şükela:  tümü | bugün
  • yaptığı şahane kampanya sayesinde epeydir almak istediğim ya da ihtiyacım olan bir dizi kitabın yanında, belki hiç okumayacağım ama sırf ucuz ve çekici göründüğü için, sırada beklesin, nasılsa okurum bi' gün diye; adını beğendiğim, merak ettiğim, "amaan, nasılsa yarı fiyatına, en kötü okumam, durur ya da hediye ederim sevebilecek birilerine" diye yaklaştığım bir sürü kitabı da almama neden olacak gibi görünen site. bekliyorum ki kampanya bitmeden kredi kartı hesap kesim tarihim gelsin. ocağıma incir ağacı diktin kültürtv!

bu arada yaptıkları fazlasıyla şaşırtıcı bi' kampanya.. yani hani "aman, ellerinde kalmış kitapları elden çıkarmaya çalışıyorlar" denebilecek bi' şey değil, her çıkan yeni kitap da bu kampanyaya dahil.. yani en basitinden, masumiyet müzesi, cahillikler kitabı ve olasılıksız gibi son zamanlarda herkesin elinde görmekten gına gelmiş olan kitaplar da dahil bu kampanyaya. e sormadan edemiyor insan; "madem bu kadar ucuza olabiliyo', madem yarı fiyatına satılabiliyo' bu kitaplar, niye sürekli iki katını veriyoruz?" diye.. diyelim ki yayınevi hiç kar etmeden, maliyetine satıyo', e o zaman zaten insanların aylarını/yıllarını verdikleri kitaplardan elde edilen gelirin yarısını yayınevlerinin iç ediyo' olması zaten bi' garip/sakat değil mi? evet, işin nasıl işlediği hakkında zerre fikrim yok, dolayısıyla şaşırıyorum..

bi' de ben olsam "korsan fiyatına orijinal!" koyardım kampanyanın adını. eğer ki bu fiyata satarken bile bir yayınevi zarar etmiyor, veya hadi zarar etmek demeyelim de, tanıtım/reklam amaçlı bi' kampanya olduğu için, sadece reklam maliyetinde zarar ediyo'sa, o zaman korsancılar hak'katen çok güzel kazanıyo'muş be?*

henüz kültürtv'nin ağına düşmemiş olanlara da peşin uyarı; pahalı kitaplardan değil, ucuz olanlardan korkun! 10 milyon ve altındaki, yani zaten ucuz olan kitapların bi' de yarı fiyatını görünce rakam iyice komik iyice masum ve zararsız göründüğü için, insanı o eşşek kadar kalın kitapların değil de, onların yıktığını fark ediyorsunuz.. çünkü sepet büyüdükçe, küçültmek bi' bakıyo'sunuz ve "lan bunu çıkarsam 3 milyon fark edecek, onu çıkarsam 5 milyon fark edecek" derken kocaman bi' sepet kapınıza dayanıveriyo'. ama olsun, yine de, her şeye rağmen, eğer ki kitapları, kitap okumayı seviyo'sanız*, kitaplarınıza kavuştuğunuz andaki mutluluğunuzun, kredi kartı ekstrenizin geldiği anki hüznünüzden katbekat fazla olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim!

son olarak da bir arkadaşımın, kültürtv'nin ağına düştükten sonra ev halkından işittiği bir özlü sözü paylaşmak ve akabinde kültürtv'ye geri dönüp kitapların arasında biraz daha kaybolmak, varımı yatırdıktan sonra artık yoğumu da oraya yatırmak istiyorum;

"acıkınca o kitapları kaynatır suyunu içersin artık"
  • 100 ytl'lik alış verişlerde kapıdan ödeme yapabiliyorsunuz. indirim o kadar çekici ki, 100 ytl'lik sınıra ulaşmak çok kolay oluyor. bu arada kargo alıcıya aitmiş.

edit: kapıdan ödeme yapılamadığı gibi siparişleri bir türlü göndermeyip sonra birden iptal edebilen ve para iadesi için müşteriyi süründüren bir yermiş burası sonradan anladım. kesinlikle uzak durun, sinirleriniz bozulmasın.
  • yeterli altyapı sistemine sahip olmadıkları halde başlattıkları %50 ucuz kitap kampanyasından ötürü epey eleştiri almış site.
  • 26 ekime kadar sürdüreceklerini duyurdukları %50 indirimli kitap kampanyalarını bu gün itibariyle sona erdirdikleri sitenin anasayfasından duyurulmuştur.
    kitapları temin etmekte ve kargolamada pek çok sorun yaşanıyormuş. yetkililer bu kadar ilgiyi beklemediklerini ve hazırlıksız yakalandıklarını kabul ediyorlarmış.

mışmış da mışmış..

