şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kumbaracı yokuşu 50 numara. altıdan sonra tiyatro'nun seyyar sahne macerasının son bulacağı, kendi sahnesi.
 • bağımsız sanatçılar ve kendilerine ait bir yer açma hayallerinin buluşması

  altıdan sonra tiyatro topluluğu, tünel kumbaracı yokuşunda no 50'de 1 kasım'da resmen açılacağı söylenen mekan.

  kimler var; misal; özen yula, tomris incer, levent üzümcü, berkun oya, bennu yıldırımlar, serdar orçin, hasibe eren..tadindan yenmeyecek durumlar yani...

  http://www.kumbaraci50.com/index.html

  proje de harika, herkese örnek olası..6'dan sonra bir çivi çakıverin be, neler neler olacak bakın...ofiste kalkıp tanitim yapıp herkesleri çağırasım var...
 • bir süre önce vakit'in yala ama yutma oyunu üzerinden hedef gösterdiği sahne, dün beyoğlu belediyesi ekipleri tarafından eksik evrak gerekçesiyle mühürlenmiş. kısa sürede tekrar kavuşmayı umuyoruz.
 • beyoğlu belediyesi'nin geçici süreliğine kapattığı tiyatro salonu. belediye belge eksikliği sebebi ile kapattığını söylemiş.
  henüz sahnelenmemiş bir oyunun buna sebep olması ise işin ironik yönü. her ay 20den fazla farklı tiyatro grubunun oyun sahnelediği tiyatronun bu oyunlardan birinin ismi yüzünden hedef gösterilmesi ise yoruma gerek bırakmıyor.
 • 8 şubat günü belediye ekipleri tarafından yangın merdiveni eksikliği neden gösterilerek mühürlenen mekan. basında henüz sahnelenmemiş bir oyunun saldırı odağı haline gelmesi oyunun sadece sahneleneceği yer olan ve aylık programlarında fazlasıyla oyun gösterimi planlanan bu masum yere oldu olan. tesadüf hepsi bir tesadüf .
 • tamamen halk sağlığı düşünüldüğü için (!), yakın zamanda sahnelenecek yala ama yutma isimli oyunla hiç ilgisi olmayan sebeplerle istanbul'un avrupa kültür başkenti olmasının sadece orada burada konser düzenlemekten ibaret olduğunu sanan yöneticiler tarafından mühürlenmiş çiçeği burnunda tiyatro.

  (bkz: sansür)

  edit:imla
 • bu ülkede güzel işler yapan herkesin başına gelen, maalesef altıdan sonra tiyatronun da başına gelmiş, kumbaracı 50 "yangın merdiveni olmadığı" gerekçesiyle mühürlenmiştir. beyoğlu belediye başkanı ahmet misbah demircan da şu anda ntv canlı yayınında sanatçıları ne çok sevdiğini, ama asıl suçun kasım ayından beri yangın merdivenini yetiştirmemiş olan mekan sahibinde olduğunu anlatmaktadır. valla acıdım belediye başkanına, ne yapsın eli kolu bağlı adamcağızın, yoksa aklının ucundan bile geçmemiştir vakit okurlarını memnun etmek falan, daha neler canım...
 • ruhsat almadan, yangın merdiveni gibi önemli bir eksiği olduğu halde kasım ayından bu yana, yaklaşık 3 aydır kapılarını tiyatro seyircilerine açan yetkilileri sorumsuzca davranmış tiyatro sahnesi.

  böyle bir sorumsuzluğu esnaf, tüccar ahmet mehmet ağanın değil, çağdaş tiyatro yapma iddiasındaki tiyatrocuların göstermiş olması hiç de bağışlanabilir bir şey değil. bugün görüyoruz ki güvenlik açısından hayati öneme sahip bu eksikliklerin giderilmesi öyle atla deve bir şey de değilmiş. bir iki gün içinde halledilebilir şeylermiş.

  yala ama yutma oyununu hedef gösteren vakit gazetesi haberinin yayımlanmasından itibaren, kararlı bir şekilde "tiyatro yapma hakkını savunmak" yerine, koyun can derdinde kasap et derdinde misali, "vallahi abi ben yapmadım o yaptı, beni onlarla karıştırma" dercesine, "altıdan sonra tiyatro" adlı grup dışında, mekânda gösterim gerçekleştiren hiçbir kişi ya da kuruluşla organik bağı olmadığını açıklama, vurgulama derdine düşen bir kuruluş izlenimi bırakmıştır ayrıca.

