şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye’deki dolar rezervinin yetersiz olması sebebiyle olmasını beklemediğim olay.

  kuru sabitlersen millet dolar almak isteyecek. o kadar dolar olmayınca karaborsa olacak.

  yabancı firmalar ülkeden kaçacak ilk fırsatta.

  en olası durum imf’den borç alma.
 • kur sabitlemek basit bir iş gibi görünüyor sanırım ancak değildir. kur sabitlemek için şunların olması şarttır;

  1 - döviz rezervine sahip olmak
  2 - dışa bağımlılığın düşük olması
  3 - üretim yapılabiliyor olması
  4 - kaynak ve gelirlerin olması

  türkiye'de bunlar yokken, dolar kurunu sabitlemek, biz iflas ettik demenin farklı bir yolu olur. ayrıca kur sabitlemek daha da kötüye götürür. dolar alış ve satışları yalnızca karaborsadan yapılır ve tahmini 1 dolar 7-8 tl'ye tekabül eder.
 • sabit kur rejimi bugün uygulanabilir mi?

  mahfi eğilmez

  --- spoiler ---

  sabit kur rejimi, sermaye hareketlerinin serbest olduğu bir sistemde uygulanamaz. yani sabit kur rejimine geçebilmek için öncelikle sermaye giriş çıkışını denetim altına almak ve dolayısıyla konvertibiliteden vazgeçmek gerekir. bu da isteyenin istediği zamanda elindeki veya banka hesabındaki tl’leri verip istediği yabancı parayı alabilmesi olanağını kaldırır. bu sistemde kimin ne kadar, ne zaman yabancı para alacağına devlet karar verir. yurt dışına para göndermek veya yurt dışından döviz getirmek devletin iznine bağlı olur.

  buna göre türkiye’nin sabit kur rejimine geçebilmesi için sermaye hareketlerinin serbestliğini denetime altına alması ve tl’nin konvertibilitesini kaldırması gerekir. türkiye’nin dış borç toplamı 466 milyar dolar ve önümüzdeki bir yıl içinde bulması (yenilemesi) gereken döviz ihtiyacı (cari açık dahil) yaklaşık 240 milyar dolar. böyle bir durumda bu hamleleri yapmak türkiye’ye döviz girişini durdurur ve döviz ihtiyacı yüksek olduğu için de anında döviz karaborsasını başlatır. dolayısıyla türkiye’nin böyle bir rejim değişikliğine gitmesi mümkün değildir.

  iran nasıl sabit kura geçti?

  iran’ın dış borcu 2,2 milyar dolar (türkiye’nin 466 milyar dolar.) iran’ın gsyh’si 418 milyar dolar olduğuna göre dış borç /gsyh oranı yüzde 0,5 (yüzde yarım) demektir (türkiye’de bu oran yüzde 54.) öte yandan iran petrol ve doğalgaz gibi iki önemli kaynağa sahip olduğu için dış finansman sorununu bu yoldan çözmekte pek zorlanmıyor. türkiye bu kaynakları ithal etmek konumunda bulunuyor.

  iran hiçbir zaman sermaye hareketlerini serbest bırakmadı, parasını (riyal 2017 yılında alınan kararla tümen olarak değiştirildi) hiçbir zaman konvertibl yapmadı. yani iran’da isteyen istediği zaman tümen verip dolar veya euro alamıyor, yabancılar gelip parasını iran değerlerine serbestçe yatıramıyor ya da iranlılar paralarını dünyada başka yerlerde istedikleri değerlere yatıramıyor.

  görüleceği gibi iran ile türkiye’nin sistemleri tamamen farklı. iran bu sistemi, küreselleşmenin dışında kalarak sürdürebiliyor, türkiye ise küreselleşmenin dışına çıkmadığı sürece böyle bir sisteme geçemez. bu saydığımız borç ve dış finansman ihtiyacıyla da küreselleşmenin dışına çıkamaz.

  --- spoiler ---
 • direksiyonu sabitlemek ile eşdeğer.
 • 7 tl ye sabitlerlerse şaşırmam.
 • bence de sabitleme.
 • güçlü ülkelerin yapabileceği durumdur, adamın petrolü vardır yapar
 • ne de güzel sabitledik pek güzel sabitledik
 • bir emir cümlesi.
 • ileride çok daha büyük sıkıntılar çıkaracak hamle. heee ülkeyi değil kendi götünü düşünürsün, son bir vurgun yapıp gideceksindir, ülke umurunda olmaz o zaman farklı.