şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'de, 15 agustos 1996 yilinda cikarilan bir genelge sonrasinda 21 aralikta bakanlar kurulu karariyla gerceklesmis hadisedir.

  kararin alinmasi bazi ideolojik dusunceler cercevesinde gerceklesmis olsa da, kumar yuzunden artan (?) intiharlar ve cinayetler yoluyla kamuoyu olusturulmus, turizmcilerin onerileri ve uyarilarina pek kulak asilmadan apar topar gerceklestirilmistir.

  oysa o donem turizimcilerin; antalya'nin bu karardan muaf tutulmasi, turklerin kumarhane'lere girebilmek icin ozel izin almak zorunda olmasi veya turk vatandaslarinin kumarhanelere girisine yasak getirilmesi gibi onerileri goz ardi edildi.

  dogal olarak turk turizmini olumsuz yonde etkileyen bu karar, varlikli turistin kibris ve yunanistan'a kaptirilmasina neden olmus, bize de uc kurus paraya bir hafta hersey dahil yiyip icmeye gelen turistler kalmistir.

  ayrica gormezden gelinse de, o donem kumarhanelerde calisan binlerce nitelikli insan issiz kalmisti. bunlarin bir kismi bugun baska ulkelerde calismak zorunda. veya kalifiye issiz olarak aramizda geziniyor...

  bugun turizm sektorunde 15 yildan fazla calisan kime sorsaniz 1996 oncesinin ne kadar guzel gunler oldugunu anlatacaktir...
 • 96 öncesi hem yurt dışından, hem yurt dışında aklanıp ülkeye girmiş olan hem de doğrudan kumarhanelerde paklanan paraların kaçışına neden olmuştur. sevimli milliyetçi muhafazakar pıtırcıklar az daha zorlasa (ki şu günlerde gazetelerde yeniden kızışmış) vatana ihanet olarak kabul görebilir bu tutum. bu yasaklamanın ne de çok karşı çıkanı türemiştir son günlerde; amerika'daki mortgage krizi sonrası iyice aydığımız kumarhane kapitalizminin hatıralarda yeniden canlandırdığı o güzel günlerin hayaliyle hafta sonu gazeteleri ve bilhassa da yaklaşık bir aydır buna öncülük yapan mustafa sarıgül atağa kalktı bile. enteresandır, kumarhane savunucularının neredeyse tamamı sermaye sahibi ensesi kalınlar yani bir tek kumar müptelasının ya da hayatı kararmışın sesi yok, neden? tövbe mi ettiler?

  hafta sonu gazetelerden birinde kumarhane sever birisinin çıkarımına göre zaten bu ülkede kumar oynanıyor, biz onu yasal statüsüne kavuşturursak üstünden vergi bile alabiliriz. vatan sever bir girişimci... yani neymiş, kumar sever, müptela tayfasının sesi, zaten batakhanelerde oynadıkları, doydukları için çıkmıyormuş, yoksa bu iş çoktan bir halk hareketine dönermiş.

  o halde madem yasaklamak yasaktır: kimyasal olmayan uyuşturucu ve keyif verici maddeler yasal yoldan satılmalıdır. esrar, marijuana, mantar gibi türlerin satışından hem devlet vergi de almış olur, samimi olarak öneriyorum bunu. kumarhaneler yeniden ve yukarıdaki gerekçelerle yasallaşırsa bu da bizim talebimiz olarak gündeme gelecektir, emin olun.
 • tam işlememiştir.
  resmen kapatılsa da; herkesin bildiği kumarhaneler var hala istanbulda.

  taksim de, emniyetin arka sokağında uyuşturucu satılır, istanbulun en güzel semtlerinden birinde benim bile bildiğim 2 kumarhane çalışır,
  yasa garibana işler, garibana su sıkar, garibana biber gazı sıkar.
  canına yandığımının memleketi...
 • son yıllarda yapılan en yanlış düzenlemelerden biridir.turizm sektörünün belini bükmüştür.
 • aslına bakarsanız, turizm'in belini bükmemiştir.

  parası olan turist, her zaman olduğu gibi vegas ve monte carlo yollarını aşındırırken, türkiye'nin eline avucuna düşen ise daha çok orta sınıf ve maalesef asgari ücretle geçinen kişilerdi. sebebi de, içinde bulundukları sınıftan kurtulup zengin olma hayaliyle kumarhanelere yardırmalarıydı.

  önce elindeki, avucundaki tüm parasını bitiren bu kişiler, daha sonra tefecilere yardırmış ve doğal olarak bir çokları da bu tefeci borcunu ödeyemeyip intihar etmişti. ayrıca kumarhaneler boşanma istatistiklerinde de önemli bir yere sahip olmuştu.

  o dönem bu sosyal sonuçlara rağmen kumarhanelerin kapılarını aşındıranlar artınca, türkiye'deki kumarhane sayısı küba devrimine sebep olan kumarhane sayısını geçmişti.

  "napalım, edelim" derken sinirden kendi kendini sikicek hale gelen toplum, baskıyı arttırmış ve "kumarhanelerin sadece yabancılara açık olması" maddesini tbmm'den geçirmişti. fakat kumarhanelerin karşı atağı uzun sürmemişti. çünkü anayasa gereği yabancılara serbest olan bir uygulama türkler'e yasak olamıyordu.

  son noktaya gelindiğinde, geriye sadece kapatma seçeneği kalmıştı. fişi çektiler, olay bitti. türkiye'de büyük çoğunluğun desteğini alan ender yasa tasarılarından da biriydi bu.

  şimdi ise kumarhane ya da ayak üstü kumar/ nüfus olarak emsalsiz bir sayıya ulaşan kıbrıs'a yavaş yavaş geliyor sıra. çünkü homurtular orada da artmaya başladı.
 • kontrol edemiyorsan yasakla zihniyetinin ürünüdür.
 • milli piyango ve spor toto teşkilatının çalışmasıyla henüz tam olarak gerçekleşmemiş olandır.
 • at yarışlarının halen oynanması sebebi ile henüz tam olarak gerçekleşmemiştir.
 • şüphesiz ki yasağı çıkaranların işine yaramış, ceplerini doldurmuş yasaktır.

hesabın var mı? giriş yap