şükela:  tümü | bugün
  • adını toby e çevirmek istediler, kuntakintedir benim adım diye bağırdı vazgeçmedi.
    ağlatan insan.
  • 1750 yılında gambiada doğan ve 1767 de maryland annapolis e getirilen 98 köleden biri. bir köle hakkında bu kadar ayrıntının biliniyor olmasının sebebi, 5. göbekten torunu alex haley in roots adlı kitabı yazması ve hayatını anlatmasıdır.
  • sapanca'da bulunan ender türden kısa boylu zenci arkadaş. bunun türevlerinden dogan kunti paşa, kulli paşa ve kulli sözleri de tarafımızca dünyaya duyurulmaktadır.
  • kakaolu ve cikolatali bir tur kek ismi
  • "biraz yemek ye*, kuntakinte gibi oldun..." tadında*, annelerden* örnek olarak işitilen**** isimlerden sadece biridir (bkz: anne tripleri).
  • fotoğraf negatiflerinin adı da bir dönem bu ikili olarak anılmıştır. ben hâla öyle anıyorum ya neyse...
  • kökler dizisinde horos corç lakaplı kaçak kölenin akrabası, direniş sembolü zenci. bunun adını degistirmekten için çiftlik sahibi bunu kamçılatıyodu bir bölümde

"sööle( lan) senin adın ne?"
    "benim adım kunta kinte"
    (şşşşrraaaaaaaaakkkkk!! kamçı iner)
    "hayııırrrrr senin adı tobia"s (niye tobias da john diil mesela?)
    "ınnghhhh, benim adı kunta kinte"
    50 kamçı soora amcam tekrar sorar:
    "senin adın ne cocugum ?"
    "benim adım kunta kinte"

bu bölümde bütün ev gözyaşlarına boguldugu için hatırlıyorum.
  • tabu'da ilk anlatıldığında, anlayan kişiyle bir bu konu tecrübeniz (hani şu adam vardıya garip) yoksa en çok acı çekeceğiniz kart.
  • un ve kabartma tozu katılmadan önceki karışımın bir bardaklık kısmının sonradan pişen kekin üstüne dökülmesi amacıyla bir kenara ayrılması gerektiği leziz kek.