şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cemil meriç üstadın bir kitabı. 1985 tarihi taşıyor. kitabın kaderi meçhul. baskısı yok. batının kültür kvramından doğunun irfanına seyahat.
  tıpkı umrandan uygarlığa çıkılan seyahat gibi.
 • zamanında türkiye yazarlar birliği "yılın fikir eserleri" ödüllerini almış olsa da insan yayınları'ndan bir ara yayımlanmasına rağmen şimdilerde hala yerinde yeller esen eser.

  http://www.kitapyurdu.com/…p/133315/kulturdenİrfana
 • çok zor bulunan bir kitap olmasına rağmen iki defa bulmayı ve arayanlarına ula$tırmayı ba$ardığım kitaptır.

  üçüncüsü de elimdedir ve sözlük yazarlarından iki arkada$ın almaya karar verip teslim edeceğim günün ak$amı bir anda paralarının olmadığını anlamaları yüzünden** ??!! vazgeçmeleri sebebiyle fiyatı gittikçe yükselmektedir. ciddi bir cemil meriç okuru ve takipçisi bulana kadar ek$i duyurudaki baskısı tükenmi$ kitaplar listemde kalacak kitaptır.
 • sahaf sahaf dolaşıp değişik şehirlerde aramama rağmen bulamadığım cemil meriç eseri. doğrusu seriyi tamamlamak ve bu nadide esere sahip olmayı çok istedim lakin olmadı sözlük. umudu kesmek üzereyim.
 • hala neşredilmeyen kitaptır.

  cemil meriç'in fikir ve kalemine ailesi tarafından yapılan bu büyük ayıbın ortadan kaldırılması gerekiliyor..

  kitap hakkındaki tartışmalar için

  (bkz: http://www.dunyabizim.com/…pe=haber&articleid=11318)
 • 1996dan beri basılmayan kitaptır.
  neden ve nasıl oluyor da bu kitap hala basılmıyor anlayamıyorum.
  üzülüyorum.
 • müjdeler olsun. yeniden basılmış, satışa sunulmuştur. buyrunuz. tedarik süresi biraz uzun olsa da değer.
 • cemil meriç küliyatının son kitabı olarak iletişim yayınları tarafından -yeni- basımı nihayet yapılmıştır.

  http://iletisim.com.tr/…/kültürden-irfana-1982.aspx
 • cemil meriç üstadın en güzel eserlerinden birisidir.
  bu eseri güzel yapan birçok şey var. lakin en önemlisi, ki meriç'i de bu farklı kılar, düşünülmeyenin üzerine düşünülmüş olması.
  kültür?
  ne kültürü, kültür ne, ne zaman kültürden bahsetmeye başladık, kültür nasıl ve ne zaman girdi hayatımıza?

  ya da kültür bizim, yazarın "irfan" olarak nitelediği özelliklerimizi karşılamaya yetmiş midir, yetiyor mudur, yetecek midir?

  okuyun. ufkunuzu genişletin.
 • "batı kültürün vatanıdır, doğu irfanın."

  bu cümle kitabın özetidir. doğu'nun engin irfanı karşısında batı'nın temelini sömürü ile kazandığı kültürü vardır meriç'e göre. okunması kesinlikle tavsiye edilir. özellikle "kültür" kelimesinin etimolojik yönü üzerinde durularak, bu kelimeye ve birçok fikre daha bakışınızı değiştirebilecek bir kitaptır. her ne kadar fütürist bir bakış açısını yansıtmasa da, alınması gereken çok fazlaca ders barındırır içinde. zamanın ötesinde bir eser değil, bir başyapıt hiç değil. batı'nın doğu'ya olan kültürel üstünlüğünün bir illüzyondan ibaret olduğunu anlatmaya çalışıyor kitap aslında. tabii ki cemil meriç kalitesiyle.