şükela:  tümü | bugün
  • bunu diyerek, karşısındakini veya karşısındakinin davranışını yadırgadığını zanneden gerizekalılarla dolu bu ülke. o boktan kültür senin kültürün. ve o kültürü al götüne sok diyeceksin bu cümleyi kuran kişiye. sonra kuyruğunu apış arasına alıp siktir olsun gitsin.
  • duyduğum anda "kaçıncı yüzyıldan sonraki kültürümüzde" diye sorasım gelen cümle.
    çünkü bir milletin kültürü yüzyıllar içerisinde olgunlaşır gelişir pat diye bir gelenek/örf bırakılıp, kaldırılmaz. ya da pat diye bir şeye başlanıverilmez. yılbaşı kutlaması da yaşgünü kutlaması da bir gün tüm topluma birileri emir verdiği için başlamış şeyler değildir. batı kültürünün yavaş yavaş içimize yerleşmesidir.

bir de bunu diyenler galiba aslında "dinimizde yok" diyecek de tepki olur diye kültürümüzde yok diyor, çünkü tam olarak dininde olup olmadığına emin değil.
  • "ben bu şeyi sevmiyorum ama bunu bu şekilde ifade edersem kimse sallamaz. bari kültür, din gibi etkili silahları kullanayım da sevmediğim şeyi yapan/uygulayan/kutlayan insanlara karşı diğer insanları kışkırtayım. böylelikle onlar da bu sevmediğim şeyi yapamazlar." anlamı da çıkar.
  • genelde arap kültürünü kendi kültürü sanan yobazların, başkalarının hayatına karışma hakkını kazandırdığını sandığı ifade.
  • sevişmek mesela, kültürümüzde yok *

onun yerine tecavüz var, taciz var, araba camında kafa sıkıştırmak var, içeceğe hap atmak var, var oğlu var.
  • sizin memleketin kına geleneği nedir diye sorsam bilmez! fakat konu noel, yılbaşı ağacı olunca bözöm dünümüzde noel yohtur der! peki kardeşim senin kültüründe noel yok, haklısın!
  • çok kültürlülüğün kitabını yazmış bir coğrafyada, yüzyıllar boyu oluşmuş birikimin işine gelen (ve algılayabildiği) kısmını feodal zihniyetiyle harmanlayıp kendince ürettiği değerler manzumesine "kültürümüz" diyen muhafazakarların mahalle baskısı ve nefret söylemine kılıf olarak kullandıkları dışlama cümlesi. verilecek güzel cevaplar için bir kaç önerimi paylaşayım: "ne münasebet", "bu ne samimiyet", "birader sanane aq", "senin haddine mi ya"
  • (bkz: imam hatipler kapatılsın)

haftalar önce öğrencilerle yaptığımız goygoy esnasında 8. sınıflardan bir öğrencim 'doğum günü kutlamak günah öğretmenim' demişti.. o an kutladığım tüm doğum günleri için tövbe istiğfar edip, bir müslümana yakışmayacak şekilde 'neden' diye sormuştum.. öğrencimin yengesi, doğum günü kutlamanın 'gayrımeşru tutum ve davranışlar' sergilemek olduğunu ve günah olduğunu söylemişti.. yurdumun böyle hafız yengelere ihtiyacı vardı.. fakat ben iflah olmaz bir münafık gibi 5n 1k minvalinde sorular sormaya devam ediyordum.. araştır bunu demiştim.. neden günahmış..?

günler geldi gitti.. kar yağdı, yağmur yağdı... hepsini melekler indirdi yeryüzüne.. ya da yeryüzündeki melekler oynadı onlarla soğuktan kızaran burunları ve küçük elleriyle.. savaşlarda çocuklar öldü, bombalar patladı.. yılbaşının noel olmadığını hala anlayamayan andavallar gece klüplerine kurşun yağdırıldı...bir kadın tecavüze uğradı.. 6. sınıfta okuyan bir kız çocuğunun başı kapatıldı...

ben de defalarca sordum öğrencime 'araştırdın mı, buldun mu cevabı?' diye.. hormonlarının kontrolündeki her ergen kadar sorumluluklarının farkında olmadığı için tabiki araştırmamıştı.. bir koyunun ot yemesi kadar kolaydı çünkü duyduğuna inanmak.. ısrarım üzerine gooogle'da arama yapar gibi okulda din kültürü öğretmenini aradı.. bir 'hoca'ya daha danışmış oldu yani..

'doğum günü kutlamak değil, mum üflemek günah' cevabını aldık bu kez de..
    'neden..?'
    'kültürümüzde yok...!!!'

hangi kültürümüz..?

mum üflemenin neresi günah..?

milli kültürü koruma ve yaşatma adı altında pompalanan ve muhafaza eden bu kültür bekçileri, doğum günü kutlamalarını çikolatalı pasta tanrısına mum yakıp, kısır kurban etmek mi sanıyorlar..?

orta asya'dan gelen ecdatlarının ali, abdullah, mahmut isimlerini mi taşıdıklarını zannediyorlar..?

ya da öz kültürümüz diye şamanist olsak mesela şuan, güneşe, aya falan tapsak bir sorun teşkil etmeyecek mi kimse için..?

kanatlı hayvanları koruma derneği adı altında horoz dövüşü yaptıranlar kadar samimiyetsizsiniz.. !!!
  • malum peygamberin malum emir geldiğinde kültürümüzde yok diye cevap verdiğini düşünsenize.

bir gülme geldi mi*

işte bu lafı kullanan malların dediği tam olarak o oysaki.

türklerin islamiyete geçişini düşünsenize. kültürümüzde yok diye geçmeyenler oldu, toplu katliama uğradılar.

kültürümüzde yok argümanı bir ilke değil yani, tarihsel koşullarda savrulup gidiyor. işinize gelince onu işinize gelmeyince tersini savunuyorsunuz.