şükela:  tümü | bugün
 • ilkokulda oluşturulurdu bu kümeler voltranı oluşturuyoruz hedeee diye
  küme başkanı, yazıcı, sözcü ve üç adet`materyal denen kişi bulunurdu kümede..
  bi konuyu gruplaşarak araştırıp sınıfa sunmaktı amaç ..ilkokuldaki dergilerde her kümeye bir ünite verilirdi ve araştırıp anlatmak yerine dergideki metinler ezberlenirdi çoğu zaman ..
  materyaller genelde fasulyeden olup bi işe yaramazlardı ama "abi bunlarda kümenin içinde ezik kalmasınlar bi isimleri olsun, yazıktır" denilerek "materyal" yapılırlardı ...
 • matematik dersinin en kolay konusu..
  bileşimi, kesişimi olur bunun
 • 1980 lerden sonra icad edildiğini düşündüğüm, ilk okul birden başlayarak 8 yıl boyunca okutulan, tek sonucu ortaokul öğrencilerinin bile çarpım tablosunu öğrenememesi olan matematik hedesi
 • futbol terminolojisinde 2. lig
 • ilkokul bilgilerimizi bir tazelemeyi gerektirmiştir bu küme olayı bize: hatırlayalım bakalım:
  1) varlıklardan oluşan topluluğa küme denir. dolayısıyla, bir kümenin elemanlarını oluşturan varlıkların, varlık olduğu konusunda bir şüphe bulunmamalı ve herkes fikir birliğine varabilmelidir. örneğin güzel kızlar kümesi diye bir küme ne yapamaz? var olamaaaaaaazzz. neden? çünkü güzellik kişiden kişiye değişiiiiiiiiirrr.
  2) kümenin gösterimi için üç değişik yöntem icat edilmiştir. bunlar liste yöntemi, venn şeması ve ortak özellik yöntemleridir.
  liste yöntemi, küme ifade etmenin en sıkıcı yöntemi olup, bildiğimiz küme parantezi içerisinde elemanları aralarına virgül koyarak listelemek demektir.
  venn şeması: en renkli yöntemdir. genelde yuvarlak olan gubidik bir şeklin sınırları içerisine elemanlar ismi yazılmak ya da resmedilmek suretiyle yerleştirilir. dikkat edilmesi gereken pek mühim hususlar hiç bir şekilde şeklin sınırları dışına taşmamak ve eğer ismini yazıyorsak elemanın, sol yanına nokta koymaktır.
  ortak özellik yöntemi: 2 ayaklı hayvanlar kümesi diyeyim de siz anlayın.

  boş küme ise fi benzeri bir işaretle, ya da içi boş küme paranteziyle ifade edilir. alt küme ve hatta oz alt kume olayına ise ben girmemeyi tercih ediyorum.
 • tanımı yapılamamaktadır. *
 • belirlenebilmesi için elemanlarının iyi tanımlanabilmesi gerekir. örneğin bir deney yapalım, iki farklı kişiye kağıt kalem vereyim ve sözlükteki trollerin üçünün adını yaz diyeyim. cevaplara baktık, birinci kağıtta "x, y, z" isimleri, ikinci kağıtta "x, y, f" isimleri var. demek ki belirttiğim küme net değil, elemanları iyi tanımlayamamışım. oysa "sözlükteki tüm troller" bir kümedir. çünkü herkes için aynı sonuçları verecektir. böyle bir şey.
 • (bkz: kume.com.tr)
 • tekrarsız nesneler topluluğudur.