şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de sadece foça sahillerinden çıkan balık çeşidi. yağurt ve zeytinyağı ile mükemmel bir rakı mezesi olabiliyor ama standart kızartmasını pek tavsiye edemem.
 • türkiye'de sadece foça sahillerinden değil, kuzey egenin tamamı ve nadiren marmarada da çıkan balıktır. kimi yörelerede gopez de denir. özellikle didim tarafında 400 gram civarı iri olanlar tutulabilir. ticari bir değeri yoktur, lakin olta balıkçılığı için can simidi kıvamındadır. hiçbir şey tutamazsan, "bari kupez tutalım" deyip yuvalarına gidilebilir. fazla derin olmayan kum-taş karışık deniz tabanı olan yerler av için idealdir. ayrıca ahtapot tutmak için canlı yem olarak kullanılabilir.
 • söz konusu balık kendisini yakalamak istediğinizin adeta farkındadır. bu yüzden yem olarak ekmek kullandığınızda genel olarak iğneyi yutmadan ekmekleri didikler. kendisini daha kolay yakalamak için yem olarak tavuk derisi ya da eti kullanabilirsiniz. böylece tavuk etini iğneyi yutmadan çekmeye çalıştığında yeme geldiği daha kolay anlaşılabilir. oltayı yukarı yönlü ani hareketlerle çekerek çengele takmaya çalışmak avlanmayı daha kolaylaştıracaktır.

  soğuk dönemlerde yakalandığında daha yağlı ve lezzetli olur. fırında pişirilebileceği gibi, mısır unuyla zeytinyağında kızartılarak yenildiğinde de çok lezzetli olur.

  (bkz: yoğurtlu balık)

  dipnot: balıkların beyin zarının yapısı diğer canlılardan farklı olduğu için doyduğunu ve acıyı hissetmez.
 • çok lezzetli olduğunu düşünmüyorum ama çiflik balıklarından bıkan bana ilaç gibi gelmiştir. çok lezzetli olmadığı için çok ticari bir balık değildir bundan dolayı marketten bu fiyata alabileceğiniz en iyi deniz balığıdır.
 • ege'de bazı yörelerde kupa olarak da adlandırılır. çok yem seçmez, ancak karides tercihidir. kış aylarında güzel boyutlara ulaşır, lezzet seviyesi yükselir. kuzey ege'de yemekli tekne turlarında genellikle bu balıktan ikram edilir.
 • bunun ekürileri mercan ve karagöz balıklarıdır.genelde çeşme ıldırı taraflarında her 3 balık tekneyle avlananların oltalarına sıkça gelir.tutulanlar ekseriyetle pek büyük olmadıkları için yağda kızartıldıktan sonra rakı ya da soğuk bira yanında afiyetle yenir.