şükela:  tümü | bugün
 • malzeme maliyeti son derece ucuz bir tatlı bu. yapımı da kolay, yani öyle baklava gibi, ne bileyim belki bir pasta gibi bile zahmeti yok. ama yine de ortalama bir kebapçıda dünyanın parası veriliyor buna.

  künefeyi çok severim. antakyalı bir usta kadar olamam elbet ama evde kendi çapımda da yaparım. hatta dün akşam da yaptım.

  250 gram yaş kadayıf aldım: 1 lira.
  1 kiloluk paket halinde şavak marka künefe peyniri aldım: 7 lira. çeyreğini falan anca kullandım: yuvarlak hesap 2 lira diyelim.
  3-4 çorba kaşığı tereyağı kullandım. 250 gram olsa: 3 lira.
  2 bardaktan az da şeker kullandım: 1 lira.
  ateş, su, üzerine serptiğim fıstık, yaparken harcadığım emek, bulaşık vs. de 1 lira olsun.

  toplam: 8 liraya dışarıda 6 kişilik diye satılan boyutta 30 cm. çapında tavayla künefe yaptım. dışarıda yesen 40-50 liradan aşağı tutmaz.

  tavsiye ederim, yapımı da kolay, evde yapın yiyin canınız çektikçe.

  kendi tarifimi de vereyim.

  en önce 2 bardak suya 2 bardak şeker katıp kaynatıyorsunuz, şeker eriyip kaynamaya başladıktan sonra karışımı ocaktan alıp soğutuyorsunuz. o bi kenarda dursun.

  tereyağını eritiyorsunuz. büyük bir kabın içine koyduğunuz kadayıfları elinizle ufalayıp parçalıyorsunuz ve erimiş tereyağını kadayıfların üstüne döküp iyice ovalaya ovalaya kadayıfa yediriyorsunuz. tavayı alıp dibini katı tereyağı ile iyice yağlıyorsunuz. daha sonra tereyağlı kadayıfların yarısını ince bir kat olarak sıkıştıra sıkıştıra tavanın dibine yayıyorsunuz. üstüne peyniri elinizle ufalıyorsunuz. en üste kalan kadayıfları yayıp elinizle iyicene sıkıştırıyorsunuz ve ateşe koyuyorsunuz. pişmiş gibi kokmaya başladığı zaman büyük bir tepsi, tabak vs. ile dikkatlice, kırmadan tavadaki künefeyi tabağa alıp ters çevirip tekrar tavaya koyuyorsunuz. orası da pişmiş gibi kokunca altını kapatıp künefe daha sıcakken ılık şerbeti üstüne veriyorsunuz. fıkır fıkır fıkır ede ede içine çektiriyorsunuz. üzerine toz antep fıstığı serpiyorsunuz.

  afiyet olsun.
 • bu cografyada katmer ve kunefe varken macarona, elmali tarta filan tatli denmez, denemez.
 • dedem yapardı, babam yapıyor, ben öğreneceğim ve yapacağım, ileride bir çocuğum olursa el mecbur yapacak. hatay kültür ve sanatının en nadide eseridir.
 • hakkındaki entrylerin %84.12 sinin 22.00 ile 04.00 saatleri arasında girilmesine anlam veremediğim tatlı.
 • antep-hatay mutfakları arası ezeli rekabette hatay tarafının en ağır toplarından. "tatlıya peynir mi konur" diyen gafilleri lezzetiyle çok pişman eder.
 • sol frame'de görünce göze bir damla yaş getiren tatlı.

  gurbetçiler de var burada ulan. insan insana yapmaz bunu, hayınlar.
 • tüm zamanların en sıradışı, en karizmatik, en bir ağır başlı tatlısı. kimin niçin aklına gelir tatlıya peynir koymak. bunu sevmeyen ile muhatap olmam. selam vermem. selamını almam.
 • ona ilk kez bu lezzeti tattırdığım için ömür boyu bana minnettar kalacağını düşündüğüm arkadaşımın "şerbetli tost" benzetmesiyle beni deryalara attığı şahane tatlımızdır.
 • kızım olursa koyacağım isim. türkçe konuşulmayan bir ortamda büyürse problem olmaz zaten, türkiyede bir isim daha veririz ayşe, fatma vs.. çok resmi bir ortama girerse kullanır. ayrıca alışılabilir bence 'künefe hanım' fena gelmiyor kulağa. çok ciddiyim bu konuda, hanımı razı ettik mi tamam.
 • ne zaman ki kebapçıya giderim işte o zaman karşılar kendisi beni yemek sonrasında.

  hiç unutmam, iskenderun'a gittiğimizde orada yemiştik bir de.
  yazın tam ortası, öğle sıcağıydı.. girdik bir künefeciye. bildiğin künefeci adamlar, sadece künefe var dükkanlarında. dayılar tepsileri döndürüyorlar. anında kesiyorlar sıcak sıcak, üstüne de dondurmayı çakıyorlar, servis ediyorlar.
  abicim yok böyle bir şey! o nasıl bir güzelliktir, o nasıl enfes bir lezzettir. bildiğin orgazmdan daha zevkli anlardan birini yaşıyorum.
  adana havalimanı'ndan araba kiralayıp gelmiştik iskenderun'a. dayılara dedik ki "biz akşama arabayla adana'ya geçip oradan uçakla izmir'e gideceğiz. bizim için paket yapar mısınız akşam 6'da?". dayılar "yok ustam maalesef uzun yola göndermiyoruz. taptaze olmadıktan sonra bizim için bir anlam ifade etmiyor, böyle bir künefeyi yedirmek istemeyiz size" dediler. "dayı uzun yol değil canını yediğim, arabamızla adana'ya geçeceğiz oradan hemen uçakla bir saate izmir'deyiz." dedik fakat maalesef vermediler. "daşşaklarınız yiyek gurban hele bi' olur deyin" dedik ama yine de alamadık.
  e tabi almak istesek yine başka bir şekilde alırdık sonra ama anladık ki orada taze taze yapıp yedirmekteler insanlara veyahut insanlar evlerine gidene kadar paketlemekteler.
  ne yapalım biz de tercihlerine saygı gösterip yarımşar porsiyon daha yiyelim o zaman bari dedik. onları da gömdük öyle veda ettik..

  velhasılıkelam, olur da yolunuz hatay ve civarına düşerse yemeden gelmeyin şu künefeyi. çok pişman olursunuz..
hesabın var mı? giriş yap