• buranın bir açması var. sahilde dolaşarak satarlar. size yemin ederim ki dünya üzerindeki en leziz unlu mamül budur. bunu istanbul'a getirecek adam köşe olur, ama öyle bir girişim yok henüz.
  • zaytung haberi:

--- alıntı ---

yazlıkta sular durulmuyor: engin'le simge'nin çıkmaya başlaması tüm dengeleri alt üst etti...

tekirdağ ilinin şirin tatil beldesi kumbağ, ardı ardına yaşanan sıcak gelişmelerin ardından yine gergin günler geçiriyor. haziran ayının ortasından itibaren yazlık, mokamp ve devremülklerine yerleşen gençler kendi aralarında büyük bir süratle dostluk, aşk, küslük ilişkileri kurarlarken, bölgedeki hassas dengeler bu sabah engin ve simge cephesinden gelen yeni bir haberle bir kez daha alt üst oldu.

kumbağ, güne krizle uyandı
    bölge henüz geçen haftanın "simge biraz sinsi mi?" ve "cüneyt herkese hesap takıyor" krizlerinin yaralarını sarmaya çalışırken, düzgün fizikleri ve güler yüzleriyle zirveye oynayan engin'le simge'nin çıkmaya başlamasıyla belde halkı, bu sabah adeta yeni bir kumbağ'a uyandı. bu sene üniversite sınavlarına ikinci kez girmeye hazırlanan ve modifiye arabasıyla bölgede önemli bir role sahip olan engin ve sarı saçları, akademik başarısı ve son moda kıyafetleriyle kızlar arasında lider konumundaki simge arasındaki yakınlaşma, bölgedeki ilişkilerin tekrar gerilmesine neden olurken, ani gelişme derya, beril ve simge'den oluşan lider kız grubu arasında adeta deprem etkisi yarattı. bilindiği gibi engin, 2 yaz önce simge'nin şu an kankası konumunda bulunan derya ile oldukça fırtınalı bir ilişki yaşamıştı.

liderlerden ortak durum değerlendirmesi
    sıcak gelişmeyi bu sabaha karşı haber alan ve kendi aralarında 3 saat kadar süren bir telefon görüşmesiyle durum değerlendirmesinde bulunan derya ve beril, daha sonra sahilde bir araya gelerek krizden çıkış için çözüm yolu arayışına girdiler. bir buçuk kilo japon çekirdeği eşliğinde gerçekleştirilen zirvede gerilimi basına yansıtmamaya çalışan ikili, yaptıkları kısa bir açıklamayla şimdilik sadece gelişmeleri izlemekle yetineceklerini ifade ettiler.

dört katlı villada yaşaması ve 28 adet taşlı kota sahip olması sebebiyle oturduğu sitenin ikinci dişi lideri konumunda bulunan beril, "bi defa yani her şeyden önce engin sahici bir çocuk. ben kesinlikle bu olayda onun bir art niyeti olduğunu düşünmmüyorum. karşılıklı bir hoşlanma olabilir ama simge'nin yani ne olursa olsun biraz daha dikkatli olması gerekiyordu. bu kız (derya) kaç ay ağladı o çocuğun arkasından bunu en iyi simge biliyor" sözleriyle yaşadığı hayalkırıklığını dile getirdi

zirvede gergin anlar
    beril'in ardından söz alan derya, öncelikle o ara köpeğini yeni kaybetmiş olması nedeniyle hassas bir dönemden geçtiğini vurgulayarak "yoksa yani ne ağlıycam onun arkasından. bana attığı mesajları saklasaydım keşke de kim kimin arkasından ağlamış görseydiniz. neyse yani allah yolunu açık etsin..." sözleriyle duruma açıklık getirdi. engin'in simge'yle çıkması konusunda bir yorumda bulunmak istemediğini belirten beril, "bu onların özelidir, beni alakadar etmez. neticede burada kim kimin ne olduğunu biliyor. benim garibime giden olay engin'in daha önce ferhat'a 'bu sene çalışmaya kilitleniyorum ya itü ya odtü kesin, duygusal işlere vaktim yok' açıklamasını yapmış olması. hayır yani o zaman demezler mi adama bu nedir diye. neyse canım bana ne zaten" diyerek ekledi "beril senle de konuşucaz sonra..."

bölge halkı tedirgin
    bir süre önce saçlarını aynı simge gibi kestirdiği için eleştiri oklarının hedefi haline gelen elif ise, durumu evinin balkonundan değerlendirdi. "biz simge'nin yalçın'dan hoşlandığını düşünüyorduk çünkü simge bir kere yalçın'a kahve falı bakmıştı ve uzun sarışın bir kız görmüştü. yalçın da geçen yaz bi kere simge'nin çıktığı var mı diye benim ağzımı aramıştı. fakat gece olanlarla düşünüldüğünde şu an bambaşka bir tabloya bakıyoruz. artık hiçbir şey aynı olmayacak, acaba cumartesi günü olan piknik planı yattı mı şimdi?" diyerek yazın ilk çeyreğinde öngörülen planlara dair şüphelerini belirtti.

