şükela:  tümü | bugün
  • yunan mit'inde uranos ve kronos'un uzakla$tirili$ina benzeyen bir bicimde, oglu te$up tarafindan yerinden atilan hurri tanrisi.
  • üç tanrı kuşağının iktidar savaşının anlatıldığı mitos. alalu* anu*ve kumarbi*'nin savaşını anlatır. tabi iktidarı sembolize eden gene penis. anu, kumarbi'den kaçarken kumarbi onun penisini ısırır ve yutar. ama ummadığı bir şey olur:

    “içini düşünerek seviniyorsun çünkü benim erkekliğimi yuttun. içinde olana sevinme çünkü içine bir tohum koydum”. bu tohum nedir? kumarbi gava-tanrıya gebe kalmıştır, ondan başka aranzah (dicle) ve taşmişu’ya da gebe bırakılmıştır. bu üç korkunç tanrının tohumlarının içine döküldüğünü öğrenince, kumarbi büyük bir telaşa kapılır, yuttuğunu tükürmeye çalışır. tükürdüğünün kanzura dağının üstüne düştüğü söylenir.

    çük deyip geçmemek lazım, bazıları efsane arkadaş*.
  • teşup'un onu yeneceğinden korkan kumarbi, kayayla çiftleşerek bir oğul yaratır kendisine. 15 günde büyür oğlu. ullikumi adını verirler. ullikumi çok güçlüdür, teşup korkmaya başlar ondan ancak güneş tanrısının dediğine göre kendisi aptaldır. aptallık ona cesaret vereceğinden kaybetmesi işten bile değildir. gün gelir teşup ve ullikumi savaşı başlar. teşupun kız kardeşi süslenir püslenir; şarkı söylemeye başlar ancak ullikuminin bu şarkıyı duyup da etkilenmesi imkansızdır çünkü kendisi hem kör hem sağırdır.
    ilk savaşı anlaşılan ullikumi kazanır. ancak onu büyüten upelluri "yeryüzü ve gökyüzünü ayıran bakır bıçakla" ayaklarının altını keser ullikumminin. bir sonraki savaşı kim kazandı bilinmez ama, gönüllerin kazananı teşup olsa gerek.