şükela:  tümü | bugün
  • parmak uçlarında ve psikolojisinde sorunu olan insanların yaşadığı durum. normal bi insanın kara tahtaya tırnakla teması yada çatalı tabağa değdirdiğinde çıkan sese olan tepkimesi gibi, içten içe bir üşüme yayar kumaşa dokunmak vücuda. özellikle dokunulan kumaş tül ise o kişi tabiri caizse sıçar. benzeri bir sorun için:
    (bkz: kaşıkla cips yemek)
  • bu rahatsızlıktan mustarip olanlar alüminyum folyoya sarınıp geziyorlar, sağda solda duyduğumuz uzaylı taşlama hikayeleri de bundan kaynaklansa gerek diye düşünüyorum.
  • kısmen müzdarip olduğum durumdur. dokunulduğunda konuşmayı engelleyecek derece de rahatsız eder insanı, eriyip gidersin o anda.
  • şahsımda sadece kadife kumaşlarda üzerinde görülen rahatsızlık. kadifeye kesinlikle dokunamıyorum, içim ürperiyor, tüylerim diken diken oluyor. ama diğer tüm kumaşlarla sevişebilirim.
  • şu anda tanıştığım birinde görüp kendisi adına üzüldüğüm fobik hadise. kendisi dokunamadığı gibi başkasının da üzerine elini sürtmesinden huylanıp kaşını gözünü oynatan klinik vaka.

(bkz: soyunmadan sevişememek)
  • (bkz: textophobia) / (bkz: tekstofobi)
  • sünger-kadife için benim de dokunmaktan rahatsız olduğum durum.

cidden düşünmek bile beni geriyor bu ikisini.
  • poların bir cinsi, gırç gurç ediyor ve yazarken bile tuylerim diken diken oldu.