şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: shai hulud)
 • (bkz: sandvargen)
 • her çocuğun okuması/ okutulması gereken başucu kitaplardan biri.
  ..................
  “büyükler çabucak unuturlar. büyürken vücudun patlayan mısır taneleri gibi kıpır kıpır olduğunu. bunu sen ve ben biliriz. her küçük kurbağa bilir ama onlar bilmez. büyüdüler ve hemen unuttular.”
  ..................

  sadece çocuğunuz hayatı anlamlandırsın diye değil siz de çocukluğunuzu hatırlayın diye...
 • kitabı bu hafta bir öğrencimin tavsiyesi üzerine aldım ve gelir gelmez bitirdim. sonra bir solukta kendimi öğrencimle bu güzel kitap hakkında konuşurken buldum. kitap 3 ciltten oluşuyor ve sürükleyiciliği oldukça yüksek. merak uyandırıyor ve verilen tavsiyeler tamamıyla küçük prens tarzında. farkı olarak ise iki sıkı dostluğun büyüklere serzenişte bulunması ve çözümü yine kendilerinin sunması... empati üzerine iyi ilişkiler geliştirebilir çocuklar. daha fazla kumkurdu ve daha da fazla kumkurdu kitaplarına ise yarın başlıyorum. ilkokul ve ortaokul öğrencileri için kitap tavsiyelerine konulması gerektiğini düşünüyorum. kendim altını çizdiğim yerleri sizlere yorumlayarak sunmak istedim:

  isveçli yazar asa lind tarafından kaleme alınmış bu eser, küçük kız zackarina ve onun en yakın dostu, rehberi, abisi, kardeşi, her şeyi olan kumkurdu ile arasında geçen maceralarını, dostluklarını hikayecikler oluşturarak ele alıyor.

  zackarina kendisinin dünyaya geliş şeklini şöyle anlatmakta: "ben rüzgardım, diye düşündü. gökyüzünde yağmurlara üfledim ve yağmur yağdı, yüz gün yağdı, bütün şehir sırılsıklam ıslandı ve öfkelendi. ama çadırda yaşayan iki kişi yağmurdan mutlu oldular ve ben o zaman annemin oldum, annem de benim ve babam ikimizin."
  anlatım tarzı ve içerik olarak verilen dersler küçük prens'i bizlere hatırlatmakta.

  çocuklara kahramanlık madalyası olarak ayağındaki morlukları örnek göstermesi ise yazarın bu morarma olayına bakış açısının güzelliğini göstermekte. yaratıcılık konusunda zirveyi yaşamıştır diyebilirim.

  zackarinaca dilinde kumkurdu ile konuşmaları ise yüzümde tebessüm yaratmıştır.

  dırdır etmenin kimseye faydası olmadığını ve yalnızca her şeyin anahtarı olarak dinlemek gerektiğini ise şu cümlelerle ile bizlere sunuyor: "eğer insan görülmek istemiyorsa bir şeyin arkasına saklanır." dedi kumkurdu. "bir çalının veya bir kapının. ya da bir sürü gevezeliğin, lafın."

  huzur zambakları sizin olsun eski topraklar-kumkurdu, zackarina ve kuyruklu yıldız-.