. her farklı tarihi dönemden şahane örnekler verilebilir. üstelik bugünlerde moda da oldu, artık kullanışlı aptalların kendisi de kullanabilir.

  moda oldu ama güncelden güzel örnekler verilebiliyor hala. son dönemde akp’nin kullanıp attığı liberaller için daha sık söylenir oldu. ben katılmıyorum bu benzetmeye. liberallerin akp kafasını gayet iyi analiz ettiklerini ancak önümüzdeki kemalist ekolden başka türlü sıyrılamayacakları için akp’ye zamanında sıcak baktıklarını düşünüyorum. nitekim öyle de oldu. kemalist ekol neredeyse bitti. şimdi faşizmin direksiyonunda akp var. o da inecek mecbur. liberaller de genel olarak şu an akp’ye düşman. bu anlamda liberaller kökten akp’ye karşı çıkanların yanında daha gerçekçi diyebilirim. ancak erki ele geçiren her ideoloji zamanında beslendiği liberalleri ilk fırsatta tokatlıyor. liberalliğin fıtratında bu var. neyse bu başka konu da asıl önümüzde kullanışlı aptal olarak çok net tarif edebileceğimiz bir kitle var. bunlar dururken liberallere zor sıra gelir.

  kullanışlı aptallığın bugün bir çözümü yok bunu biliyoruz. kavram sadece siyaset ile değil sosyal hayatta da karşımıza çıkıyor. 90larda yeni açılan özel radyoları bir ara kapatmaya çalıştı devlet (milattan önceden kalma mevzuatlar yüzünden). herkes beyaz kurdaleleri göğsüne takıp “konuşan türkiye” diye sloganlarla haykırdı. orası dönüm noktalarından biri idi belki de. “konuşan türkiye” önce “hiç durmadan konuşan türkiye”ye, ardından “boş konuşan türkiye”ye evrildi. sıkıntılardan biri bu. konuşmayı seviyoruz. bakın sosyal medya raporlarına, mobil operatör raporlarına, nicelik olarak ilk sıralarda hep türkler. oysa çok konuşmak eğer belagatiniz yok ise o kadar da güzel bir özellik değil.

  ikinci sıkıntı ifade güçlükleri. tamam bir rönesans beklenmiyor memlekette ama azıcık dahi olsa bir kişinin çocukken kendini iyi ifade edecek birkaç yöntem öğrenmesi şart. resim mi yaparsın, keman mı çalarsın, şiir mi yazarsın, araba mı tamir edersin bilmiyorum ama kendini iyi hissettiğin ve iyi ifade edebildiğin bir kanal bulmalı herkes büyümeden önce. bu kanallar kullanılmayınca herkes kolayca yapabildiği yönteme yani konuşmaya (ya da en temel internet mecralarında yazmaya) başvuruyor. kafa sikiyor hayatı boyunca. “evet ya” diyor, “aynen moruk” diyor, “haklısın hocam” diyor. twitter’da gördüğünü facebook’a kopyalıyor, facebook’takini sözlüğe, sözlüktekini twitter’a. hiç susmuyor. adam dünyadaki en iyi saksafoncu belki. ah bir saksafon geçse eline öttürecek tüm dünyayı. şan şöhret ayağına kapanacak ama o üflemek yerine konuşmayı seçiyor. saksafon ile tanışamıyor tanışsa bile başka baskılardan ilerleyemiyor. tümü kullanışlı aptallığa giden yolu açıyor.

  tali yolları bitirdikten sonra gelelim üçüncü, son ve asıl meseleye. kullanışlı aptalların en kullanışlı yönü olan sıfır sorgulama özelliklerine.

  soma faciasında gayet iyi kullanıldı bu aptallar. akp’nin danışmanlarından biri miyim? al abi burhan kuzu’nun twitter’ından bir ekran görüntüsü. sonra fake bir twitter adresinden yaz “ölen ölür kalan sağlar bizimdir. türkiye maden ocaklarını çalıştırmak zorunda” diye. aç paint’i birleştir görüntülerini. burhan kuzu twit atmış diye sal sosyal medyaya. say sonra tek tek kullanışlı aptal sürüsünü. bir milyon kez retweet edilsin. sonra yaz tayyip ağa’nın konuşma metnini. “bunlaaaar.. bunlaaaar yalancı. bunlaaaar internetin o kontrol edilmeyen karanlıklarında, en iğrenç iftiralarını atan namertler. bakın neler yazmışlar burhan kuzu için” diye gürlesin tayyip ağa meydanlarda.

  sen ise kullanışlı bir aptal olarak olay ortaya çıktıktan sonra bile sorgulama durumu. şerefsizler, ölen ölür yazmışlar bir de diye bilinçaltına terapi yapmaya devam et. iyilerin ve kötülerin olduğu bir dünyada karşı tarafın kötülüğüne kendini ikna et, oradan iyi bir insan olarak kendinin sağlamasını yap. oooh. sıfır çelişki.

