şükela:  tümü | bugün
 • bir yazarin butun eserlerini iceren dizi.
 • sadece bir yazarın değil, bir alanın, disiplinin vs.nin
  farklı yazarlarının farklı görüşlerini, bildirilerini, deney(im)lerini toplayan latin corpus beyinin başı serpuşlu
  oryantal arabesk amcazadesi de olur bir taraftan.
 • (bkz: koleksiyon)
 • sabahat akkiraz ve orient expressions birlikteliğinde, ses ve seslerin buluştuğu albüm.

  --- spoiler ---
  sabahat akkiraz ve orient expressions külliyat'ta buluştu! türk halk müziği'nin eşsiz sesi sabahat akkiraz ile son dönemde "hırsız-polis" dizisine yaptıkları müziklerle gündemdeki elektronik müziği doğu ile buluşturan orient expressions'ın ortak projesi "külliyat" isimli albüm doublemoon etiketiyle müzikseverlerle buluşuyor. halk müziğini elektonik altyapı üzerinde yorumlayan orient expressions; dj performanslarının faal ismi murat uncuoğlu ve dj yakuza, "imkansız aşk" parçası ile dikkatleri üzerine çeken halk müziğinin yetkin sanatçısı cem yıldız ve amerikalı saksafoncu richard hammer'dan oluşuyor. "divan" isimli ilk albümleri ile ilgi çeken grup etnik müziğin tüm dünyada tanınmış ismi, kendini "anadolu kültürünün keşfedilmesine" adayan sabahat akkiraz ile biraraya gelerek özel bir projeye imza atıyor. tarihin ezgilerini bugünün müziğinin teknolojik olanaklarıyla dinleyiciye ulaştıran "külliyat" 11 parçadan oluşuyor. "külliyat", anadolu'nun kültürel zenginliğini yansıtırken farklı eğlenme ve hüzünlenme biçimlerinin türküler aracılığıyla karşılaştırılmasına da, anadolu'nun küçük bir köyünde dinlenen uzun havanın bir ballad olarak yeniden yaratılmasına da imkan veriyor. söz ve müziği musa eroğlu'na ait "gül fidanı kırılır" isimli parça ile açılan külliyat'ta mersin, malatya, sivas, erzincan'dan türkülerin yanısıra orient expressions'ın bestesini yaptığı, sözleri neşe şen'e ait iki parça yer alıyor. (kartonet'ten)
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  ömrünü, anadolu’nun türkülerini derlemeye, öykülerini dinlemeye, masallarına tanıklık etmeye yani “anadolu kültürünün keşfedilmesine” adayan sabahat akkiraz, serüvenlerini “elektronik müziği doğu ile buluşturan yolda keşfedilmemişe yolculuk” olarak özetleyen orient expressions’la buluştu. ortaya “külliyat” çıktı... külliyat’ta ozanlık geleneğinden gelen akkiraz, halk müziğini elektronik altyapı üzerinde yorumlayan orient expressions’la birlikte anadolu müziğini dünyaya fısıldıyor. tarihin ezgilerini bugünün müziğinin teknolojik olanaklarıyla dinleyiciye ulaştıran külliyat, anadolu’nun kültürel zenginliğini yansıtırken farklı eğlenme ve hüzünlenme biçimlerinin türküler aracılığıyla karşılaştırılmasına da, anadolu’nun küçük bir köyünde dinlenen uzun havanın bir ballad olarak yeniden yaratılmasına da imkan veriyor.

  müzisyenlerinin dinleyiciyi, (birbirlerinin tahakkümü altına girmeden) oluşturdukları yeni dille, yepyeni bir yolculuğa davet ettikleri külliyat, kökeni olan ama köktenci olmayan bir füzyon çalışması aynı zamanda... anadolu müziğini avrupa ve iskandinav ülkelerinin yanı sıra latin amerika’ya da tanıtan akkiraz’ın, isviçre’den ispanya’ya, italya’dan japonya’ya kadar pek çok ülkede dinleyiciye ulaşan orient expressions’la buluşmasında bizlere düşense, kulaklarımızı, yüreğimizi ve aklımızı yeni yolculuklara hazır tutmak... dj performanslarının faal ismi murat uncuoğlu ve dj yakuza, halk müziğinin yetkin sanatçısı cem yıldız ve amerikalı saksafoncu richard hammer’ın, etnik müziğin tüm dünyada tanınmış ismi sabahat akkiraz ile karşılaşması, hepimiz için heyecan verici bir serüven...
  burçin belge

  --- spoiler ---

  albümün türkülerine gelince;

  gül fidanı kırılır
  kök ve dal
  mevlam bir çok dert vermiş
  ben melamet hırkasını giydim (leylim leylim)
  akıttın gözümden yaşı
  kayalar merdim merdim (karaşar semahı)
  nokta
  kaleden kaleye şahin uçurdum (temir ağa)
  ali (methiye)
  eridi kalmadı dağların karı
  ceylan gözlerine
 • taş gibi bir elektronik altyapıya sabahat akkiraz'ın evrensel sesi eşlik ediyor bu albümde.
 • doublemoon dan nefis bir album. cem adrian 'uzun ince bir yoldayim' ne kadar olmamissa bu da o kadar olmus.
 • insanın içini arındıran, soluk aldıran bir albüm. elektronik müziğin nefret edilen dıptısları bile anlam kazanmış, uhrevi olmuş. doğu'nun yanık ezgileri modernize edilmiş. kısaca şahane olmuş.
 • sabahat akkiraz ve yol arkadaşları orient expressions ın farklı bir soluk getirdikleri türkülerin yanı sıra, kök ve dal ile nokta adlı iki muhteşem orient expression bestesinin de yer aldığı albüm.
 • doublemoon'dan kötü albüm çıkmaz görüşümüzü kanıtlayan bir albümdür.

  sabahat ablamın eşsiz sesinin arkasına orient expressions gibi dahi bir topluluk gelince böylesine tapılacak bir albüm çıkıyor ortaya. elektronik müziğin yerinde kullanımı ve üstüne bir adet sabahat akkiraz kendini tüm gün dinletebilen ölümcül bir albüm yaratabiliyormuş demekki.
 • sabahat akkiraz'ın tüm yeteneğini döktüğü albümdür bu. elektronik sesler de eşlik edince parçalara, albüm baş tacı edilebiliyor tabi.