şükela:  tümü | bugün
 • gazetelerin verdiği vcd,bok püsür ardından oluşan slogan
  misal:
  -gazeteniz sabah ingilizce öğretim vcd'leriyle kültür devrimi yaratacak...ve de sadece 1921839 kupona...
 • derlerki, bu dönemde okullar, üniversiteler kapatılmış, bunun sonucunda da insana yapılan yatırımlar boşa gitmiştir.
 • mao zedong ve general lin biao'nun 1966'da baslattigi, resmen 1969'da, pratikte ise mao'nun 1976'da ölümüyle sonuclanan fiyasko. kural tanimaz kizil muhafizlarin terör estirdigi, "devrim karsiti" pek cok muhalif aydinin cürütüldügü ve katledildigi, insan haklarinin düpedüz cignendigi bir dönemdir. "eski" dönemlerden kalma cok sayida bina, anitlar, ibadet yerleri, sanat eserleri ve kitaplar kizil muhafizlarca imha edilmistir. devrim ve ideolojik idealler bahane edilerek mao'nun ve yandaslarinin siyasi güclerini pekistirmelerine vesile olunmustur.

  http://en2.wikipedia.org/wiki/cultural_revolution
 • mao zedung iktidar mücadelesi sırasında çok planlı hareket etmiş, büyük bir sabırla başarısızlıklardan geçe geçe başarıya ulaşmıştır. ülke içinde kendisine karşıt güçleri yenilgiye uğrattıktan, ii. dünya savaşı sonrası emperyalizmin tasfiyesini sağladıktan, 1 ekim 1949'da çin halk cumhuriyeti'ni ilan ettikten sonra, artık yeni hedefi kuracağı düzeni daim kılmaktı. bu amaçla tasarlamış olduğu insan modeline ulaşmak için 1966 kasımında "büyük proleter kültür devrimi"ni başlatmıştır. bu devrimin önemli ilk öğesi, mao'nun adeta putlaştırılmaya varan önemi yani halka benimsetilen; insanı, toplumu, doğayı dönüşüme uğratan; insanları kendi sistemine göre varoluşları hakkında bilgilendiren bir düşünce tarzı olan "mao zedung düşüncesi(mzd)"dir. bu düşünce tarzıyla mao, bir çok sistemin, ideolojinin sahip olduğu yapısına uygun tek tip insan ütopyasını bir süreliğine gerçekleştirmiştir.
 • insanlar paranoyakça sebepler yüzünden casus suçlamalarına maruz kalmışlardır. mao posterini ev içinde ikinci planda bir yere asmak, yazı karakterlerinde yanlışlık yapmak bu saçma paranoyak suçlamalar için gerekli zemini sağlamaya yetiyordu. insanlar mao desteklemiyor olmakla suçlanmamak için maonun küçük kırmızı kitabının 2 ya da daha fazla kopyasını yanlarında taşıyorlardı. resmi devrim yılları arasında (66 - 69) 500.000 kişinin öldürüldüğü söylenir.
 • (bkz: kulturkampf)
 • on yıl boyunca* çin halk cumhuriyeti'nin ilerleyeyim derken, duraklamasına, hatta gerilemesine neden olan karanlık dönem. öldürülen binlerce insanın, tahrip edilen koskoca bir tarihin yanısıra, eğitimcilerin birçoğu maden ocaklarına veya tarlalara gönderilerek okullar başka amaçlar için kullanılmaya başlanmış ve halk bir nevi uykuya dalmıştır. sadece temel eğitim güçlükle de olsa ayakta kalmayı başarmış; ama çin cumhuriyeti ile başlayan ve çin halk cumhuriyeti'nin kurulmasıyla atağa geçen yükseköğretim neredeyse durma noktasına gelmiştir. 1970 yılında kapanan veya boşaltılan okullarda eğitime yeniden izin verilse de sistem sadece marksizm ve mao zedong düşünceleri arasında hapsolup kaldığından ve hepten karmakarışık bir hal aldığından öğretim seviyesi çok düşmüştür. koskoca çin'de o yıllar arasında yükseköğretim kurumlardan sadece 1.033.000 öğrenci mezun olabilmiştir.
 • cinli bir tanıdıgımın deyimiyle, seksenlerde cin'de 35 yasından buyuk 45 yasından kucuk muhendis, ogretmen vs olmamasının yegane sebebi.
 • çinde 1966-76 yılları arasında gerçekleşmiş toplumun her tabakasındaki insanları tek bir çatı altında, eşitlik çatısı altında toplamayı amaç edinmiş devrimdir. nitekim bu eşitlik direkt olarak üst tabakadaki eğitimli, entellektüel, burjuva kesimi alta tabakalara doğru çekmeye yönelik bir eşitliğe dayanmaktaydı. bu devrim içerisinde "reeducation" yani yeniden eğitim adı verilen eğitim 17-18 yaşındaki burjuva ailelerinin, toplumda eğitimli kısmın çocukları çinin bilmem neresindeki bilmem ne dağının bilmem neresindeki köyüne yollanarak orada köylüler tarafından eğitilmesiyle gerçekleşiyordu. gittikleri yerlerde gelecek umutlarını sıfıra indiren işlerde uğraşıyorlar, tarlalarda, madenlerde ter döküyorlardı.

  bu konuda bilgi edinmek adına okunacak en zevkli ve en ilginç romanlardan biri 25 yaşından beri fransada yaşayan ve yamulmuyorsam 17 yaşında kendisi de kültür devrimi sırasında yeniden eğitime yollanmış bir sinemacı ve yazar olan dai sijie'nin balzac ve çinli terzi kız romanıdır. yazar fransaya geldiğinde kaleme aldığı kitabı fransızca yazmış ve kendi "rééducation" deneyimlerinden de yola çıkarak romana uyarlanmış bir gerçeği anlatmıştır. kitabın orjinal ismi balzac et la petite tailleuse chinoise dır. aynı isimde yazarın yönetmenliğini yaptığı filmi de mevcuttur fakat bulunması sanırım pek kolay değil.

hesabın var mı? giriş yap