muğlak ifadeler
    gelişmeler hakkındaki açıklamasını saat 8'deki halı saha maçının öncesinde yapacağını belirten engin, sahaya yarım saat geç ve hafif sarhoş gelerek yaşanan krizin boyutlarını gözler önüne serdi. park ettiği arabasına yaslanarak gelişmelerden samimiyetle bahseden genç adam, "yani simge çok tatlı bir kız. nasıl desem, diğerlerinden çok farklı. mesela futbol seviyormuş ben bunu hiç bilmiyordum ve direk etkilendim. orada bir etkileşme oldu, biz buna isim koymuş ya da koymamış olabiliriz bir şey demek istemiyorum" şeklinde kısa bir açıklamayla yetindi. uzmanlar, engin'in muğlak ifadelerinin, piyasaların etkilenmemesi için alınan bir önlem olduğunu, kesin açıklamanın büyük ihtimalle cuma günü mesai bitiminden sonra geleceğini belirttiler.

taraflara itidal çağrısı
    engin kanadından tatmin edici bir açıklama gelmemesi üzerine gözlerin çevrildiği engin'in en yakın arkadaşı alper ise "biz yalçın cephesinden gelecek sert bir tepkiden... çekiniyoruz demeyeyim biz bir şeyden çekinmeyiz de, yani tadımız kaçmasın sonuç olarak üç ay buradayız." diyerek taraflara itidal çağrısında bulundu. konu hakkında elif'in de açıklama yaptığını öğrenmesi üzerine adeta gözleri aydınlanan alper, "az önce evinden bisikletle geçtim ama göremedim, ailesiyle yemeğe gitti diye düşünmüştüm. demek bu hafta da burada. o çok farklı bir kız ama beril onu çok etkiliyor..." diyerek bölgenin önümüzdeki dönem yeni sıcak gelişmelere sahne olacağının sinyallerini verdi.

--- alıntı ---
  • tekirdag yöresinde tatil mekanı olan kasaba.
    rüzgarı fena olmadığı için sörfçüler sever. ismi kumsal ve üzüm bağlarının karışımından gelir, denizi marmaraya göre temiz, insanları sevecen, kışları ılık ve yağışlıdır, deniz, güneş ve turistlere rağmen yine de denyo biryerdir.
  • bir tarafı deniz bir tarafı tepelik dar bir arazi şeridinde bulunan bir ana cadde ve ona bağlı ara sokaklardan oluşan yerleşim yeri. bu ana cadde üstünde bir kaç disco hesabı bar, bir kaç piyanist-şantör hesabı göbek atılan mekan, bir kaç içki de sunan çay bahçesi, bir kaç dondurmacı-kumpirci vs ve bir kaç en kazığından yemek yenilebilecek yer mevcuttur. kalma problemi hiç bir zaman olmaz; her ne kadar adam akıllı bi otel olmasa da. denizi kuzey marmara koşullarına göre temizdir (arada sırada rastlanan pedler/prezervatifler ve bol bol erimiş-yuvarlaklaşmış kiremit-tuğla parçası dışında), hatta fazla rüzgar olmadığında bayağı berraktır su, deniz tabanı da ege-akdenizdeki pek çok tatil mekanının tersine incecik kumdur. tatilden tek isteği gündüz bütün gün kum üzerinde güneşlenip denize girmek, gece de yerine göre barda deliler gibi içmek veya lüks arabayla gereksiz turlar atıp komple kesişmek olan insanlar için biçilmiş kaftandır. ilk bakışta huzur arayan, birazcık doğayla birlikte olmak isteyenler için pek iç açıcı görünmemesine rağmen bu tarz kişilere kumbağ'ın asıl merkezi olan köyiçinin sahil kesimindeki köy kahveleri, dik bir yokuştan tırmanılan çamlığın piknik alanı olmayan kısımları, özellikle de o toprak yola yakın olmayan kısımları (ki o yol uçmakdere köyüne çıkar 20 km sonra) ve çamlık yokuşu üzerindeki mezarlığın arka tarafındaki küçük bir derenin oyduğu vadi kesimi önerilir; bahsi geçen son iki yer özellikle dolunay zamanında bu tarz mekanları seven blackçilere şiddetle tavsiye edilir.
  • 15 senedir her yaz en az birkaç gün gidip kaldığım fakat her sene bir önceki yılı aratan tekirdağın şirin fakat bozulmaya başlamış tatil kasabası.
  • sezon sonu avsa adasına gitmek uzere cıkılan yolda yanlıs yonlendirmeler sonucu varılan ilginc belde.
    iki kız basına tatil yapmak amacıyla yola cıkılır da kumbag'a varılırsa -yolda ve beldede- dikkat edilecek hususlar:

