şükela:  tümü | bugün
  • yaşadığım şehirde bulunan tüm kütüphanelere üyeyim. ailecek kütüphaneden faydalanıyoruz. çocuk kütüphanesine de üyeyiz.
    kızımla ciddi bir kitap okuma kültürü oluşturmayı hedefliyorum.
    haftada 2 ayda yaklaşık 8 kitap okurum ve kitaba para harcamam. kitap ve dergi harcamaları: 0 tl.

devlet tiyatrosunun hemen hemen her hafta oyununa giderim. hatta bu akşamda bir oyunu izlemeye gideceğim. yüksek lisans öğrencisi olduğum için her oyuna öğrenci bileti alabiliyorum. 4,5 tl oyunlar. ayda 18 tl tiyatro harcamam var.

sportify aile paketi üyeliğim var. 5 tl gönderiyorum her ay. böylece müzik zevkimden geri kalmıyorum. çok değerli çalma listelerini takip edebiliyorum. müzik : 5 tl.

netflixe üyeyim. tabii ki onda da grup üyeliğim var. 10 tl ile istediğim diziyi filmi izleyebiliyorum.
    sinemaya pahalı olduğu için gitmiyorum. sevdiğim filmleri internetten izliyorum. dizi, film: 10 tl

gördüğünüz gibi aylık toplam 33 tl ile deli gibi dizi, film seyredip, kitap dergi okuyup, müzik dinleyerek sanat ve kültür dünyasından uzak kalmıyorum. yakın zamanda üniversite bahar şenlikleri başlar. onda da konserler ücretsiz olur. sevdiğim sanatçıları canlı dinleme şansını yakalarım.
    ekonomik krizin yaşandığı şu zamanda ilham olması için yazdım. kültür ve sanattan uzak kalan bir insan böceklenir. çok ucuza çok iyi yayınları takip edebilirsiniz. belki örnek alan çıkar.
  • dijital dünya gerçekten de kültüre ulaşımı bedava düzeyine getirdi.
    youtube akla gelebilecek bütün müzik yapıtlarını gayet iyi ses kalitesinde bir tık mesafesine ulaştırdı.
    aynı biçimde türk sinemasının neredeyse bütün klasikleri (önemli bir kısmı restorasyonlu) her an elimizin altında. tek gereken kotası dolmamış internet bağlantısı.
    edebiyat (dil problemi yoksa) gutenberg books projesiyle bedavaya geldi. fikri haklar koruması süren yazarlar hariç bütün edebi külliyat artık cebimizde, tabletimizde.

bunlara ulaşmak için gençliğimde düzenli kütüphaneye gider; kitap ödünç alıp üç haftada bitirmeye çalışırdı. kasetten kasete, radyodan kasete vb kopya yaparak müzik arşivi oluştururdum. eğlenceliydi ve emek gerektirdiği için değerliydi elbette. ama bulunabilirlik problemi vardı.

bugün kültürsüzlük zirve yaptıysa nedeni olanaksızlık değil, tüketim kültürünün getirdiği zihin tembelliğidir.