• isimden kaybediyorlar, şu sözlüğe bir gireyim diyorum bir saat ismi aklıma gelmiyor kulos, kusoz, koloz, kalaz neydi bu sözlüğün ismi diyerek aramayı bırakıyorum.

edit:sözlük kelimesinin tersten yazılmış haliymiş.
  • tanım, tanım devamı, alıntı, örnek ve bkz ile legal girdi oluşturulabilen bir sözlüktür. nitekim söz konusu söylem aslında ekşi sözlük dediğimiz oluşumun kuralları varken ve uygulanırken esas aldığı şeylerdir. kulzos da yola bu şekilde çıkmıştır.

interaktif bir sözlüğü wikipedia sananları hayal kırıklığına uğratacağı kesin olan bir oluşumdur kulzos. çünkü o kişilerin legal girdi algısı gelişmemiştir ve önlerine çıkan her şeyi kural ihlali sanarlar. oysa kendileri kuralları yorumlamayı bilmiyorlardır.

örneğin, https://kulzos.com/entry/207710 böyle bir "örnek" girdisini kurala aykırı diye ispiyonlarlar. çünkü örnek algıları gelişmemiştir. şöyle bir girdinin yaşlanmak başlığına eklenecek bir fotoğraftan farkı olmadığını bilmezler. onlar için silinmesi gereken bir şeydir çünkü tanım yoktur içinde. ama ilk kural örnek yazılabileceğini de belirtmiştir oysa...

kulzos, kuralların olduğu ender platformlardan birisidir. kuruluşundan sonra eklenen "tanım süsü verilmiş konuşma amaçlı girdi" kavramı ile ekşi sözlük'ün tanım algısının da dışına çıkmıştır. çünkü ekşi'de sevdiğim meyve ya da dün akşam yaptığım şey yazmanız tanım yaratırken kulzos'ta yaratmaz. lakin bu kural eklenmeden önce yazılmış bu kurala aykırı bir kurucu girdisini bulup bundan yola çıkarak kuralları bilmeyen moderatörler var diyebilmek de enteresan.

an itibarı ile pek çok kural ihlali barındıran girdi halen silinmemiş olabilir. yöneticileri biraz tembellik etmiş ya da biraz az bunaltalım demiş olabilir. bakış açısına bağlı. lakin kurallar konusunda keskin olduğu tek konu trollüktür. trollük yapana asla izin vermez.

"hukuk kurallarına aykırı" aynı girdiyi dört ayrı başlığa yazan ve bu yazdığı girdi nedeniyle kendisini hukuk önünde zor duruma düşürebilecek olan yazarı gönderdiği doğrudur. lakin buna asla izin vermediği ve vermeyeceği için yapılması gerekeni yapmıştır.

bir yorumda yazılan hukuka aykırı bir ifadeyi, hukukçu değerlendirmesini bekleyemediği için başka yerlerde yazarak aynı hukuksuzluğa imza atan yazarın ne düşündüğünü elbet bilemeyiz. lakin maaş ödemediğimiz hukukçularımız incelediğinde hem o yorumu, hem de girdileri sildirmiştir. biraz beklese silinecek bir yorum için kendisi de yasaları çiğnemiştir. dileriz bu nedenle başına bir iş açılmaz. lakin aynı girdiyi bir çok başlığa yapıştırmak kulzos için trollüktür ve affedilemez.

neyse efenim. kulzos zaten yazarla dolsun, sol taraf su gibi aksın maksadıyla açılan bir yer değil. gelen girdiğinde görecektir ki sağında solunda herhangi bir reklam barındırmaz. yani an itibarı ile herhangi bir gelir kaynağı yok kendisinin. çünkü ticari amaç taşımıyor. ha giderleri karşılansa elbette iyi olurdu ama biz bir şekilde dört senedir döndürüyoruz.

haliyle kulzos'un esasında bir şeye ihtiyacı yok. çünkü biz orayı trollsüz ve kuralları olan bir sözlükte yazmayı özleyenler için açtık. elbette hem teknik hem de yönetimsel eksikleri var. haliyle kulzos gibi bir ortama ihtiyaç duyanlar için var o. bizim için var. ve olmaya devam edecek.

