• adana'da ve civarında susam yerine kullanılabilen isim.

istiyorum ki, nasıl izmirliler "ay çekirdek ne ya, çiğdem onun adı... bi de gevrek var..." muhabbeti yapıyorlarsa, biz de yapalım. küncü milliyetçisi olalım. ha? yapalım bunu, evet. "küncü, küncü... ay siz ona susam mı diyosunuz? küncü o be, küncü... küncü..."

tanım 2: fazla tekrarlanınca kulağa anlamsız gelen kelime.
  • küncü. bazi yorelerde corekrotuna verilen isim. siyah susam.
  • telaffuz ettiğimde diğer şehirlerden arkadaşlarımın alık alık yüzüme bakmalarına sebebiyet veren sözcüktür kendisi. sonra da "biz adana'da susama böyle deriz" diyerek akıl karışıklıklarını gidermeye çalışırım...
  • bucada başlayıp su an 9 şubesiyle hizmet veren muhteşem ötesi fırın..hamur işleri pastaları harika. su ana kadar tek sevmediğim şey bomba /atom oldu ki onu da bilenler bilir sadece alsancak çelebi en güzelini yapar, adamlar o konuda uzman. yaklaşık 3 yıldır izmirdeyim, ev/pastane yapımı dondurma hastasıyım, akla gelebilecek tavsiye edilen heryerden dondurma yedim ama bunların dondurması hakikaten izmir'de bir numara. hem çeşit hem de lezzet olarak ben böyle bir tad izmir'de henüz bulamadım, tadına baktığım ve begenmedıgım bir çeşit olmadı. ballı cevizi attım fav a ;)
  • başta uygurca'da künjüt olmak üzere, azerice ve birçok türki dilde küncüd olarak bilinmektedir. adana ve gaziantep dolaylarında küncü olarak telaffuz edilmesi normaldir.

karşılığı olan bir şeye ısrarla susam demek ise bu dile hakarettir.
  • (bkz: susam)

doğu akdeniz ve güney doğu anadolu mutfağında susam için kullanılan kelime.

eğer trakya ya da ege bölgesindeki bir fırına girip "şu küncülü olanlarından alabilir miyim?" derseniz yüzünüze garip garip bakalar, e haklılar.
  • bazi yorelerimizde* tarhananin icine koyulan susamimsi.
  • gaziantepte susama verilen isim. (bkz: küncülü ekmek)
  • kahramanmaraş'lıların çörekotuna verdikleri isim
  • türkiye genelinde daha çok susam için kullanılırken elazığ'da haşhaş tohumu için kullanılır.

şöyle bir şeydir. içli köftenin içine kıyma yerine bazen yalnızca küncü konulur.

tadı, susamın hafif acımsı halidir. çörekotu gibi faydalı olduğu söylenir. başka yemeklerde de kullanılır. herhangi bir uyuşturucu etkisi yoktur. haşhaşın uyuşturucu olarak kullanılan kısmı tohumu değil, yaprağıdır.

eskiden köylerde serbestçe ekilirmiş. tohumu kullanılır, yaprağı ise hayvanlara verilirmiş. ekimi malum sebeplerden ötürü daha sonra devlet tarafından yasaklanmış.
hesabın var mı? giriş yap