şükela:  tümü | bugün
  • ebrehe, kilisenin kapisinin üzerini altin levhalarla kaplatmis ve altin çivileri, birbirlerinden, mücevherlerle ayirmisti. kapiya, kirmizi büyük bir yakut yerlestirmisdi.kulleys kilisesinin kapisindan girilince 40x80 genisliginde nakisla saç agacindan gümüs, altin çivilerle tavanlanmis bir ev vardi.buradan da, sag ve sol taraflardan uzunlugu 40 metreye kadar olan bir sofaya girilmekte idi. sofanin direkleri çini ile kaplanmisti.sofadan, 30x30 metre genisliginde bir kubbeye girilirdi.kubbenin duvarlari, cini ile kaplan mis olup içinde altin gümüs ile süslenmis çelik levhalar bulunmakta idi.kubbede günesin dogdugu tarafta 1o x 1o metre genisliginde alaca renkte kara mermer konulmus olup günes vurdugu zaman, içeriden kubbeye bakanlarin gözlerini almakta ve günesin, ayin isigini kubbenin içine aks ettirmekte idi.
  • koyu bir hristiyan olan yemen valisi ebrehe tarafından kâbe'ye alternatif olarak yaptırılmış olan büyük kilise. arapların ziyaretlerini buraya çevirmek istemiştir ebrehe. bunu içine sindiremeyen bir adam da, gecenin birinde kiliseye girip içine pislemiştir. bu duruma öfkelenen ebrehe de fil ordusu denilen büyük bir orduyla kabe'yi yıkmak için mekke'ye yönelmiş. burada tarihin gördüğü en önemli mağlubiyetlerden birini tatmıştır.
  • çok enteresan bir tarihi olmasına ve günümüzde tarihi-turistik anlamda cazibe merkezlerinden birisi olma potansiyeli bulunması rağmen "herhangi bir yapının kalıntısı" gibi bir kenara bakımsız bir şekilde bırakılmış enteresan yapı.
  • islam öncesi dönemde arap yarım adasında mozaik sanatı bulunmadığından bu kilisenin yapımı için dönemin bizans imparatoru 1. justinian tarafından ilgili mozaikler kuzey afrika'daki başka bir kiliseden sökülerek buraya getirilmiş ve bu yapıda kullanılmıştır. emeviler dönemine kadar bütünlüğünü koruyan kilise, abdullah bin zübeyr döneminde yağmalanmış ve bu mozaikler kiliseden alınarak mekke camisinin dekorasyonunda kullanılmıştır. böylece islam mimarisinde ilk mozaik kullanımı görülmüştür. sonraki dönemlerde abbasiler tarafından da yağmalanan kiliseden geriye bugün benim anladığım kadarıyla bir bina kalmamıştır. geriye kalan şey, kabe'den esinlenilerek oluşturulmuş, gelen hacı kafilelerinin tavaf ihtiyaçlarına cevap oluşturmak adına planlanan ve muhtemelen kilisenin bahçesinde bulunan yine kabe ölçülerinde etrafı taşla çevrili daire şeklinde bir çukurdur.