fularlı kısmına gelince. bu nickle ekşi sözlük'te yazmaya 2001 yılında başlayan bir insan olarak şahsen asla fularlı olmadım. düz adam sami ayarında bir adam olabilirim. ama cidden fularlı yazarlar var orada. yıllardır varlar ve yenileri de olmaya devam edecek. çünkü onların ihtiyaç duyduğu sağlıklı ortamı sağlamak için çaba gösteren tek yer kulzos.
  • benzeri birçok platform kadar iğrenç olmasa da yeterince iğrenç bir yerdi, kanaatime göre (bir diğer açıdan bakıldığında daha da iğrenç olabilir, neyse). 40-50 kişilik bir daimi üye sayısı. bunların içinde gruplaşmalar, kast benzeri bir havalar, gençleri azarlayarak tatmin olmaya çalışan görece yaşlı saygısız tipler, dedikodu gırla, birbirlerinin açıklarını artık bildiklerinden her an birbirini kontrol eden tipler, bu sebeple artık yeni bir kaç kişi geldikçe onların bir tutarsızlığını, çekingenliğini vs. yakalayıp saldırmak için fırsat kollayanlar, dışlama davranışları, üsttenci yaklaşımlar vs. her türlü oyunlar. ve övünülen şey de ancak bunları ne kadar gizlice yaptıkları, ne kadar politically correct olabildikleri. yani kısaca mutsuzluklarından dolayı kendilerini yememek için birilerini yiyebilme adına kurulan bir tezgah gibi ve bu şekilde dönen çirkin bir ortam. muhtemelen bu sebeple genişleme de yaşayamadı bu ortam. diğer yandan, günah keçisi ilan etmeme adına bu durumun dünyada, çoğu platform ve işletmede de böyle olduğunu ekleyelim.

bir ihtimal ekşi sözlük sorunları sebebiyle bir umut diye buraya katılan bunca enerjik ve istekli insan sayesinde belki kurtulabilir bu yapı. tabi kurtulmak için, kurtulmayı gerektirecek berbatlıkta olduğunun bir ölçüde de olsa farkında olunması gerekir.

ekleme; ekşi olayları sebebiyle oraya yeni katılan gruptan değilim. eskiden bulunmuştum orada.

ekleme 2; yukarıdakileri 1 hafta kadar önce yazmıştım. ekşiden yeni katılan büyük grubun da burayı kurtaramayacağı bu 1 hafta içinde anlaşıldı. yukarıda yazdığım olumsuzlukların ağırlaşarak arttığını gördüm; durup dururken bir kurban bulunup yapılan mobbingler, aşağılamalar vs. katlanarak artmış. bu yapının çekirdeği ağır hasta.
  • ben de bu kervana katkınım.

madem ki krallıktan tiranlıktan şikayetçiyiz ve birileri alternatif üretmeye çalışıyor.

destek vereceğiz.

aynı nickle kulzos'tayım.
  • hele bir de radyo koymuşlar sözlüğe. anlık olan biteni anons geçiyor reizin biri.
  • ikametgah, nüfus sureti ve sırıtan iki fotoğrafımla başvurduğum sözlük.

kanzuk efendi ve cengaver moderasyonunun aktroll hamiliğine soyunmasından gına geldi. yoksa bana ne kanzuk kimle evlenmiş, kim muradına ermiş, kim kerevetine çıkmış.

selam ve yandaşlık ile kanzukcuğum.
  • - alternatif mı var?
    +kulzos var.

şimdi gördüm, güzele benziyor.
  • ekşinin bozulmadan önceki haline benzettiğim sözlük. otuz birci yazarlar yüzünden kirlenen ekşi sözlük yerine çok güzel bir alternatif. girdileri "götü olan kadınların asıl amacı" şeklinde değil en azından, gerçekten bilgi dönüyor tek eksiklerinin de yazar sayısı olduğunu düşünüyorum. kaliteli yazan arkadaşlar şu andaki yazarlara katıldıkça daha ileriye gideceklerdir eminim
  • denemeye karar verdiğim alternatif sözlük.
    kurallarını okudum; saçma başlıklar açılamıyor, başlık; öznesiyle ilgili olmak zorunda, her “girdi”de en az bir tanım , bkz, kaynak vs olmalı gibi uzuuuun bir kurallar silsilesi var.
    trollere yer yok.
    bakalım
  • ekşi sözlük kullanıcı adımla kaydolduğum "boykot süresince zaman geçiririm en azından" mantığıyla gittiğim fakat troll barındırmaması, gerçek kurallarının olması, seviyeli olması sebebiyle ekşi'nin pabucunu dama atan site, ayrıca reklam yok ve ekşi entrylerinizi taşıyabiliyorsunuz, gelenler selam verebilir dediğim gibi kullanıcı adım aynı.

ayrıca çok keyifli bir radyosu var, bizim insanımız sever radyoyu, ışıklı mışıklı şeyleri *
hesabın var mı? giriş yap