şükela:  tümü | bugün
 • kıpçakların batı kolunu oluşturan büyük bir kabiledir. xi. yüzyıl'da
  balkanlara gelerek peçenekleri dağıttılar. slavlar'ın balkanlara inişlerini engellediler.
  xiii. yüzyıl'da macarlarla ilişki kurarak hıristiyan-katolik inanışını
  benimsediler. bir süre sonra da moğol egemenliğine girerek dağıldılar.
 • adlarının mana ve menşei ile kavmî terkipleri yıllardır münakaşa edilegelmekte olan kumanlar kaynaklarda başka başka isimler altında zikredilmişlerdir. bu bakımdan bozkırlı türk toplulukları arasında istisna teşkil ederler. ruslar, almanlar, diğer batılılar ve ermeniler tarafından verilen isimler aslında renk (sarı, sarımsı, açık sarı, saman sarısı) ifade eder. adlarının ilk defa geçtiği rus kronikinde (1055-1056'lardan hatıra) türkmen, peçenek ve tork (uz)'larla aynı cinsten olduklan belirtilen kumanlar anlaşıldığına göre buralarda, daha ziyade dış görünüşleri ile tanıtılmak istenmiştir. gerçekten doğulu, batılı bütün kaynaklar kumanların, kumral saçlı sarışın olduklarında fikir birliği halindedirler. kuman ve kun adlarının türk lehçelerinde de "sarımtrak", "solgun" manasına geldiği bildirilmektedir.
 • ailem arasında süregelen bir rivayete göre şimdi sırbistan-karadağ topraklarında olan "kumanova" adında bir kasaba kuran kavim. kasabanın bu adı da "kuman ovası"ndan gelmekteymiş ve kulakta bıraktığı slavik havadan dolayı sırplar da değiştirmemişler adını.
  muhtemelen karadeniz'in kuzeyinden balkanlara inmiş olan bir topluluktur kavimler göçü esnasında, "komanlar" olarak adlandırıldıkları da olur.
  1 bölü 16 oranında da kuman olurum ayrıyeten...
  düzeltme: kumanova makedonya'daymış, en azından sözlükte öyle yazmakta...
 • (bkz: ronald koeman)
  (bkz: erwin koeman) [neye niyet neye kısmet: ben sadece kuman başlığında ronald koeman'a bkz verecektim ama "al da at dercesine" iki hatırlatma (tarih: kumanlar, futbol: kardeş/erwin koeman) karşıma çıkınca dayanamadım!*]
 • türk kökenli oldukları pek su götürmez gibi. ukrayna kumanlarına ait 13. yüzyıl dua metinleri (hristiyanlık dahilinde):

  http://www.christusrex.org/…w1/pater/jpn-cuman.html

  türk latin alfabesinin seslerine göre transkripsiyon yapıldığında türki dillerdeki (özellikle fonetik) varyasyonlara aşina biri bu metindeki kumanca'nın %60'ını direk anlar. kelimelerle ilgili 200 - 300 birimlik bir listesi olsa bu oran %80-90 olur.

  yedek link:

  https://ibb.co/vq2fp8w
 • "sarı saka" olarakta tanımlanan türk boyu. mustafa kemal atatürk'ün kuman türkü olduğu söylenmektedir.
 • bizans döneminde yerleşik hıristiyan türkler olarak anadolu'da yaşayan bu halkın en önemli özelliklerinden birisi de hıristiyan olmaları ve osmanlı'da olduğu gibi diğer türk soylu halkların aksine arapça-farsça isimler yerine öztürkçe isimler kullanmalarıdır...
 • aynı zamanda ordu ilinin ulubey ilçesine bağlı bir köy.
 • (bkz: kıpçaklar)
 • islam kaynaklarına göre kıpçak, bizans kaynaklarına göre kuman olarak adlandırılan halk