iyi site. güzel site. kampanyaları da şahane(ydi). ama önce altyapıyı hazırlayıp , temin ve teslimatı nasıl yapacaklarını kestirip sonra boylarını aşan böyle bir işe girişselerdi daha güzel olurdu...

ben kapıda ödemeyi seçtim,bu yüzden bir ay sonra bile kargom gelse,öper başıma koyarım,yarı fiyatına onca kitap aldım,kitaplar sağlam geldiği sürece beklemeye razıyım..ama dünyanın parasını (üstelik de taksit yapmadıklarından tek seferde ödeyen) ve yirmi gündür sitenin tek bir yetkilisinden haber alamadan kitaplarını saya söve bekleyen insanlar da mevcut..

umarım zaman içinde daha gelişir daha güzelleşirler ve yüzlerine gözlerine bulaşan bu kampanya yüzünden ortaya çıkarttıkları rahatsızlıkları , yapacakları nice güzel kampanya ve indirim ile telafi ederler.
  • eğer bir çizgi film kahramanı olsaydım , şu an sinirden , burnumdan ve kulaklarımdan dumanların çıkmasına sebep olan site olurdu burası.

her taraflarından amatörlük aktığı belliydi.beş gün dedikleri tedarik süresinin ona onbeşe çıkacağı da belliydi.ama o kadar cazipti ki indirimleri , yüklü bir sipariş vermek kaçınılmazdı..

beş gün dedikleri ürün tedarik süresi yirmibeşe çıktı , ne bir bilgilendirme maili attılar , ne siparişimin hangi aşamada olduğunu belirten bir yazı yolladılar..yeni sitedir, talep fazlalığı olmuştur, halleder gönderirler dedim önemsemedim.
    ticari ahlaka son derece ters düşen bir şey yapıp verdikleri sözden dönüp , kampanyalarını geri çektiler.. beklediklerinden fazla ilgi oldu herhalde,halihazırdaki müşterileri mağdur etmemek için yeni müşteri istemiyorlar diye düşündüm.

ama üç saat önce mail kutuma düşen "iptal ediyoruz kapıda ödemeyi , havale yapın, sonra da bize bildirin" anafikirli mail , insanın yapıcı olmaya çalışmasını imkansız kılıyor..
    şimdi , madem yeterli altyapın , çalışanın , destekçin , tedarikçin yoktu, neden açtın böyle bir siteyi , neden böyle bir indirim yapıp bunca insanı topladın diye sorarlar adama.. sorarlar da , cevap alabilirler mi orası meçhul tabii.

hadi biz yine iyiyiz , kredi kartı numaramızı vermedik , kartımızdan parayı direkt çektirtmedik. en fazla beklediğimizle kaldık , ucuza kitap aldık diye sevindik ama sevincimiz kursağımızda kaldı..
    pek çok insanın durumu daha vahim . adam bir ay önce vermiş siparişini ,tek seferde çektirtmiş kartından..ama şimdi ortada ne kitap ver ne de derdine çare bulacak bir site çalışanı.

siteyle ilgili yazdığım bir başka entryde , "umarım zamanla düzelir , bu kampanyadaki hatalarını telafi ederler" gibi bir şey yazmışım.. lafımı itinayla geri alıyorum.. şimdi deseler ki ikiyüz liralık siparişinizin tamamı bizden hediye, siz bi iki lira yatırın , havale masraflarını karşılayın , biz hemen göndericez ; vallahi iki liralık havale masrafını dahi yatırmam.
    müşterilerine zerre kadar değer vermeyen,kafalarına göre kampanya başlatıp kafalarına göre bitiren,bu denli lakayıt ve umursamaz çalışanlara sahip bir sitenin kesesine benim iki liram dahi girsin istemem.
  • bu arkadaslar guya efsane bir tanitim kampanyasi kotaracaklardi muthis -yari yariya- fiyatlarla seslerini duyurmak suretiyle -ki radikal kitap ekine falan da koskoca reklam vermisler oncesinde-. bu leziz hamle online kitapcilarin devler liginde kendilerine saglam bir pozisyon edineceklerdi. ama bu kampanyayi profesyonellikten oylesine uzak sekilde yonettiler ki siparis ettigi kitaplari almak konusunda basarili olan az sayida musterilerinin bile zihinlerine "ucuza yakaladigim iyi oldu, bundan sonra da bir daha ugramam artik buraya, zaten kampanya falan da kalmadi," dusuncesini onluk civilerle caktilar. ultra-agir bir web sitesi ve cok kotu siparis arayuzu, olmayan musteri iliskileri, haftalar tutan tedarik sureleri, kismi teslimatlarin ardindan ikinci bir teslimatin asla olmayisi -yirmi kitap aldin ve onu mu geldi? diger onunu unut ve geri odeme bekle-, yerine getirilmeyen sozler -belirtilen tarihe dek surememis bir kampanya, ve yeni ogrendigim kapida odeme opsiyonunun havale opsiyonuna donusturulmesi sakasi ki hakikaten saka olmali- ve neticede vezir etmesi isten bile degilken buyuk bir cabayla inadina rezil etmesi saglanan bir surec. firma iyi niyetli ve pek umutlu basladi bu olaya -ozellikle iyi niyetlerinden kuskum yok-, ancak sorarlar: "bir urun sayfasini dahi bes dakikada goruntuleyebilen bir online magazayi bu maceraya sokmadan once hic mi projeksiyon yapmadiniz acaba?"

