şükela:  tümü | bugün
 • - ee nasıldı viyana geziniz?
  - nefisti.. bi müzeye gittik aklın durur..
  - hangisi?
  - eeüüü.. şey müzesi.. ee.. müze işte.. sanat eserleri falan böyle..
  - haa anladım.. şu müze..
  - o evet ehe..
  - ehehe..

  dayanamadan edit notu: kunşthitorişes okunduğunu tahmin ettiğim müze.. dili büzüşesiceler demek isterim müzeye ismini veren yetkililere..
 • (bkz: kunst)
 • bir de kendinizi evinizde hissedeceğiniz kunst haus wien vardır viyanada
 • museum of art history manasına gelen ringstraße/viyana'da 1891 yılında avusturya macaristan kralı 1. franz joseph tarafından acılan, gayet gorkemli bir yapıya sahip olan muze. kolleksiyonunda raffaello, bruegel, caravaggio gibi ressamların tabloları yer almakta.
 • naturhistorisches museum ile karşı karşıyadır bunlar.
  arasında da bir viyana klasiği olarak süper peysajlı bir bahçe bulunur.
 • naturhistorisches museum ile beraber viyana'nın en baba iki müzesinden birisidir.. lakin, halen çoğu tablonun yanındaki açıklamalar sadece almancadır.. dünyanın en klas müzelerinden birini yapıyorsun ama eserlerin ingilizce açıklamalarını koymuyorsun, tamam anladık diline sahip çıkıyorsun, bu konuda milliyetçiliğinden taviz vermiyorsun ama söz konusu evrensel sanat olunca orada duracan, titreyip kendine gelecen.. layıkıyla gezilmesi için kafadan bir tam gün harcanlamalı..
 • bu kadar büyük ve ihtişamlı bir müze yapıyorsun, içerisinde binlerce bakılmaya doyamayacak eser var, 100'lerce çalışan var. fakat eserlerin yarıdan fazlasının açıklaması sadece almanca. bunun nedenini görevlilere sorduğumda "bu konuda çok şikayet geliyor, çaresine ileriki yıllarda bakılabilir" deniyor. yıl olmuş 2011, halen neyin milliyetçiliğini yapıyorsun avusturya. bu kadar gelişmiş bir ülkesin, modernsin, güzelsin, düzenlisin ama bu almanca aşkın nedir? müzeyi ziyaret edenlerin de çok büyük bir kısmı turist sonuçta. her eseri 3 satır ingilizceye çevirmek çok mu zor. herkes girişte 12 euro veriyor, günde onbinlerce insan ziyaret ediyor. hadi para vermek istemediniz, paraya doymuyoruz dediniz. gönüllü çevirmen arasanız yine bulursunuz. bu haliyle bile insanlar geliyor, bir de çevirmekle ne uğraşayım mantığındaysanız ise söyleyecek söz bulamıyorum.
 • internet sayfasi icin http://www.khm.at/
 • şimdiye kadar gördüğüm en etkiliyeci müzelerden biri. 2. katındaki resimlerin yanlarına ingilizce açıklamalar eklenmiş fakat bana göre daha etkileyici olan 1. kattaki mısır, yunan vb. antik eserler ve buluntular kısmındaki açıklamaların tamamı hala yalnızca almanca. almanca bilmeyenler için sırf bu kısmı için audiobook almak gerekebilir. bu kısımda mumya bile bulunuyor. ayrıca bir süre daha ilk katındaki para vs kısmı restarasyonda, buna rağmen müzenin tamamını açıklamaları biraz okuyarak dolaşmak için bile 5-6 saati ayırmak gerekli. perşembe günleri 18 yerine 21 e kadar açık. viyana kartına 1 euro indirim yapılıyor. cafesinde ise 2 farklı zamanda 15 dakikadan fazla siparişimizi almayan garsonları çalıştırmakta, aç kalmamak için çantanıza birkaç bişey atın mutlaka.
 • sanatseverlerin 1 tam gün ayırarak gezmeleri gereken müze... çok zengin bir koleksiyona sahip. şahsen gezerken inanılmaz keyif aldım.

  ayrıca müze viyana'nın bence en güzel yerinde. müzeden çıktıktan sonra çevrede de bir tur atın; kendinizi açık hava müzesinde gibi hissedeceksiniz. müzik sesleri, süslü binaları ile viyana tam bir sanat kenti. yıllardır keşfedemediğim ruh ikizimi bulmuş gibiyim...

  bir de bu müzenin benim için kişisel bir önemi var; üniversitede hobi olsun diye yan dal olarak sanat tarihine başlayıp bazı nedenlerden dolayı bitirememiştim. içimde kalmıştı. londra'daki national gallery, viyana'daki bu müze ve paris'teki louvre'u da dolaştıktan sonra kendi kendimi o bölümden mezun olarak ilan ettim. :) müze biletimi de bu amaçla saklıyorum. yani bence öyle.