  daha geçenlerde oldu. şafak sezer’in polo tshirtle israil karşıtı gösteriye katılması üzerine, ilber ortaylı twit atmış. "be gerizekalı daha üzerindeki tshirtün israil olmadığını bilmeden karşıtlığa savunuyorsun" minvalinde yazmış. benim de arkadaşlarımdan biri şunu paylaşmış. millet coşmuş, paylaşımlar, tweetler. normalde mal diye etiketleyip geçerim ama sevdiğim arkadaşımı uyarmayı borç bildim. "ilber ortaylının twitter adresi değil o, troll" dedim. "üstelik polo yahudi malı da değil" dedim. tık yok elemanda. dut yemiş bülbül. gerçi bugüne kadar yaptığım bu uyarılarda cevap verenler de genel de “tamam öyledir ama bu şerefsiz de az değil” seviyesinde bir mantık kurduklarından uyarılar işe yaramıyor. çünkü önce "biliyor" sonra buna temel oluşturuyor ya da kanıt buluyor insanlar. önce şafak sezer’den nefret ediyor sonra bunu doğrulayacak her türlü olaya sorgusuz inanıyorlar. oysa tam tersinin yapılması lazım.

  soma madeni faciasında 301 kişi öldü diyor hükümet. doğrulamadan, sorgulamadan 750 kişi öldü diye haberi paylaş. yalancılar diye yorumlar yaz. içeride suriyeli işçiler var diye twit at. hükümet de bu salaklıklarını tüm muhalefete mal edip propogandasını yapsın bir güzel. senin gibi kullanışlı aptalların etinden, yününden, sütünden faydalansınlar.

  gezi’de panzerle ezildi diye başka ülkeden alınmış iç savaş resimlerini paylaş. yok 48 saat daha eylem sürerse anayasa mahkemesi hükümeti düşürecekmiş haberini yay. şimdi herkese inanılmaz geliyor ama binlerce kişi paylaştı bu haberleri. 3-5 maczup değil. sen, o tanıdığın duyarlı eleman, gezi’de direnen güzel kız hepsi düştüler bu oyunlara…

  azıcık düşünce silsilesini devam ettiren biri rahatça görebilir bu yalan haberlerin kaynağını. bir insan yalan olduğunu bildiği haberi neden paylaşır bunu sormalı tüm kullanışlı aptallar kendine. bir haberi kendileri doğrulamadan asla paylaşmalılar. ama elbette ki böyle bir şey olmayacak. çünkü kullanışlı aptalları kullananlar, kullanışlı aptallardan daha zeki. diyelim ki twitter’daki yalan bir haberi paylaştığını sonunda geç de olsa anladı bir kullanışlı aptal. temelde iki yolu var.

  1) ayma: ben bir kullanışlı aptalım resmen. acilen hayatımı gözden geçirip sorgulayıcı olmam ve bir daha böyle kirli oyunlara alet olmamam gerekiyor

  2) mantığa büründürme. (haberin yalan olduğu bilmesine rağmen) demiştir öyle. demese bile daha beterini dedi zaten bu ne ki… ertesi gün aptallığa ve yeni yalanları paylaşmaya devam.

  elbette birinci yol ciddi bir arınmayı ve kendini tanıma sürecini de içerdiğinden tercih edilmiyor. mutlu bir şekilde çelişkisiz yaşama isteğimizden dolayı herkes kendini aklıyor kendi küçük hesaplarıyla.

  sonuç: kullanışlı aptallar hiçbir zaman bitmeyecek.

  seçenekler ise şunlar: ya onlardan faydalanabilecek bir ahlaki çerçeve üreteceksiniz ve bu müthiş enerjiden siz de sebepleneceksiniz ya da ak götü kara götü görüp dünyayı kahredeceksiniz kendinize. (ipucu: hayat çok kısa)
 • akp'nin ilk döneminde liberaller ve sol liberalerdi. bunlar akp'nin türkiye'yi demokratikleştireceğine inanıyordu. kullanıldılar ve atıldılar. akp türkiye'yi demokratikleştirmedi, aptalları da kullanarak ideolojik hegemonyasını kurdu.

  akp'nin son dönemindeki kullanışlı aptallar milliyetçiler ve ulusalcılar. bunlar akp'nin pkk ile mücadele ettiğini, akp'nin abd yancısı kürt siyasetini karşısına aldığını iddia ederek akp ile bir tür vatan cephesi kurma peşinde. tıpkı ilk dönemin aptalları gibi son dönemin aptalları da akp rejimi tarafından kullanılıp atılacak. akp kürt allerjisi ortak paydasında milliyetçileri ve ulusalcıları kendi siyasal projesi içerisinde eritiyor.
 • akp'nin götüne kuyruk olmuş ne kadar cemaat, dernek, vakıf, federasyon, dergah, okul, kurum varsa, tek başıma karşılarına çıkıp avazım çıktığı kadar bağırmak istediğim ifade. gerizekalı mallar topluluğu!
 • nesiller boyu lanetle anılacak güruh.

  tarih kitapları faşizmin bunlar eliyle geldiğini yazacak, torunları ve onların çocukları utançtan kimliklerini saklayacaklar.

  mide bulandırıcı varlıklar.