şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmir enternasyonal fuari'na ev sahipliği yapan alanın diğer adı. ayrıca alsancak semtindeki bir bölgeye, muhtarlığa verilen isim. bu bölge izmir'in alınması öncesinde, rumlar tarafından yakılmıştır. büyük izmir yangınından sonra çok kötü bir durumda olan mahalle daha sonra bir karar alınarak eğlence, sanat, kültür merkezi alanı olarak planlanmaya başlanmıştır. yangının kötü anılarını silmek için böyle yapıldığı söylenir. izmir iktisat kongresinden daha sonra, uluslararası ticarete, tanıtıma uygun bir platform oluşturması için fuar projesi kültürpark'a uygun bulunmuştur.

  kültürpark'ın planında, imbatın içeri girmesi için değişik kavisler vardır, ülkelere ait pavyonların yerleri de ünlü izmir rüzgarının içeri girmesine olanak sağlamak için yine kavisli bir şekilde konumlandırılmıştır.
 • eskiden içine girileceği zaman beyaz kıyafetler giyilen,şimdileri ise sevgililer için yiyşme mekani ve kapilardan montro ye kestirme yol olan,izmirin olmazsa olmazi,eer bigun izmirden ayrilirsam en cok özliyeceğim yer olan,kizim olursa ismini koycağim* yere verilen isim...
 • izmir'in yeşil bir fuar alanı.
 • cevresinde 1850 metrelik bir tartan kosu pisti bulunan ve bir zamanlar her gece gidip kosulan mekan...

  izmir buyuksehir belediyesinin cok daha iyi degerlendirmesi gerekiyor bu mekani...
 • bazen bir alan ölçü birimi olarak kullanılır. geniş bir araziden bahsederken "fuarın x katı büyüklüğünde" denir. burada fuar, kültürpark'ın izmirliler arasındaki gayri resmi adıdır.

  örneğin inciraltı gençlik parkı inşa edilmeden önce gazeteler burası için "fuarın 3 katı kadar yeşil alan kazandıracak proje" diye bahsediyorlardı.

  (bkz: bir ebat belirleyici olarak kullanılan objeler)
 • tinercilerin mekanı olmuş bursa'nın leş parkı.
 • izmir'e yeşil de denilebilsin diye yaratılmış rekreasyon alanı. gerçekten yeşil ve huzur verici. izmir ölçeğinde oldukça geniş bir alan ve içeride şehrin az da olsa rahatsız eden karmaşasından uzaklaşıp bambaşka bir dünyaya giriveriyorsunuz.

  aslında buraların insanlarla dolup taşması gerekir. dolup taşmak derken colcobur sıkış tıkış bir kalabalık değil, koşan, gezinen, kitap okuyan, yani şehri içine sindirmiş, şehrin içine sinmiş insanlarla yaşaması gereken bir alan olarak yaşamını sürdürmeli.

  içinde fuarını, lunaparkını, müzesini, spor alanlarını, yeme içme mekanlarını barındıran çok yönlü bir komplekstir aslında. kesinlikle daha verimli kullanılmalıdır.
 • uzun zamandır virane şeklinde kimsenin kolay kolay ugramadigi bir yerdi. şimdi düzenleme ve restorasyon calismaları başlamış. şehirin göbeğinde böylesine yeşillik ve park alanını değerlendirmemek zaten hataydı.
 • izmir'deki park sorununu çözebilmek için bünyesinde açılan yeraltı otoparkının ardından, açık otopark olarak kullanılışı kapatılmıştır. ama yapılan bu uygulama, tam ters etki yaparak park sorununu daha da büyütmüştür. kimse aracını kültürpark'ın çevresinde bulunan okul ve diğer otopark alanlarına 12 saati 5 liraya bırakmak varken, 5 saati 4 lira ücretli yeraltı otoparkına bırakmamaktadır.
 • bursa'daki kültürpark'ta bir zamanlar kaykaycılar dolaşırdı. (hayvanat bahçesinin tam üstünde). hatta doğuş ilk ünlü olduğunda, "o kaykaycılardanmış" geyiği vardı.

  bir de, arada bir topu alıp orada maç yapardık. hayatımda "beyler, alttan elektrik kabloları geçiyor, o yüzden burda daha çabuk yoruluyor insan" geyiğini ilk orada duymuşumdur.