• "şair beni kıskanır" bölümünde orhan veli kanık'a gönderme yapılmış şiir.
  • fikret kizilok'un yazdigi, sertab erener'in soyledigi, cok guzel bir zamanlamayla cikip butun yaz singir mingir her yerde calan, soyle sozleri olan sarki.

uzanmisim kumsala
    gunes damlar icime
    kurumus dudaklarimda
    unutulmus bir beste
    yasiyorum aheste

kapilmisim ruzgara
    savrulup gidiyorum
    simdi cok uzaklarimda
    nafile telaslarim
    hayattan caliyorum

ni la bombe atomique
    un amour platonique
    umudum yarinlarda; tatildeyim

bir elimde ayna var
    sair beni kiskanir
    yanmisim sereserpe; sahildeyim
  • şarkının orijinali farkli bir melodiye sahiptir. sadece sözler epey benzer birbirine, ancak tamamen türkçedir.

aklimda hic bir sey yok
    uzanmisim kumsala
    gunes damliyor icime
    dudaklarım soğuk suda x 2 (2. ortaçgil ile)
    tenimde canımın sıcaklığı
    başımda sevda yelleri
    zamanı durdurum sanırdım
    (2.cide)böylece...

ne atom bombası
    ne yoksul çocuklar
    kaybolan umutlar
    bunca elem keder x 2
    evrensel boyutlar
    ne de yarınımız var

aklimda hic bir sey yok
    uzanmisim kumsala
    gunes damliyor icime
    dudaklarım soğuk suda
    tenimde canımın sıcaklığı
    başımda sevda yelleri
    zamanı durdurum sanırdım
    böylece...

fikret kızılok, çekirdek sanat evi'nde 1986'da yapılmış bu kayıtta, şarkıya başlamadan şunları söyler: " toplumsal hareketler bazen öyle noktalara geliyor ki, insan kafasının içindeki toplumla yaşadığı ortamı pek bağdaştıramıyor. benim de kafamın içinde bir toplum var. erdeme, evrenin ve insanın iyiliğine, güzelliğine yönelmiş bir toplum yapısı bu. şimdi böylesine bir umutsuzluğa kapıldığım anda yazmış olduğum bir şarkıyı bülent'le* ilk defa seslendirmek istiyorum. buna biraz da kaçış şarkısı diyebiliyorum. şarkımızın adı egoist kumsalda. kayıtta mıyız?"
    daha sonra kızılok, sertab'dan dinlediğimiz şarkıyı aynı sözler üzerine bestelemiştir. dünden bugüne'de bulunan da bunun demosudur. kızılok neden aynı sözleri bestelemiştir bilinmez. belki de kendinin de dediği gibi bir kez daha umutsuzluğa kapılmış ve bunu bize göstermek istemiştir.

edit: imla
  • şarkının künyesi:

söz-müzik: fikret kızılok
    düzenleme: demir demirkan
    perküsyon: hamdi akatay-mehmet akatay
    yaylılar: kempa yaylı grubu
    vokaller: sertab erener-özge fışkın-özkan uğur
    mix: alp turaç-demir demirkan
    edit-mastering: demir demirkan

edit: dikkatli dinleyince şarkının gitarlarının canlı çalınmadığını anlayabilirsiniz. sample'la kotarmış demirkan bey.
  • sertab yine farkli olucam diye bir parcanin daha seysini cikarmis... 'her dem yesil' diye eski sarkilarini paramparca ederek, her daldan is yaparim ispatini yapmaya calisiyor. farkli olmasinda sorun yok ama, bana yapay geliyor.

barbra streisand olucam diye yola cikip, ajda pekkan, sezen aksu ile yogrulan hamurunu daha sonrasinda kiminle iliski yasadiysa, ona gore sekillendirip bir sekil alamadi yorumu. hele ki son yillarda o duru ve naif sesini duymak imkansizlasti sarkilarinda. rock yapicam diye ocean of noise'da kasiyor, sarkilarini muzikal yapicam diye binbir hale sokuyor, gazi kacmis kola tadi veriyor.

simdi de ozbi ile bu sarkiyi yenilemis bir de klip cekmis
    https://www.youtube.com/watch?v=pyz7q66fin0

allah askina tam bir arabesk tango olmamis mi bu simdi? yeni nesile ayak uydurucam diye, hissetmeden, cool olucam diye ortaya salmaca resmen... eurovision zamanindaki gibi her yedigini ictigini milim milim hesaplayarak plan proje yap da demiyorum ama... ben sertab'in yas alinca daha cok "kendi gibi" olmasini isterdim ama bu kadinin 'kendi' hali ne zaman, nasildi hala algilayamiyor beynim bunca degisimle. degisim de kotu bir sey degil bak, ama ruzgara gore savrulmak, nabza gore serbet vermek, ilgi icin, 'ben farkliyim demek' icin yapilan isler kekremsi tat veriyor.

gulemiyor yahu yuzune yaptirdigi islemlerden... hicbir samimiyeti kalmadi... bu sarki ilk ciktiginda ilerici olucam diye goge atom bombalari, is evraklari, ne kadar gereksiz stres varsa atan neseli bir ritmle duzenlenmis, klibi cekilmisken almislar drone'u, bir boomer bir gen z oturmus "ooouuu tatildeyiz" diyor...

neyse siz seviyosaniz sevin ama ben bu surekli 'yeni' kaliplara girip bir turlu ozunu tutturamayan sertab'i neresinden tutsam begenemiyorum...
  • bu soğukta insanın içini ısıtan şarkı.
  • ne zaman dinlesem benı kısa bır donemde olsa yaz aylarında plajda uzanmamı hayal ettırmeyı sağlayan şarkı olmuştur.kısaca bır yaz klasıgıdır benım ıcın ve her denizli tatile giderken içimden söylerek tatile motive olmamı sağlamaktadır:)
  • kemal özer’e ait bir şiir.

kumsalda yürüyenlerin izlerini
    dalgalar siliyor arkalarından.

birbirine seslenen iki kişinin
    ne dediğini alıp gidiyor rüzgâr.

yine de yürüyorlar kumsalda
    ayakları yeni izler açarak.

sesleniyor yine de birbirine
    yeni sözler bularak iki kişi...
  • bu şarkıda orhan veli'ye bir değil iki gönderme vardır. yanmışım sere serpe
  • fikret kizilok'un demo olarak okudugu orijinali fransizcadir, dunden bugune albumune koymuslar
hesabın var mı? giriş yap