* pansiyonları iyi arastırmak, fiyat konusunda pazarlık yapmak ve odaları gezmek
    * secilen pansiyonun etrafına dikkat etmek, kafa dinlemek isteniyorsa kesinlikle ve kesinlikle müzikhol, bar yanı-karşısı pansiyon seçmemek
    * göze en güvenilir görünen esnaftan tavsiye almak (ailelerin işlettiği bakkallar, pansiyon sahiplerinin karısı vs..)
    * yola cıkmadan önce sampuan, dis macunu vs. yanı sıra yiyecek-icecek tedarigi yapmak (t.sakları yaya yaya "ohh gidince rakı-balık yaparız" diyerek gitmemek)
    * yaz bile olsa terlikle yola cıkmamak
    * minimum esyayla yola cıkmak
    * dönüs biletlerini önceden ayırtmak, firmalarla adeta kanka olmak
    * sampiyon hersekli gibi firmaların her dediğine inanmamak ve feribot seferlerini kesinlikle arayarak takip etmek, hava koşullarına dikkat etmek
    * ortadan hallice müzik dinlemeyi seven bir insansanız ses,melodi, metronom vs. namına fazla bir şey beklememek (düğün şarkıları seven biriyseniz zevk alabilirsiniz)
    * huzur büfe tavsiye edilir
    * kıyıda içip dalgalarla oynamak, koşturmak ve marmara'yı izlemek kumbag'da ypılacak tek güzel sey denilebilir
  • cevriye isminde bir tiki diskosu da bulunan mekan.öyle meşhurdur ki burası tekirdağdan sadece kesiş için gelindiğine rastlanmıştır.bunun haricinde denizi marmara ortalamasından iyidir.ama biraz dalgalı olduğu söylenebilir.öğretmenler kampının plajı en kalabalık plajıdır.istanbula ortalama 2-2,5 saat uzaklıkta olduğundan istanbuldan gelenler de çoğunluktadır.sonra ormanı vardır.çok güzel manzarası vardır,alırsın mangalı karpuzu çıkarsın bisikletlerle ohhh..trakya yöresinde tatil yapılabilecek en iyi yerdir kumbağ.

(bkz: sözlükte reklam)
  • aralıksız 15 senedir her yaz ayında kaldığım yer. asyaport yapılıncaya kadar çok güzel bir yerdi. şimdi de güzel ama eski güzelliğini kaybetti diyebilirim. asyaport'un tek artısı denizin biraz daha temiz olması oldu, dalga kıran gibi bir şey çünkü.

haziran, temmuz ve ağustos aylarında tıklım tıklımdır. ancak eylül gibi boşalmaya başlar, ekim, kasım ve aralık aylarında hayalet şehire döner. geçen gün oradaydım, temmuzda kumbağ'ın içinde trafik varken şimdilerde bomboş.
  • süleymanpaşa belediyesi’nin yönetimi chp’den akp’ye geçtiğinden beri halk plajını ve denizini bok götürüyor, pislikten ve bakımsızlıktan tatil yapılmıyor. bu yıl bayramın ikinci ve üçüncü günü dışında fazla dalga, yosun ve deniz anası olmamasına rağmen, denize 3 günde bir lağım suyu salınıyor. deniz kıyısı; kadın pedi, maske, çocuk bezi, dışkı dolu. kokudan plajda güneşlenmek bile mümkün değil. kumsalı zaten izmarit, bira şişeleri, mangalcıların kömürleriyle dolu. koronadan da beter virüslerle çöplüğe dönmüş vaziyette.süleymanpaşa belediyesi, tekirdağ büyükşehir belediyesi’ne topu atıyor, onlar teski’ye şikayet oluşturun diyor. kimse suçu üstlenmiyor. 3 günde bir öğleden sonra bu bok salma hadisesi tekrarlanıyor. denize girilmesin diye kasıtlı mı yapılıyor. bilemiyorum.
  • geçen yaz bulgardan geçilmeyen yer. her sokak her cadde bulgar plaka arabayla doluydu. duyduğum kadarıyla bulgarlar harıl harıl yazlık daire satın alıyorlarmış. ayrıca gündal plajı mevkiisindeki ara sokaklarda neredeyse bütün boş arazilerde inşaatlar başladı yeni yeni. 30 senedir kumbağ'da yazlıkçıyım aynı anda bu kadar yeni inşaat yapıldığını hiç hatırlamıyorum, genelde bütün yazlık siteler eskidir.

doğalgaz geldiğinden beri kumbağ'ın kış nüfusu oldukça arttı, artık yazlıkçı emekliler kışın da kalıyor . hayat özellikle bir istanbul'a göre çok daha ucuz burada (daha doğrusu tekirdağ merkez'in genelinde öyle).
hesabın var mı? giriş yap