şükela:  tümü | bugün
 • (deyim) cok sinirlenmek.
 • bati kulturunde cadilar nasil supurgelere biniyorsa dogu kulturunde de daha cok kocakari diye adlandirilan ve surekli ariza cikaran kizgin cadilar tasit olarak kup kullanirlar, resmen kupe binip ucarlar. kuplere binmek deyimi de burdan gelir.
  tabi buradaki kup geometrideki kup degil, kap kacak olanindan.
 • "get into a towering rage"e "küplere binmek" anlamını verdiklerini görünce bu deyim ile alakalı hatıram aklıma geldi:

  küçükken babam bazen "küplere bindim" diyerek eve gelirdi. ben herhalde bunu "tüplere bindim" olarak anlardım. babamın, efkarlı efkarlı sigarasını içerken bir tüpe dayanarak eve geldiğini düşünürdüm. tüplere dayanarak gelen insanların olduğu bir taşıt hayal ederdim zihnimde galiba. sonradan ben bu kelimenin küp olduğunun farkına vardım ama o tüpler zihnimde hiç küpe dönüşmediler. hep onlar ince uzun tüpler olarak kaldı.
 • çok sinirlenmek anlamındaki deyim, aklımda hep sanki böyle kafamın içinde hem kendi etrafında hem de 6lı küp şeklinde bir makine varmış ve onlar dönerken üstüne biniyormuş algısı oluşturur, sebebi bilinmez.

  edit: yukarıdaki entry'de arkadaş geometrik küp olmadığını toprak küp olduğunu açıklamış ama olsun benim aklımda hala geometrik küp onlar. *
 • çok kızmak, sinirlenmek veya sağa sola öfke saçmak anlamına gelmektedir.

  örnek verecek olursak:

  sınavlardan düşük not alması yüzünden babası küplere biniyordu.

  deyimin ortaya çıkış masalı ise söyledir:

  padişahın çok güzel bir kızı varmış. herkes talip olur fakat kimse alamazmış. nedeni de padişahın kızını almak isteyenlere "dev anasının bahçesinden elma kopar ve getir" demesiymiş. bunu pek çok genç denemiş fakat geriye dönen olmamış.

  bir gün dev anasının dalgınlığı ile bir genç elmayı koparmış ve bahçeden kaçmış. bunu haber alan dev anası sinirlenmiş ve küpüne binerek genç adamı yolda yakalamış. fakat genç, dua ederek küpü parçalamış ve dev anası eli boş bir şekilde geri dönmüş.

  bunu gören padişah da kızını o cesur genç ile evlendirmiş.
 • sinirlenmek anlamında bir deyim. çok şeker yalnız. gözümün önüne bir küpün üzerinde sinirden zıplayıp duran minik bir çocuk geliyor.