şükela:  tümü | bugün
 • ilceye giriste dagın tepesinden bir baktınızmı tamamen mirror bir yuzey gorursunuz,bu yansıtıcılar seralardır,denize ve turizmin sıcaklıgına o kadar yakın olup dogu kasabası soguklugunda bir antalya ilcesidir.
 • (bkz: finike)
 • arihçesi

  kumluca'nın ilk yerleşimi ilçenin merkezinin 5 km kadar doğusunda, tepelerin eteklerinde san kavak adıyla 1830 yıllarında kurulmuştur.
  elmalı'dan ayrılan finike ile antalya'ya bağlı iğdırmağardıç bucağı kumluca ve kemer diye ikiye ayrılarak, kemer antalya'ya, kumluca'da finike'ye bağlanmıştır. bu sırada sarı kavak, iğdırmağardıç bucağının bir köyüdür. bu günkü kuzca köyü ise o zaman ayrı bir bucak idi. 1924 yılında kuzca bucağının merkezi gödene'ye (altınyaka) alınmış ve zamanla göçebe halkın yerleşerek kalabalık bir merkez haline getirdiği bugünkü ilçe merkezinin bulunduğu yerde kumluca bucağı kurulmuştur. kumluca bucağı sonraları daha da büyümüş, 7033 sayılı kanunla 01.04.1958'de finike'den ayrılarak ilçe olmuştur.
  kumluca adı rivayete göre henüz bugünkü ilçe merkezinde hiç yerleşme yokken, sarı kavak'tan bir köylü gavur deresi'nin batı kıyısındaki kumluk ve fundalık bir arazi olan, şimdiki şehir merkezinin bulunduğu yere karpuz ekmiş. kumsal ve verimli arazide karpuzlar oldukça iri olmuş. yetişen karpuzları yetiştiricisi köylere götürüp satarken, köylüler bu karpuzları nerede yetiştirdiğini sormuşlar. o da "derenin kıyısındaki kumlu yerde" diye cevap vermiş. bu köylünün meşhur karpuzlarının methi, karpuzların yetiştiği yerin adının zamanla "kumluca" olmasına neden olmuştur.
  coğrafya

  kumluca ilçesi, batı akdeniz bölümünün, antalya körfezi'nin batı kısmındaki teke yarımadası diye adlandırılan antalya körfezi ile fethiye körfezi hizasında akdeniz'e doğru uzanan uzantı üzerinde ve antalya'ya 90 km uzaklıktadır. ilçenin yüzölçümü 1253 km2'dir. ilçenin güneyinde akdeniz, batısında
  finike ilçesi, batı ve kuzeybatı yönünde elmalı ilçesi bulunmaktadır.
  ilçe merkezinin bulunduğu zemin, alakır çayı ile gavur deresi'nin dağlardan sürükleyip getirdiği alivyonlu bir ovadır. yer yer çakıl, kum ve toprak katmanlarından oluşmuş olan bu ovanın oluşumu yenidir. dağ köylerinde ise eğimli ve hafif taşlı, fakat genellikle verimli bir toprak yapısı mevcuttur.
  ilçe üç tarafı dağlarla çevrili, denizden kuzeye doğru uzanarak tatlık mevkiinde son bulan verimli bir ova üzerinde yer almaktadır. bu ovanın doğuya doğru uzantısı üzerinde mavikent beldesi bulunmaktadır. ova üzerinde mavikent'den başka altı köy daha vardır. ilçenin kuzeyindeki dağlar gittikçe yükselerek beydağlan'na kadar uzanan engebeli bir arazi oluşturmuştur.
  dağlar

  en önemli dağları; doğuda musa dağları, çatal tepeler, baldıranlı ve eren dağı, kuzeyde çömlekçi dağı, paz dağı ve teke dağı'dır.
  akarsular

  finike ile kumluca ilçesinin sınırlarını teşkil eden alakır çayı, beydağları'nın eteğindeki kaynaklardan beslenmektedir. bu çayın yukarılarında alabalık, denize yakın yerlerinde tatlı su kefali yetişir. cayın 20 km kadar yukarısında bir baraj kurulmuştur ve kumluca ovası bu barajın suyuyla sulanmaktadır. salur köyü'ndeki akdağ'ın altından kaynayıp gelen göksu ise kumluca'nın ikinci akarsuyudur.
  iklim

  kumluca'da yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçen tipik bir akdeniz iklimi hüküm sürer. ilçe merkezine hemen hemen hiç kar yağmaz. fakat altınyaka, gölcük, kuzca, büyükalan ve dereköy gibi yüksek yerlere kış aylarında kar yağar.

