şükela:  tümü | bugün
 • rounders isimli filmin türkçe başlığı.
 • kumar oynamaktan vazgeçemeyen kişilere verilen isim. bu kişiler kimi zaman hayatlarını kurtaracakları umudu ile oynarlar da oynarlar bir miktar kazandıktan sonra gene sıfırlarlar paralarını.. bazı bünyelerde de yer eder alışkanlık haline gelir kişi kurtaramaz kendini yazıktır. terapi gerekir.
 • sözün en gerçek anlamıyla, para kazanmaktan çok kumar oynamaya tutkulu olan kimsedir.
 • böyle biri asla düzelmez. hayatını bitirene kadar şansının döneceği anı bekler durur. haydan gelen huya gider sözünü mezarda anlar. herşeyini kaybettikten sonra bile belki tekrar düzeltebilirim mantığıyla borç ve harç şeklinde oynamaya devam eder. psikolojik tedavi görmesi gerekir ama çok da şans yoktur. psikologlara göre ciddi bir hastalıktır. bu tür insanlardan uzak durmak gerekir.
 • (bkz: kaygusuz)
 • kumar oynamayı seven ve asla kumar oynadığını kabul etmeyen kişilere verilen ad. bu kişilere "ağaç yaşken eğilir" düsturuyla yaklaşmak ve "ya tutarsa"nın yalnızca iğrenç bir pop arabesk şarkı olduğunu anlatmak gerekir.
 • en büyük açmazları "o kadar çok kaybettim, artık kazanma zamanım geldi" düşüncesine kapılmaları, battıkça daha çok çırpınmalarıdır.

  oysa yüz defa tura geldikten sonra havaya para atılırsa yazı gelme ihtimali matematiksel olarak yine yüzde 50'dir.
  kumarbaz sezgisinde bu oran yüzde 90, pratikte ise yüzde 43,2*dir.
 • kumarbazlara bir bakın; uykusuz, bitkin, sabahlara değin oynarlar da, ertesi gün yine buluşurlar. fyodor mihailovic dostoyevski'nin kumarbaz adlı romanı, bu tutkuyu en iyi anlatan bir yapıttır. gerçi kazanmak tutkusu vardır kumarda, ama yıllarca oynamış da hiç kazanamamış olanların durumuna ne diyelim?

  bir bakıma kazanmayı sonu gelmez bir bekleyişle bekleme sevgisidir kumar; bekledikçe, kaybettikçe, üzüldükçe artar tadı. evlerini kumarda yemiş olanları dinleyin, yitirdikleri şeyleri sayıp dökerken sizden aferin bekler gibidirler; onca saygıları vardır oyun uğrunda katlandıkları sıkıntılara. kazananda ise o övünmeyi, o sevinmeyi bulamazsınız. isa, "yitiren kazanacaktır" demişti; gerçi kumarbazlar için söylenmiş değildi o söz, ama aşkta olsun, parada, içkide ya da kumarda olsun, yitiren kimsede, kutsal bir bağlılığın ve kendinden vazgeçmenin mutluluğu sezilir.