şükela:  tümü | bugün
 • spor yazarı atilla türker'in 7 haziran 2018 tarihli köşe yazısında dile getirdiği gerçektir.

  kulüpler menajerler-yöneticiler-kulüp başkanları üçgeninde bakın nasıl soyulup borçlandırılıyor ?

  her şeye karışan devletin, bu soygunculara karışmaması ve soygunları için bunlara zemin hazırlaması da ayrı bir skandal.

  --- spoiler ---

  uygulama şöyle: bir menajer, bir futbolcunun yıllık ücreti üzerinden genelde yüzde 10 komisyon alıyor.

  futbolcu yıllık 1 milyon euro’ya imza attıysa eğer... menajere 100 bin euro. sözleşme 4 yıllıksa... menajere 400 bin euro... hem de genelde peşin veriliyor. olayın ana hattı bu...

  tabii futbolcunun yaşı ve performansı doğrultusunda bu oran değişebiliyor. artabiliyor ya da azalabiliyor. belirteyim. bu yüzde 10 komisyon, cambaz menajerler için adeta fındık fıstık... çerez. asıl yedikleri çok daha değişik. çok daha fazla. çok daha insafsız!

  peki, cambaz menajerler nasıl çalışıyor? anlatayım.

  diyelim ki... hamburg’tan bir futbolcu alınacak. adı hans... hamburg bu hans için 2 milyon euro bonservis bedeli talep ediyor. hans’ın istediği yıllık ücret ise 750 bin euro.

  ülkemizde hangi kulüp alacak bu futbolcuyu? ataryemez! cambaz menajerler bir plan yapıyor. bakın neler oluyor: hans’a “yıllık 750 bin euro istiyorsun, değil mi? lafı mı olur! sana yıllık 1 milyon euro...

  ama bizim de senden bir ricamız var. sözleşmene yıllık 2 milyon euro yazılacak. aradaki yıllık 1 milyon euro’luk fark bizim olacak.

  seninle 4 yıllık sözleşme imzalanacak. paralar senin hesabına yattıktan sonra sen de aradaki farkı bize aktaracaksın” deniliyor. hans’a ayrıca “senin için 2 milyon euro da imza parası tahsil edeceğiz. bu para da bizim olacak” uyarısı yapılıyor. hans kabul ediyor tabii. niye etmesin! istediğinden fazlasını alacak. verginin tamamını da ataryemez ödeyecek!

  bitmedi. bonservisi ne kadardı hans’ın? 2 milyon euro... ataryemez’in kasasından 5 milyon euro çıkartılıyor. bu 5 milyon euro, hamburg’a veriliyor. hamburg da daha önce yapılan karşılıklı anlaşma gereği aradaki 3 milyon euro’yu cambaz menajerlere komisyon olarak geri veriyor.

  sonuç olarak... böyle bir atraksiyon herkesin işine geliyor. menajerler tonla para çalıyor. hamburg’un kasasına sıcak para giriyor. üstelik yaşlı hans’tan kurtuluyor. hans da istediği ücretin fazlasını alıyor. tüm bu paralar bizim ataryemez’den çıkıyor!

  toparlayayım... cambaz menajerler cebe ne indirmiş oluyor? yıllık 2 milyon euro üzerinden hesaba başlarsak... yüzde 10’dan 4 yıllık komisyonun toplamı 800 bin euro. ayrıca... aradaki 1 milyon euro’dan 4 yıllık ücret farkı... yani 4 milyon euro... 2 milyon euro da imza parası... bitmedi. 3 milyon euro da aradaki bonservis farkı. ne etti? 9 milyon 800 bin euro!

  merak edebilirsiniz, “bu paranın hepsi menajerlerin cebine mi giriyor” diye. cevap veriyorum: hayır! şu gerçek hiçbir zaman unutulmasın. bu tür soygunlarda... o kulübün içinden ya da çevresinden, cambaz menajerlere her zaman çok büyük destek gelir. zemin hazırlanır. çünkü kimse aptal değil. neyin ne olduğunu herkes bilir.

  böyle bir operasyonun ardından ne mi olur? paralar paylaşılır. yöneticiler de payına düşeni alır. bu anlattıklarımı bu camiada bulunan hemen herkes bilir.

  “bilmiyorum” diyen piyasaya ya yeni gelmiştir ya da ısınma aşamasındadır. haksızlık yapmayayım. nadir de olsa düzgün çalışan menajerler ve yöneticiler de var elbet. işin özünde ne oluyor? kulüplerimiz batma noktasına geliyor. hani, demem o ki... 2 gün sonra transfer dönemi başlıyor. her türlü soyguna karşı dikkatli olalım lütfen.

  --- spoiler ---

  köşe yazısının kaynağı
 • saçma sapan sidik yarışı içeren futbol başlıkları yerine gündem olması gereken başlık, eğer bir şeylerin düzelmesini istiyorsak yöneticiler diken üstünde olmalı, transferler sorgulanmalı.
 • yav bu adamdan da bana gına geldi artık. futbolun karanlık yüzünü yazıyorum ayağına hiçbir şey anlatmadan, belge ortaya koymadan sürekli karalama kampanyası yürütüyor. haydi diyelim ki böyle şeyler var. kaç tane kulüp bunu yapıyor? haydi 100 olsun. e geri kalanlar ne olacak?

  bunun aynısını geçen gün serdar ali denilen sakallı da anlatmıştı. babadan oğula nesil herhalde bunlar. kardeşim elinde kanıt var mı? varsa koy de ki x kulüp y menajere şu kadar vermesi gerekirken bu kadar ödemiştir, aha bu da belgesi. yoksa oturduğun yerden komplo teorileri uydurmayı bırak. lan bizim millet ne meraklı ya antin kuntin teori dinlemeye. hayreti mucip.
 • (bkz: up)
 • up'lanası başlık. dönen pisliği zaten az çok biliyoruz ama bu yazıyla daha net bir fotoğraf çekilmiş.

  not: kanıt isteyen dallamaları menajerler birliği parayla tutmuş sanırım.
 • herkesi kendi gibi satılmış sanan manipülasyoncu davarlara ağır gelmiş yazdıklarım. iyi o zaman kanıt olmadan ben de çıkayım ağzıma geleni üfüreyim. nasıl olsa kanıt sunmama gerek yok. osur osur ipe diz.

  ulan ekşi sözlük'te 2002 yılından beri yazıyorum bu kadar salağı hiç bir arada görmedim. resmen altın nesilsiniz avradını sikeyim. hayreti mucip.
 • illaki soyuluyor, besiktasin nasil soyuldugunu uzun yillar takip ettigim icin biliyorum, anlatayim;

  besiktasin atiyorum bir forvete ihtiyaci vardir, o forvet asla alinmaz, surekli oyuncu bakiyoruz alicaz derler, taraftarda hep bir transfer beklentisi olusur, bu beklentiden istifade ederek surekli baska yerlere baska alakasiz oyuncu alirlar, forvet gelmez, devre arasi alacaz derler, devre arasi transfer baslar 5 tane daha adam alirlar hicbiri forvet degildir, lig biter bitmez alicaz derler. taraftarin transfer beklentisi bitmez, bu beklentiden dolayi transferde hic bitmez, ne idugu belirsiz adamlar gelir gider surekli.gene forvet yok, lig biter bitmez alicaz derler, bu dongu sonsuz bir dongudur hic bitmez.. bu sayede alinan komisyonlar cukkalanir..