şükela:  tümü | bugün
 • kokteyllerde süsleme olarak da kullanılan ve portakal ile turunç- limon- mandalina arası küçük bir narenciye meyvasından yapılan reçel. (bkz: kumkuat) ayrıca bu meyva, turunçgillerden kabuğu ile de yenebilen tek meyva olma özelliğini taşıyor ve bergamuta benzeyen muhteşem bir aromaya sahip. hoş

  malzemeler:
  bir kilo kumkuat
  bır kilo toz şeker
  kumkuat sayısı kadar badem
  yarım limon suyu

  yapılışı:

  1. kumkuatları iyice yıkayın.
  2. üzerini geçecek kadar su koyarak, fazla acısını atması için iki kez kaynatın.
  3. suyunun süzülmesi için süzgüde bekletin.
  4. bademlere gelince, sıcak suda beklettiğiniz bademlerin kabuklarını ayıklayın ve bütün badem olarak kaynatıp suyunu süzdüğünüz meyvaların içine sap kısmından yavaşça yerleştirin ki meyvanın şekli bozulmasın.
  5. tencereye bir kat meyva, bir kat şeker koyarak malzemeyi yerleştirin ve bir gece böylece bekletin . suyunu salacaktır. böylelikle fazla su koymanıza gerek kalmadan kendi suyu ile pişecektir.
  6. yeteri kadar su salmadıysa, biraz su veya portakal suyu ilave ederek reçelinizi ocağa alın. oluşan köpükleri alın ve kıvama gelince yarım limon suyu ile de biraz kaynatın .
  7. pişen reçelinizi sıcakken kavanozlara doldurun. uzun süre saklayacaksanız ters çevirin ve soğumalarını bekleyin. afiyetle*.
 • hayatımda ilk kez bu yaz sakız adası'nın olimpi köyünde bir aile işletmesi restoranda yediğim müthiş reçel. kendi bahçelerindeki kumkuat ağacının az sayıdaki meyvesinden kendileri yapıp tatlıların yanına dekoratif lezzet olarak koyuyorlar. sonra çok sevdiğim için sakız'ın meşhur reçelcilerinde arayıp buldum. ama orada yediğim lezzet yoktu. fazla glikozlu katı ve çok şekerli bir reçeldi.