• yazıyı okuyunca benim anladığım taşıyıcı annelik yasal düzenleme ile getirilsin demiş. bence doğru demiş. taşıyıcı annelik türk hukukunda olmadığı için insanlar kuma getirip doğan çocuğu nikahlı eşin çocuğu gibi yazdırıyorlar. bu da soybağı açısından sakıncalar yaratıyor demiş.

kumalık yasallaşsın talebi nerede var biri bana anlatsın.
  • okumadan yorum yapmamak lazım. ayrıca haber sitesinin kışkırtıcı başlığına da sokayım afedersiniz.

kadın demiş ki özetle; türkiyede insanlar taşıyıcı annelik yasal olmadığı için çocuk yapma amacıyla kuma muhabbetine giriyor. teknoloji madem izin veriyor biz taşıyıcı anne düzenlemesini hukuki olarak getirelim ki kuma vb olaylar azalsın.

kadın aslında gayet güzel açıklamış maruzatını.
  • artık çalışmak istemeyen, bir karısına bakamayan erkekler 4 kadın alıp 4ünü de temizliğe gönderip mis gibi yaşayabilecek yani.

yaşasın kaygısızlar tipi hayat!!

müstehak..
  • bir çok kişinin ya okumadığı ya da götü ile okuduğu açıklamadır.

özetle: kumalık yasallaşsın demiyor. kumalık olayını ortadan kaldırmak için taşıyıcı annelik yasal mevzuata sokulsun diyor.

ne malmışsınız, ağzım açık kaldı.
  • "tıbbi gelişmeler bunu ailelere sunuyorsa, neden hukuk onları engelliyor ve yasal olmayan yollara yöneltiliyor?" sorusunu soran bir kadının açıklamasından cımbızla cümle çekip "skandal sözler" manşetiyle verilen haber.

halbuki kadın gayet medeni hukuktaki boşluklara, çocuk sahibi olamayan, tüp bebekle çocuk sahibi olması mümkün olmayan insanların mecburen yasadışı olarak çocuk yapmaya itildiğine dikkat çekiyor. parası olan yurtdışında donör/taşıyıcı buluyor, parası olmayan karısının üstüne kuma getiriyor. insanlar buna mecbur kalıyor, buna düzenleme getirilsin diyor.

kendini solcu ve aydın zanneden gazete de daha çok tık almak için kadının bu sözünü manşetten verip kalan açıklamaları yok sayıyor.
  • taşıyıcı anne ile düzenli olarak yatmak ne tip bir beynin ürünüdür diye bir soruyu akla getirmiştir.
    beyin, karakter, beceri, eğitim, kültür, ne kadar doğru düzgün şey varsa hepsinden yoksun olup çükünü kendine efendi yapan dangalakların büyük buluşu.
    sen yoksun zaten sadece çükün var.
  • bir başka ekşi tipi sazan avi.
    kim okur kim yazar ortaya çıkıyor.

allahını seven yorumlamadan önce bilgilensin. açıp haberi okusun.
  • taşıyıcı annelik yaygınlaşsın, kumalık azalsın minvalinde güzel şeyler söylemiş kadın.

lakin değinmek istediğim konu, kumalık türk adetinde, geleneğinde bulunmaz. araplardan gelmiştir.
  • daha çok tıklanma için yanlış algılanmaya yol açacak şekilde haber yapılması maalesef hepimizin alıştığı bir şey. bu değerli hukukçu da, ilkesiz habercilik anlayışından ve okumadan yorum yapmakta sakınca görmeyen insan topluluğundan nasibini almış. kendisinin konu ile ilgili açıklaması şu şekildedir:

"bugün bazı internet gazetelerinde ve sosyal medyada yer alan bir haberde, şahsıma ithafen; 'kadın hukukçudan şok öneri: kumalık medeni kanun’a girsin' ve '....skandal açıklama: kumalık türk tipi taşıyıcı anneliktir' şeklinde başlıklar atılmıştır. bu başlıklar, yapay döllenme ve hukuki sorunlar konusunda basına verdiğim beyanatın içeriği ile asla aynı değildir ve tamamen çarpıtılmıştır.

üniversitemizde öğrenci kulüplerinin düzenlediği bir etkinlikte yapay döllenme yöntemleri ve bunlardan doğan hukuki sorunlar tartışılmıştır. bu tıbbi yöntemlerden biri olan taşıyıcı annelik yönteminin türkiye’de yasal olmadığını açıklarken türkiye’deki bir sosyal yaraya da dokunmak istedim. kumalık olgusunu ve çocuğu olamayan kadınların, eşlerinin kuma getirmelerine izin vermek zorunda kaldıklarını ve bunun da bir nevi türk tipi taşıyıcı annelik olduğunu ironik olarak belirttim. bu ifadelerim yazı içeriğinde çok net olmasına rağmen, sadece başlığı okuyan bir kişi kumalık olgusuna izin verilmesini ve bunun medeni kanunda düzenlenmesini önermişim gibi bir yanılgıya düşecektir.

35 yıllık bir medeni hukuk öğretim üyesi olarak türkiye’de kadın hakları konusunda birçok bilimsel çalışma yaptım, bu çalışmalarımı ülkemin her yerinde anlatmaya çalıştım ve barolar bünyesindeki kadın hakları çalışmalarına destek verdim. cumhuriyet döneminin en önemli lâik kanunlarından olan medeni kanunumuzun tek eşlilik ve resmi nikâh kurallarını derslerimde ve her ortamda şiddetle savunan bir hukukçuyum. hukuk camiasında beni tanıyan meslektaşlarımın ve yakınlarımın bu başlığa itibar etmeyeceğine yürekten inanıyorum.

bir bilimsel etkinliğimiz esnasında yaptığım açıklama içeriğinin çarpıtılarak, şahsımı ve mesleki kimliğimi derinden yaralayan başlıklar atılarak sosyal medyada yer almasını şiddetle kınıyorum.

bu yayını yanlış başlıkla manşete taşıyan yayın organları hakkında her türlü yasal işlemi başlatacağım.

ayrıca yayının bu çarpık manşetinden yola çıkarak, sosyal medyada aleyhime yapılan eleştiri ve hakaretlerin de kişilik haklarıma saldırı olduğunu ve buna son verilmesini, aksi takdirde her türlü yasal hakkımı kullanacağımı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım."
  • kadın resmen hedef gösterilmiş. çarpıtılmış bir haber başlığı. yorum yapmadan önce haber içeriği okunmalı.
hesabın var mı? giriş yap