şükela:  tümü | bugün
  • her milletin kendi kültürünü hiçe sayıp, başka kültürleri kopyalamasından kaynaklanan bağnazlık. nihayetinde kültürel çeşitliliği, kendi milletimize uyup uymamasına bakmaksızın birebir kopyalayıp uygulamaya koymaktan başlar.
  • kendi geçmişi yerine, başkalarının geçmişine öykünme ile başlar; ne kendi geleceğine, ne de başkalarının geleceğine sahip olamayarak biter.
  • (bkz: tv dizileri)
  • kim olduğunu unutmak ve ne için yaşadığının bilincini kaybetmek.
  • batı hayranlığından ileri gelen modern oldum ben sanıp amerikalılaşma veya tasavvufi düşünceyi yanlış yorumlayarak araplaşma biçimidir. herhangi bir tarih kitabında milli varlığa düşman cemiyetler şeklinde arayacak olursanız önceki cümlede bahsettiğim iki modeli de bulacaksınızdır. bu ve benzeri modeller kültürel yozlaşmadır.
  • ülkelerdeki sınırların çeşitli yollarla (internet, sosyal medya, göç, öğrenim hareketlilikleri, uluslararası şirketler, vs) aşılabildiği modern dünyada adı geçen şeyin* yalnızca sorgulamadan başka kültürleri birebir kopyalayıp kendi yaşam tarzlarına uygulandığından ortaya çıktığını sanan yazar beyanatı. daha ayrıntılı bir analiz için (bkz: transnasyonalizm). kabaca ulusötesicilik olarak adlandırılabilen bu akım esasen artık kaçınılmaz bir hal almıştır. bu söylediklerim kültürel yozlaşma taraftarı olduğum anlamına gelmesin. yalnızca milyonlarca insanın kültürlerinin yozlaşmasına izin vermemek adına nelerden vazgeçtiklerinin ve neleri göze aldıklarının daha iyi irdelenmesi gerektiği kanısındayım.

tabi türkiye özelinde bu kültürel yozlaşma emperyalist ülkelerde işlediği gibi işlemiyor pek. o konuda size katılıyorum.

edit: kavram.