umarim iyilestirilmis bir web sitesi ve yeni rekabetci fiyatlarla tazelerler kendilerini yakin zamanda.
  • köyden böyük şehire gelip, akrabasının miras olarak bıraktıgı dükkandaki malları bedava dagıtan kemal sunal'ın hikayesi gibi bu sitenin hikayesi de. önce malları %50 fiyatına sattılar. baktılar mal kalmadı. resmen yagmalanıyorlar. çıkıp dediler ki "bögün beleş yok." fıkra diye anlatsan dost sohbetlerinde eglendirirsin milleti. yaşattıkları rezalet o denli karamizahlıkki posta gazetesinin şaka mı gerçek mi lan bu dedirten haberlerini aratmıyor. midyata pirince giderken ellerindeki bulgurdan da oldular. gitti 120 ytl'lik sipariş 4 ytl'lik kargo ugrana. olsun biz de onlarla köfte yeriz.
  • 15 kasım 2008'de yeni bir kampanyaya başlayacak sitedir. aşağıdaki mailde hatalarından ders aldıklarını söylüyorlar. bu kez çok satan 100 kitap %50, diğer kitaplar ise %40 indirimli olacakmış. kaybettikleri güveni bu kampanyayla geri kazanamazlarsa bir daha bellerini doğrultamazlar. ben kendilerini şimdiden uyarayım: müşteri her zaman haklıdır

"www.kulturtv.com.tr olarak 15 kasım 2008 tarihinde yeni bir kampanyaya başlayacağız. öncelikle, bir önceki kampanya sürecinde yaşanan kimi aksaklıkları, bize yöneltilen tüm olumlu ve olumsuz eleştiriler doğrultusunda, nedenleri ve sonuçlarıyla değerlendirdiğimizi, deyim yerindeyse gerekli dersleri çıkardığımızı ve yeni kampanyada benzeri sorunlar yaşamamak adına tedbirimizi aldığımızı belirtmek isteriz.

15 kasım 2008’de başlayacak olan kampanyamızda;

* çok satan 100 kitabı %50 indirimle, diğer tüm kitapları %40 indirimle satın alabilirsiniz.
    * ayrıca 100 ytl ve üzeri tutarındaki siparişlerinizde, ptt kargo’yu tercih etmeniz halinde, kargo ücretiniz www.kulturtv.com.tr tarafından karşılanacaktır.

www.kulturtv.com.tr’ye göstermiş olduğunuz ilgiye bu vesileyle teşekkür eder, yeni kampanyamızın sizin için faydalı olmasını dileriz.

saygılarımızla"
  • eski kampanyamızla yarattıgımız rezaleti gördük ve bir arttırmaya karar verdik diyerek yeni kampanya başlatacağını duyuran site.
  • verilen siparişin hangi kargoyla geleceğini seçerken, satınalma adımları çerçevesinde takribi ulaşım süresi vermeyen sitedir.
    sonra yaptığınız alışverişten sonra gelen bir mailde 7 gün!! içinde teslim edileceğini anlarsınız. hadi 7 gün dert değil diyelim* sonrasındaki bayram tatili akla dank etti mi ne ediyor, 15 gün. hemen açıp gayet yapıcı bir şekilde "daha erken teslim etme imkanı" varsa üzerine para ödemeye hazır olduğunuzu anlatırsınız. sonra karşınızdaki insan sitenin belirli bölümlerinde, mesela "nasıl alışveriş yapabilirim" sayfasında bu sürenin yazdığını söyler. web üzerinden yaklaşık yüz küsuruncu alışverişinizin olması sebebiyle bakma gereği duymadığınızı anlamaz, hatta bunu alışveriş adımları sırasında kargo seçenekleri bölümüne yazılması gerektiğini de duymaz. neden?

çünkü anlamak için dinlemek gerekir değil mi ey kulturtv yetkilileri....

sonra sipariş iptal edilir
    bir müşteri nasıl daha kazanılmadan kaybedilir itinayla öğrenilir.

aferin.