  ekonomik ve sosyal yapı
  turizm

  ilçemizde; olympos, corydella, rhodiapolis, idebessiois, gagae gibi önemli antik kentler bulunmaktadır. özellikle, olympos çok fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. 1991 yılında bu antik şehirde yapılan çalışmalar ve ortaya çıkarılan tarihi eserler, buranın tarihi ve turistik değerini daha da artırmıştır.

  ilçemizin sahil şeridi 30 km. dir. bu sahil şeridinde çavuşköy kasabası'ndaki adrasan koyu ile olympos koyu; otel, motel, pansiyon ve restoranları ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. mavikent kasabası karaöz koyu'nda ise, tatil siteleri bulunmaktadır. mavikent beldesi ile finike ilçe sınırı arasındaki sahil şeridi, şu anda sadece yöre halkı tarafından inşa edilmiş ahşap evler (obalar) ile iskan edilmiştir. ancak, mavikent ve beykonak sahillerinde tatil siteleri inşaatları yapımı da devam etmektedir.

  nüfus

  2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, ilçe merkezinin 25.081, beykonak beldesinin 8.922, çavuşköy beldesinin 2.556 mavikent beldesinin 9.276, ve 24 köyün toplam 15.535 nüfusu ile birlikte ilçemizin toplam nüfusu 61.370 dir.

  ekonomi

  ilçemizde 33.230 dekar alanda narenciye, 56.680 dekar alanda hububat, 35.090 dekar alanda örtü altı sebzecilik, 7.800 dekar alanda çeşitli bağ-bahçe ve meyvecilik tarımı yapılmaktadır.

  ilçede büyük sanayi tesisi bulunmamaktadır. batı antalya'daki sahil şeridinde bulunan ilçelere de hitap eden bir küçük sanayi sitesi, 1 orman ürünleri işleme fabrikası, 6 narenciye paketleme tesisi, 1 plastik damlama boru fabrikası, 11 tarımsal amaçlı kooperatif, 4 tarım kredi kooperatifi, 10 banka şubesi mevcuttur.

  lçe ekonomisi çok büyük oranda seracılığa dayanmaktadır. 1988 yılında 15.800 dekar cam ve plastik sera mevcut iken, 2003 yılında bu rakam 35.090 dekara ulaşarak antalya'daki toplam sera alanının %25 ini oluşturmaktadır.

  eğitim

  ilçemizde okur-yazarlık oranı %99'dur. okullaşma durumu ise %100'dür. ilçemizde 3 adet lise, 7 adet ilköğretim okulu olmak üzere 10 adet açık okulumuz bulunmaktadır.

  kaynak:www.antalya.gov.tr
 • çocuk aklımla seralar yüzünden deniz sandığım ilçedir vaktinde. bu ilçenin başına bişey gelse türkiye nin sebze yiyemeyeceğini de belirtmek isterim. öyle kimsenin adını bilmediği bir antalya ilçesidir, deniz boktandır ama boğazımızdan geçen iki dometesten biri de bu ilçeden dağıtılır türkiye'ye.
 • stüdyo yaşar
  hasırlı gave(kahve)
  cumhuriyet ilkokulu (yıkılmış olan)
  bisikletçi şeytan
  gödene yolu, hal, temel eğitim..
  roma dondurmacısı
  emek sineması
  ali bakkal
  express restaurant
  karatepe ve deve güreşleri
  deniz yolu
  erçetin kırtasiye
  radyoteypçi akkelle
  gazeteci ali
  alim doktor
  öküz memet
  beticim
  murat, ahmet, turgut, memedali, kerim ünal, ahmet küstür, ozan
  ......
  .....
 • fethiyenin yerlisiyle ayni dili konu$an insanlarin oldugu bir kasabamsi.
  en guzel tarafi bi ucundaki finike, bir de diger ucundaki ka$tir ..
 • türkiye'nin nüfusa oranla en çok motorlu taşıt bulunan ilçesi desek yanlış olmaz sanırım. öyle ki ilçe otomobil, traktör ve özellikle motosikletten geçilmez. yürüyecek yer bulamazsınız. ***
 • yeni alchemistt'imiz adeta. pek hoş gelmemiş ama ne yapalım.
 • muhafazakar owencan.
 • izmir alerjisi olan takunyalı yazarlardan.