şükela:  tümü | bugün
 • komite demeyi beceremeyen kişi repliği.
 • budo sporlarinin temel yapilarindan biri (kihon, kata, kumite)... karsilikli bir es ile yapilan serbest yada yari serbest dovus sekline verilen isim. karate-ka'nin kusagina gore bir ust kusaga gecmesi icin yapilan sinavlardan biridir ayni zamanda. dojo'da yapilan ve musabakalarda (olimpiyat oyunlari ornek olarak gosterilebilir...) yapilan kumite'ye gore kurallar itibari ile farklilik gosterir. serbest yada yari serbest olmak uzere iki sekli vardir. kusak seviyesi yukseldikce yari serbestten serbest yapiya gecis gosterir.
 • kuşak atlamanın yanı sıra rakiplerin karşılıklı olarak sadece kata çizdikleri şekli de vardır.olimpik kapsamdadır.
 • kuşak atlamalı ve kata çizmelilerin yanı sıra envai çeşit milletten insan azmanlarının eleme usulü birbirlerini dövdükleri çeşitleri de vardır. bunların en prestijlileri, adı geçen dövüşçülere bir davetiye (kumitenin mührüyle mühürlenmiştir ki gidip yanlış adamları dövmesin) gönderir ve bu büyük onuru kabul eden dövüşçü işini gücünü bırakıp sislerin arasında bir deniz yolculuğuyla kumite adasına ulaşır. (bkz: ve olaylar gelişir)

  edit: ırkçı şeyler yazmışım yedi sene önce, sildim. elim deymişken türkçe karakterleri de düzelttim. envai kelimesini de envayi diye yazmışım, onu da düzeltiyim derken yepyeni bir entri oldu.
 • kata'da öğrenilen savunma ve saldırı taktiklerinin pratik olarak uygulandığı bir eğitim metodu.
  (bkz: karate do)

  iki gruptur:
  - yokusoku kumite
  - jiyu kumite
 • (bkz: kan sporu)
 • dojo da ders sonrası yapılan ve öğrenilenlerin uygulanmasına yönelik küçük musabaka.hakem genellikle en kıdemli kişi olur.
  dayak yiyip zevk aldığım, hoca karşısında yerle bir olduğum, ancak da dayak yiyerek kendinizi geliştirebildiğiniz müsabakalardan herbiri.
  örneğin karına gerçekten tekme yemedikçe insan karın kaslarını geliştirme gereği hissetmiyor.
 • dı$arıdan zannedilenin aksine kimse kimseye okkalı bir $ekilde vurmaz.
  kumitede yumruğunu rakibin dudağına değdirmen puanı almak için yeterlidir, kan çıkarıp da artislik yapmaya gerek yoktur. ring diye tabir edilen bölümden dı$arı çıkan karateci uyarılır, üç kere çıkarsa diskalifiye edilir.

  tabi, ayakla yapılıp kafayı hedef alan atakların puanı daha fazladır. mesela rakibin karnına yumruk 1 puanken, karnına tekme 2 puandır, kafasına tekme ise 3 puandır.
  http://youtube.com/…arch_query=kumite&search=search

  bitti, dağılabilirsiniz.
 • judoda dört guruba ayrılmış müsabaka terimi. ilki yokosoku'dur, genelde acemilerin maçlara ve tekniklere alışması için yapılır, teknik yapılırsa teknik kesilmez yani defans yoktur. ikincisi jiyu komitedir daha çok öğrenilen yeni teknikleri vucuda refleks haline getirmek için yapılır, defans gene yoktur ve sadece yeni öğrenilen teknikler kullanılır. üçüncüsü kiyogi komitedir ve bilindik kurallara uygun yapılan maçtır. sihai komite ise ölümüne tabir edilen müsabakadır, idmanlarda tabiki ölümüne yapılmaz, esas öldürücülüğü çok yorucu bir idmanın ardından hocanın "ölüm kalım mücadelesi gibi sihai yapılacak" demesidir, pestiliniz çıkar niye ölümüne dendiğini o an anlarsınız. bunların haricinde birbirini çok iyi tanıyan ve iyi teknik bilgiye sahip olan iki judocunun yokosoku veya sihai komitesini seyretmek çok keyiflidir.