şükela:  tümü | bugün
 • degisik cevreye girildiginde o cevreye uyum saglama sureci, farkli kulture uyum saglama surecindeki duygusal ve fiziksel tepkiler.

  çevremizde değişiklikler olursa ya da değişik çevreye girersek, tecrübe ettiğimiz, tecrübe etmek zorunda kaldığımız şaşkınlık, merak, endişe, kaygı, korku, kafa karışıklığı, hüsran gibi duygulardır. yabancı bir kültüre girdiğimizde, o kültüre karşı verdiğimiz duygusal tepkiler de diyebiliriz. kültür şoku için, yabancı kültüre karşı verdiğimiz duygusal tepkiler desekte, bu duygusal tepkilerin sonucunda bazı fiziki ve psikolojik belirtiler ortaya çıkıyor ve bunlar belirli dönemler şeklinde tecrübe edilmek zorunda kalınıyor
 • bir de bunu degisik cevreye giren kisinin kendisinin yasamasi gerekirken, girdigi gruptakilere yasatan insan modeli vardir. bir nevi dagdan gelip bagdakini kovma durumu.
 • radyoda fg yahut radio cool dinlemeye çalışan kişilerin arada bi yaşadıkları şey. hemen bitişik frekanslarda yurdumuzun bağrından gelen yayınlar sık sık girişim yapmaktadır.
 • şok süpermarketlerinin kütüphane versiyonlarına verilen isim ..
 • yurtdisina giden istisnasiz herkesin basina gelen, yeni girdiginiz kulture adapte olmaya calisirken yasadiginiz, evim ailem vatanim diye iclenmenize sebep olan, ve ne zamandir dinlemediginiz ibrahim tatlises sarkilarini cd calarda duyunca kulaklarinizin fena olmasi durumudur. (bkz: bir yigit gurbete gitmis basina neler gelmis...)
 • bir lolipop ile ağza yapışan şok şeker.
 • batidan geldigi surece hic ya$anmayan bir $ok turu.
  nedense...
 • ahir zamanda popüler kültüre yenilerek öksüz-yetim kalmış, müziğin apriori ve aslî türü klâsik müziğe kucak açıp ebeveynlik eden radyo programlarından pena’nın içerisinde kendine yer bulan, klâsik müzik kuşağının kendine özgü adı.

  rock müziğin ağır gitar ritimleri ile klâsik müziğin piyano, keman, viyolonsel konçertolarını aynı çatıda birleşimini kaldıramayacak bünyelere, beyinlere, kulaklara şok etkisi yaşatabilen, ama neticesinde elektroşok terapisi türünden bir tedavi de uygulatabilecek ironi yüklü kültür elektroşoku.

  klâsik müzik, popülizmin şehvani-hayvani keyfine evet diyen toplulukların, klasik olan hiçbir şeye itimat göstermemesi neticesinde, insanların popülizm çukurunda kayboluşuna tanıklık etmiş müzik türlerinden biri olmasıyla ayrılır. artık amansız bir vebalı gibi radyo istasyonlarının en hücra saatlerinde talepsiz frekanslara hizmet ediyor olmasına rağmen, pena’nın kültür şoku sayesinde rock müzik dinleyicisine ‘buradayım, kaybolmadım’ diyerekten adeta yalvararak zevk tattırması tarifsiz bir duygudur. rock tutkunu kişiliklerin rock’tan başka; klasikmiş, jazzmış, bluesmuş dinlemez diyen kör gözlere de bir açıdan misilleme niteliği de katar.

  (bkz: ahmet durakçı)
  (bkz: pena)
 • kültür sokunun tanimi adinda gizlidir iste.farkli bi kültüre gecince sok olma,apisip kalma ve hatta bazen göt olma durumudur.bazen bi memleketten bi baskasina göcünce bazen de sadece ikamet edilen muhiti,arkadas cevresini veya yasam seklini degistirince yasanir bu sok.

  melankolik,karamsar bi yapiya bürünür insan.günlük falan tutmaya baslanir genelde.arabesk bi ruh haline kapilip "dünya yalan,herkes düsman" mottosuyla sarilirlar kaleme kagida.cok sanatcinin böyle eserleri vardir gurbette,hapiste vücuda getirilmis.kalamam ben buralarda,alisamam bu yasama diye sizlanilir her gün.ama ayni karamsarligin verdigi zayiflik ve gücsüzlükle bi seyleri degistirmeye de kalkisamaz insan.gitsem neye yarar kalsam nereye kadar diye kendi kafasini sikmekle yetinir muntazaman.

  biraz sabirli ve olgun kisiler bekleyerek atlatir bu dönemi.bu dönemler ya gecicidir zaten ya da insan alisir o duruma.insan neye alismamis ki dünyada?sonunda daha güclü olarak hayatina devam eder.cünkü nedir?beni öldürmeyen sey güclendirir *
 • kendisine yabanci bir kulturun alisilmamis dusunce-dil-davranis ve tutumuyla karsilasan kisinin yasadigi saskinlik halidir. bu kulturun icinde turist olarak bulunuyorsaniz hafif bir gerginlik yaratir ve ortamdan ayrildiginizda gecer biter amaaaaa eger bu yabanci kulturle uzun sure hatta omur boyu ic ice yasayacaksaniz yalnizlik, soyutlanmislik, kaybolmusluk ve hastalik derecesine varan tedirginlik duygularini bol bol tadacaksinizdir demektir.

  (bkz: alvin toffler)