şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaygın kanı, ikea'nın kalitesiz ürün sattığı yönündedir ama bu kanı gerçeği yansıtmaz. kalite göstergelerinden biri standart üretim yapmaktır ki ikea belki de dünyada eşi benzeri olmayan bir standart seviyesi yakalamıştır. genel olarak kullanım süresinin çok uzun olmadığı ürünleri olduğu da doğrudur. bu standartlarla "yeni evin ilk monilyası" sektörüne oynar genelde.

    gel gel ürünlerinin amiral gemisi lack sehpa örneğin. bildiğin kağıttır ama üstünde anlamsızca tepinen şımarık bebeler olmadığı müddetçe elli sene kullanılabilir. yani tutarlıdır. çikolata rendesinden kereviz geçirmeye çalışınca ürüne bok atan da çok.

    başta koltuk olmak üzere pek çok ürünü çok kısa zamanda form kaybetse de özellikle mutfak ve dolap grubu gayet makuldür bu markanın. cam ve seramikleri de piyasasaki iyiler arasındadır. ikea'nın güçlü olduğu nokta aksesuar ürünleridir.

    yine de her biri "minimal tasarım harikası" olarak lanse edilen ürünleri bazen o kadar da iyi tasarlanmamış oluyor. örnek, vispad plastik süzgeç. bir süzgeçten beklentiyi karşılar ama ağız kısmının gereksiz eğimli genişliği nedeniyle bulaşık makinesi sepetine sığmaz. legitt doğrama tahtaları da (plasitk) yine bulaşık makinesi ile sorunludur. ilk 70 derece yıkamada pek çok muadili gibi yamulur. aspekt serisinin bıçak bileme aparatı da teknik olarak harika bilemesi gerekirken, mekanizmasının yeterince güçlü çalışmaması nedeniyle bıçağı iyi bilemez. burada asla bir karalama ya da övme peşinde değilim. sadece buradan ilk eşyalarını alacak gençlere tavsiyelerimdir. ikea'dan 4 ev döşemiş biri olarak.