• çocukken bir tesadüf sonucu öğrendiğim türkçe windows komutu.

ixir'in saatlik internet satıp milleti kandırdığı yıllar, okuldan geldim, bilgisayar açılmıyor, tek derdim microsoft soccer demo, belki bir de ardından age of empires 1 demo oynayıp ödev yapmak. tabii 3dfx'in ne olduğunu bilmiyorum, adını yıllar sonra öğrendiğim s3 trio 3d/2x ekran kartımla da oynayabildiğim en iyi oyun yanlış hatırlamıyorsam euro 2000 ama demo, tek devre hep almanya ile ingiltere karşılaşıyor.

neyse efendim o yıllar yeterince kafanızda canlanmıştır asıl konuya geri dönelim, bir dönemin olmazsa olmazı sistem disketi ile format işini halledip windows kurulum cd'sini taktım fakat gelin görün ki kurulum komutunu hatırlamıyorum. aklıma gelen tüm ingilizce komutları deniyorum fakat olmuyor, en sonunda çıldırmış bir halde command line'dan bilgisayara küfür ederken buluyorum kendimi, işte mucize o anda gerçekleşiyor,

e:\kursana piç
    ......hatalı komut
    e:\kursana lan kur artık
    ......hatalı komut
    e:\kur amına koyim
    ......hatalı komut
    e:\kur
    .....windows kuruluyor

hayatımda o son komuttan sonra gelen mutluluğa bir daha kolay kolay erişemedim.

o günden sonra bilgisayar mühendisi olmaya karar verdim, okudum oldum da.
    şu anda microsoft'ta tasarım mühendisi olarak çalışıyorum diyerek entry'me vurucu bir son yapmak isterdim ama yok oğlum öyle bir şey, baya bildiğin işsizim şu sıralar.
  • sümerliler ölüler dünyasına kur demişlerdir. kur yeryüzü ile en eski deniz arasındaki boşluktur. oraya ölülerin gölgesi gider. oraya gidebilmek için özel bir sandalcının sürdüğü bir sandal ile insan yutan bir ırmağı geçmek gerekir. kayıkçının adı yunanca kharon, nehrin adı da styx'tir.
  • buf-i kur'daki (kör baykuş) kûr farsça kör demek olmalı. bizim kör ile farsçanın kuru arasındaki yakınlık dikkatimi çekti. benzerlik değil de benzerliğin her dilin kendine has temel az heceli sözcükleri arasında oluşu diye düzelteyim.

bana bingöl bilgisi paylaşanlar hesarek diye kayak tesisi olan bir köyü, şarge (farsçada çapulcu anlamına gelirmiş) diye yeni adı yolçatı olan bir köyü olduğunu söylediler. bir de yeni adı dikme olan kur köyü'nden söz ettiler. kenarda bulunsun.

"beni kötümser biri gibi gösterme. dünyayı hor görmüyorum*. dünyayı küçümseyen ifadeler kullanma da ona kur yapmanın, dinleyici ve alkış kazanmanın bir yöntemidir!" sigmund freud (g.s. viereck'e)

(bkz: bingöl/@ibisile)
    (bkz: kür/@ibisile)
    (bkz: kur yapmak)
  • (bkz: mezar)

(bkz: ölünün kûru)

(bkz: elinin körü)

ve nihayetinde

(bkz: öllüğün körü)
  • farsça'da "derin" manasına gelen kelime.

"kûr" şeklinde, sesli harf uzatılarak söylenir.
  • sümerce'de dağ anlamına da gelir
  • turkiye cumhuriyeti'nin bir turlu dengesini kuramadigi, muteber devletler seviyesine eri$memizi engelleyen bir kavram .
  • yabancı ülke paralarının* milli para karşısındaki değeridir.
    1tl = 2.500.000$
    şeklinde gösterilmesi uygundur. 1 tl verip karşılığında kaç $ satın alabileceğimizi gösterir ki o da $'ın bedelidir.
  • fransiz kulturde ders seviyesi. sanirim her kulturde ders seviyesi.
hesabın var mı? giriş yap