şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kültürün başka bir kültürle kaynaşarak değişmesi.
  (bkz: kültür)
  (bkz: kültürel yayılma)
  (bkz: kültürel yayılmacılık)
 • kültürel yayılma süreciyle gelen maddi ve manevi öğelerle,başka kültürden insan ve grupların,belli bir kültüre girmesi ve karşılıklı etkileşim sonucu her ikisinin de değişmesidir
 • daha çok antropologların yeğlediği bir kavram olan kültürleşme, genellikle, grupların sürekli doğrudan temasa geçtiklerinde ortaya çıkan kültürel özelliklerin değiş-tokuşu olarak tanımlanır (kottak 86).
  arnold rose kültürleşmeyi, kişinin ya da grubun diğer sosyal grubun kültürünü kabul etmesine yol açan süreç olarak tanımlar (gordon 65). etnik gruplar arasındaki ilişkilerle ilgilenen sosyologların bir kısmı asimilasyon ve kültürleşme kavramlarını eş anlamlı olarak kullanır ya da kültürleşmenin asimilasyon yolunda bir aşama olduğu görüşünü ileri sürerler (glazer 99).
 • doğu ve batı kültürünün aynı potada eritilmesiyle meydana gelen hellenist kültürün örnek verilebileceği sosyolojik zımbırtı.
 • farklı kültürlerin birbirini etkileyip değiştirmesidir.
 • farkli kulturden gelen insanlarin bir araya gelerek birbirlerini degistirmesi. ornegin, turkle evlenen yabanci gelinin eve girerken ayakkabilarini cikarmasi, turk damadin yabanci gelinden pizza yapmayi ogrenmesi gibi. bu karsilikli degisim kulturlesmedir.
 • üstün bir uygarlığın aşağı uygarlıktaki toplumları etkileyerek meydana getirdiği kültür değişikliği...

  amerikan toplumbilimcilerince kullanılmıştır. dilimize kültürleşme olarak geçen bu deyimin asıl ismi "acculturation"dur. gerçek anlam, kültürleşmeyi dilegetirir.

  (bkz: kültür)
 • mesela ben ic anadoludan izmir'e batırık olayini tasiyorum.
  ama izmir halki diyor ki "biz bunun icine sunu koymayiz ama bunu koyariz cunki keyfimiz boyle istemekte sana mi soracaz biz izmirliyiz simide gevrek cekirdege cigdem deriz ozeliz taam mi!!!"

  ıste izmirli kisiler ic anadolulu kisilerin batirigi ile kendi tarzlarinda bisi olusturuyor. ben ic anadoludan geldim ben de mecburen bu batirmayiktan yiyorum izmirliler de. yani olay su, iki taraf da kendince bi baska seye donusturuyor etkilenirken.

  aslinda eksi sozluk de boyle bi ortam ha. kulturlesme var. jargonumuz var lan kendimize has. bence bu azimle gidersek meclise vekil sokariz ha. ama troll olmasin nolur, zaten yeterince oynak bi gundemimiz var iyice ucariz hos olmaz :(
 • ne kadar garip bir şey derdim çocukken. karadenizli çiftçinin ürettiği fındığı istanbul'da kürt satıcıların sattığını.türkiye'nin her yerinde gaziantepli bir baklavacı ve hatay usulü dönercinin olduğunu.