şükela:  tümü | bugün soru sor
 • banka bilancosunun aktif ve pasifindeki ayni doviz cinslerinin miktar farkliligindan kaynaklanan risk turudur. eger aktif ve pasifdeki ayni doviz cinsi icin doviz miktari ongorulen farktan fazla ise kur riski vardir. ayni zamanda, bilancoda da banka icin billanco ici pozisyon farki vardir, bunu da bilanco disi islemlerle ( turev urunleri ) pozisyon kapatilir. ozellikle 2001'deki turkiye'deki bankacilik krizinden sonra kur riski ile sinirlandirmalar getirilmis ve bankalar kur riski almaktan kacinmaktadir.
 • herhangi bir ki$i veya kurumun, kendi ulkesinin para birimi di$indaki paralarda kisa veya uzun pozisyonda olmasindan kaynaklanan risktir.

  en cok kari$tirildigi konu borc almaktir. siz gidip yabanci para borc alirsaniz, direkt kur riskine girmi$ olmazsiniz. borcunuz ve odemeleriniz kurlar ne olursa olsun sabittir. eger gelirleriniz o para cinsinden degilse, oderkenki kambiyo i$leminden kur riskiniz olu$ur. ornek olarak: bankalarin sendikasyon kredileri kur riski yaratmaz. cunku adam zaten oradan gelen dovizi piyasaya doviz kredisi olarak veriyor; aktif-pasifinde aldigi bir kur riski yok.
 • dalgalı kurda, yabancı para cinsinden alınan borçlar, gelirlerin kendi para biriminden gerçekleştiği her halükarda kar veya zarar ortaya çıkardığı için alınan borçlar kur riski oluşturur.
  ayrıca ani yükselen kurlar düşünüldüğünde, bu yıl sonu bilançoların kur zararından dolayı zarar verme ihtimali çok yüksek, zarar veren firmalardan dolayı vergi borcu ortaya çıkmayacağı için devlet için büyük bir gelir kaybı gerçekleşebilir diye düşünüyorum. bu durumda devletin kendi gelirlerinin selahiyeti açısından kurları düşürmek yönünde kararlar çıkarması gerekiyor. yatırımı olan insanların bunu düşünmesi mantıklı olur ama sorumluluk kabul etmem.

  (bkz: kambiyo karları)
  (bkz: kambiyo riski)
 • yurt disinda hazine bonolarina benzer, sirketler tarafindan yazilan kagitlar vardir. bu kagitlarla sirketler hanehalkindan borclanarak onlara risksiz (bkz: risk free) yatirim olanagi sunmus ve de kendi yatirimlarini finanse etmis olurlar.

  amma velakin, turkiyede bu turden sirket bonolarina pek rastlanmaz. bunun nedenlerinden biri ulkemizdki gecelik borclanma faizlerinin hayvansal olusudur. sirketler bu tur kagitlar yazip satmak yerine yurt disindan borclanirlar. merkez bankamiz sagolsun dolar kuru da yillardir nerden baksan sabit oldugundan dusuk faizle disaridan doviz borclanip icerideki yatirimlari bununla finanse etmek mantiklidir. mantikliydi. zurnanin zirt dedigi yere kadar.

  sonuc olarak, dalgaliymis gibi gorunen ama aslinda gayet sabit olan dolar kurumuz dunyadaki calkanti ile bildigin dalgali kura donusunce, alacaklari baska verecekleri baska cinsten para olan bu sirketler icin seker mi seker bir kur riski dogmus oldu. sonlari hayrolsun.
 • korunulmasi, cok alinmamasi gereken bir risk turudur. korunmak icin turev piyasalarda cirit atmak birebirdir. opsiyon, future, swap ve forward yapa yapa kur riski azaltilir.
 • bankalar için yabancı para net genel pozisyonu oranı adında bir yükümlülük ile sınırlandırılan risk.

  şöyle ki bankaların sermayesinin bilanço içi ve dışı alacakları ile, bilanço içi ve dışı fazlalıkları arasındaki farka olan oranı +- %20 yi geçemez.

  2001 yılında yaşanan krizin bankalara kur yönünde ki olumsuz etkisi nedeniyle getirilmişti bu yükümlülük. ancak bunun ötesinde bankalar akıllandılar. şimdi sıra reel sektörde. ama umarım kriz yaşanmadan akıllı davranırlar...
 • bankalarin, tum doviz varlik ve yukumlulukleri nedeniyle doviz kurlarinda meydana gelebilecek degisiklikler sonucu maruz kalabilecekleri zarar olasiligidir.
 • firmalar için neden önemli olduğu şu videoda basitçe açıklanmış kavram.
  (bkz: herkes için ekonomi)