• türk tipi septisizmin en güzide örneklerinden biridir. merkezi kilit sistemlerinin henüz keşfedilmediği tarih öncesi çağlarda her kapıyı tek tek kilitleyip, gerçekten kilitlenip kilitlenmediğini kontrol etme alışkanlığının bir süre sonra kafesteki maymun deneyi gibi nesilden nesile aktarılması ile ortaya çıkmış içgüdüsel bir davranışa evrilmesidir.

ulan adam düğmeye basınca kapıları kilitliyor, aynaları kapatıyor, follow me ışıkları yakıyor, cia'e konum bildiriyor, alan taraması yapıyor; sen hala "acaba kilitlendi mi lan" ucuzluğunda kapı koluna asılıyorsun.

- baban olsa güvenme abi.
    - sen de haklısın kardeşim.
  • mekanik olmayan hic bir seye tam olarak guvenemeyen insan davranisidir. ne bilcez kesin kapandigini? "klik" dedi ama ya kapanmadiysa? ustelik bi de kumandadaki dugmelerden dogru olanina basmadiysam mesela? kapa degil de aca basmissam?

evet benim bu.
  • jammer la soyulan arkadaşlarımı gördükten sonra mutlaka yaptığım eylem.
  • ben yapiyorum bunu arada. ınsan ertesi gun geldiginde kapinin acik oldugunu görünce nasil kilitlemeyi unuttum diye ah vah ediyor yoksa. ınsana ders cikarttiriyor. kapiyi asilarak kontrol etmek candir.
  • üst segment bir araba kullanırsanız yapmamanız gereken harekettir. çünkü anahtar cebinizdeyken ya da anahtar elinizde aracın yanındayken aracı kilitlemiş olsanız bile kapı koluna asıldığınızda kilitler açılacaktır.
  • skeptisizm. ( şüphecilik ) (bkz: suphecilik)
  • üst versiyon renault modellerinde gerek olmayan durum*.
  • şahsen arabadan inince arkamı bile dönmeden anahtara basıp tık sesini duymam yeterli oluyor. tık sesi geldiyse jammer yok demektir.
    (bkz: tatava yapma bas geç)
  • sıradan bir test eylemidir, abartılacak bir şey değil..
  • kapıyı kumandayla kitlediğinizde bazı dolandırıcı hırsızlar sinyal dalgalarını engelleyen bi cihazla bu işlemi bloke edebilir ve sizde kapıyı kitledim zannedebilirsiniz sonra elveda kredisi bitmemiş kızınıza siz siz olun her defasında kontrol edin

edit: dörtlülerin yandığını kontrol ederseniz sıkıntı olmaz
hesabın var mı? giriş yap