• biri vişne şarabı mı dedi?
    şu yaşıma dek rakı sofralarının demirbaşı olan bünyemin şarap ve türevlerine karşı acımasız bir antipatisi vardı. şekerli içkilerden, likörlerden hiç bir zaman hazzetmedim. ultra all inclusive konseptli otellerde bile rakı içtim hep ben. yaz sıcaklarında serinlemek babında gazoz niyetine üç beş bira içtiğim de oluyordu ama baş tacım her daim rakıydı benim. şarap asla ve kat'a üçüncü bir alternatif olamazdı.

bir kaç ay önce evimizin yanındaki şarküteriden bir şeyler alırken eşimin gözüne takıldı; raftaki küp vişne şarabı. bense akşamki mangal partisi için koltuğumun altına 70'lik tekirdağ rakısını çoktan almıştım. akşam ızgara başındayken "bir yudum alsana şundan" demesiyle başladı her şey. bir yudum bir yudum daha derken şişenin dibini görmüşüm haberim yok.

en güzel tarafı yalnızken içimi en rahat içkilerden. muhabbet istemiyor, aman aman bir meze hazırlama derdi de yok. camembert peyniriyle muhteşem bir ten uyumu var. ağızda sarmaş dolaş olup damağın en mahrem yerlerinde meşk ediyorlar.

eşim ve çocuklarım sıcaktan bunalıp yayla evine kaçınca yaz bekarı oldum yine. fizy'de the last shadow puppets - my mistakes were made for you çalıyor. kızımın oyuncakları salonun dört bir yanında. oğlum annesinin yardımıyla not yazıp buzdolabına iliştirmiş, "baba seni çok öslüycem" bu bir haftalık kocaman! ayrılıkta en iyi arkadaşım yine vişne şarabım olacak. neyse ki dibini görsem bile şarküterimiz gece 2 ye kadar açık. üstelik bir telefonla eve de getiriyorlar.

evde don atlet takılan yalnız bir adam daha ne ister ki?
  • 1.kadeh: "mmmmm.. "
    2.kadeh: "oooooo.."
    3.kadeh: "...biiiir şarkısııın seeeennn....."
  • vişne şarabını da içemeyen bi insanın alternatif bişi bulması gerekirdi ki bulmuşlar, bana da içirdiler.

büyükçe bir bardağa 2parmak vişne şarabını koyuyorsunuz, üzerine cola zero ekliyorsunuz. ("bu ne yeaaaa?" dediğinizi duydum, vişneli kola içiyor gibi oluyor) sonra buz doldurup yazın serin serin güzel güzel içiyorsunuz. öyle ki tek başınıza bi şişe şarabı bitirip "dünya çok güzel, istanbul çok güzel, maraba televole " kıvamına bile gelebiliyorsunuz.
  • pano'nun arka sokaklarindaki kucuk tekelcilerde bulunabilen super lezzetli $arap.
  • icimi lıkır lıkır dedikleri cinstendir.. 2 $i$eden sonrasi sakata girer, pano $araphanesinde icerseniz günahi 37 ytl olmasi lazim, evde küp vi$ne $arabina vereyim bünyeyi diyenler icin migros 22 ytl'den satar.
  • en leziz partneri ceviz içidir.
  • içmekten en hoşlandığım favori içkim. başlıktan anlaşılacağı gibi bilinen vişne şaraplarıyla çooook farkı olan süper içki. yüksek alkol oranlı, hem süper tadı olan hem sarhoş eden içecek. denizli de yapılıyormuş galiba, bu sene ki yüzme yarışları sakata gelmez ve planlandığı gibi denizlide olur diye dua ettiğim, sınırsız olarak bulsam beni kesin alkolik şarapçı yapacak içecek.

bulmakta zorlandığım için ancak çok özel süper günlerde açıp içerim. hoşlandığım kızla içme fırsatında ya da doğum günümde harcarım, bulunca kesin satın alırım saklarım, bayılırım. daldan dala atlamamın sebebi de belki bu entry i girmeden önce yeterli miktarda bu içkiden içmem olabilir sayın okuyucular sizden özür dilerim. dream theater dinlerken de içerim, kısa sürede sarhoş olmak için de içerim. stok yaparım, bitene kadar aldığım yere yenisi gelir, gider hepsini satın alırım yine stoklarım. o derece severim, sadece o olsa içerim.
  • yemin ederim 70 milyonu vururum bu şarap için. kıvamı çok hoş bir kere: koyu. o kıvam bile başlı başına çok hoş hale getiriyor içmeyi, ben vişne tadından öte bazı meyvelerin belli belirsiz aromasını da alıyorum, tam da şudur diyemem ama genizden geçerken bıraktığı tat ve her yeri dolduran koku öyle, hani şarap üzümün ruhu gibi ya (bence) bu da vişnenin zombisi dersem yanlış olmaz. vişne evet, biliyorsun ama başka bir şeye dönüşmüş. çakır keyifliği bildiğin çok erotik, şaraptan sonra yaşanan o mide burukluğunu yaşatmıyor bana, başıma bir iş gelmeyecekse vişneli turtayla yeme barzoluğu yapmak istiyorum. gereğinden çok soğutmayın, aroması hissedilemiyor hak ettiği gibi.
  • yıllar sonra alkole yeniden başladıktan sonra icmeyi ozledigim tek sarapti kendileri. hatta ve hatta izmir'de bulamadigim icin (en azından ben baktigim yerlerde bulamadım) denizli'den gelirken getirmiştim. bu aksam da bir kutlamada bizlere eslik etti. cok değil, sadece iki kadehle "dunyanin derdi beni mi gerdi" demek icin bile bu sarap icilmeli. öylesine mis kokulu, visne suyu icer gibi likir likir icirten omurluk saraptir benim icin.

(bkz: sözlükçülerin favori şarap markaları)
  • vincent bogurtlen sarabi ile birlikte en sevdigim saraplardan biri, sarhos olmak istemeyenler icin meyve suyundan hallice olan film izlerken size eslik edecek cok guzel bir saraptir.
hesabın var mı? giriş yap