  aman biz etliye sütlüye fazla karışmayalım, neyimize lazım dercesine "tiyatromuzu belediye mühürledi" ifadesini kullanmaktan dahi imtina edip mühürleme hadisesini "sahnemiz 8 şubat pazartesi günü beyoğlu belediyesi'nin tespit ettiği eksiklikler nedeniyle geçici bir süre etkinliklerine ara vermiştir. eksiklikler tamamlandığında tekrar görüşmek üzere" ifadesiyle yansıtmayı yeğlemişlerdir.

  konunun can dündar'ın ntv'de yayınlanan canlı gaste programına yansımasının da etkisiyle beyoğlu belediyesi'nin tiyatronun kapısına vurduğu mührü jet hızıyla sökmesinin ardından ntv'ye demeç veren bu tiyatronun bir yetkilisi: "biz başından beri yala ama yutma ekibinin yanında yer aldık. bizimle ilgisi olsun ya da olmasın tiyatroyu hedef alan böyle bir yaklaşıma başından beri karşı durduk" mealinde bir şeyler söylemiştir.

  neyse sözü kumbaracı50'nin konuya ilişkin olarak internet sitesinde yayımladığı açıklamaya bırakalım biz en iyisi. bakalım kumbaracı50 sahnesini misafir olarak kullanan yala ama yutma ekibinin hedef gösterilmesinin ardından ne söylemişler:

  <<< alıntı ---

  "kumbaracı 50 'nin kapatılması ile ilgili olarak, internet sitemizde yayınladığımız açıklama dışında basında yer alan hiçbir açıklama bize ait değildir." ("hiçbir açıklama bize ait değildir" ifadesi bold yazılmış ve altı çizilerek vurgulanmış)

  ***

  "sahnemiz 8 şubat pazartesi günü beyoğlu belediyesi'nin tespit ettiği eksiklikler nedeniyle geçici bir süre etkinliklerine ara vermiştir.

  eksiklikler tamamlandığında tekrar görüşmek üzere."

  ***

  kumbaraci50; 220 bireysel ve 8 kurumsal destekçinin destekleriyle, "el birliğiyle" açilmiş bir sahnedir!

  kumbaracı50 , altıdan sonra tiyatro’nun 10.yılında gerçekleştirdiği, 2 kasım 2009 tarihinde açılışını yaptığı, farklı disiplinlerle paylaştığı ve paylaşacağı, bir üretim ve gösteri alanıdır.

  bazı yayın organlarının haberlerinde yazıldığı gibi, "kumbaracı50" bir tiyatro topluluğu değil, çeşitli gösterimlerin gerçekleştirildiği sahne'nin ismidir.

  "kumbaracı50" sahnesinin, "altıdan sonra tiyatro" dışında, mekanda gösterim gerçekleştiren hiçbir kişi ya da kuruluşla organik bağı yoktur.

  altıdan sonra tiyatro’nun bu sezon sahnelemeye devam ettiği dört oyunu vardir;

  “ 444” , “öldün, duydun mu?”, “o.b.e.b ‘ortak bölenlerin en büyüğü’” ve “kapıların dışında” oyunları dışında hiçbir oyun altıdan sonra tiyatro'nun oyunu değildir.

  geçtiğimiz üç ay boyunca kumbaraci 50'de oyunlarini sahneleyen misafir gruplar:

  çağlar yiğitoğulları “luvstory”

  geçiciişgalpp “vakit tamam beyler!”

  destar-theatre “reşê şevê”

  genco erkal/dostlar tiyatrosu “insanlarım”

  hakan gerçek/ tiyatro gerçek “van gogh”

  ilyas odman “bugün, hiçbirşey…”

  istanbul halk tiyatrosu “gagarin sokağı”

  oyun deposu “çirkin insan yavrusu”

  semaver kumpanya “resm-i geçit”

  tiyatro hal “eksik”

  tiyatrotem “hakiki gala”

  türkiye&fransa&ispanya ortak yapımı lost&founds

  bu açıklama; misafir gruplarımızdan biriken grubunun yönettiği, çağdaş tiyatro yazarlarımızdan özen yula'nın yazdığı, "yala ama yutma" oyunu hakkında bazı yayın organlarında çıkan haberlere istinaden yapılmıştır.

  --- alıntı >>>

  (kaynak: kumbaracı50 internet sitesi)