şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekonomi bakanı nihat zeybekçi açıklaması.

  valla bence kurun hakkını yemeyelim türkiye gerçeklerine göre 5 lira falan olması gerek.

  ****

  proje bazlı teşvik sistemi açıklandı. 135 milyar tl paketin içeriğinde nelerin mevcut olup olmadığı, yatırımların ne zaman devreye gireceği gibi detayları ekonomi bakanı nihat zeybekci, bloomberg ht ekonomi koordinatörü gökhan şen'e anlattı. zeybekci, kur ile ilgili olarak "türkiye gerçeklerini yansıtmıyor" dedi

  bu sene yüzde 35 seviyesinde turizm gelirlerimiz artacak. hizmet ihracatı gelirleri 52 milyar dolar olacak. bütün bunlara bakınca döviz girişiyle ilgili de problem yok. doğrudan yabancı yatırımlar artış trendinde. kurla ilgili spekülatif hareketler türkiye´nin gerçeğini yansıtmıyor. reel sektöre sesleniyorum, kimse endişe etmesin. müdahale etmemek lazım. kur bir noktada yerine oturacaktır.

  şimdi türkiye'nin gerçeklerine bakmak lazım. kurla ilgili hareketlenmelere baktığımız zaman türkiye gerçeklerini yansıtmıyor. türkiye'nin 2018 yılında hizmet ihracatında gelirleri 52 milyar dolar olacak.

  elimizdeki mükellefiyetlerimize baktığımız zaman bu türkiye'nin gerçeğini yansıtmıyor. kimse endişe etmesin.

  türkiye ekonomi olarak abd ile ikili ticarette cari açık veriyoruz. 8.6 milyar dolar ihracat, 12 milyar dolar ithalatımız var. cari açık veriyoruz. abd ticaret bakanı ve temsilcileriyle görüşmelerimiz oldu. yakın bir gelecekte yüz yüze görüşmelerimiz olacak. türkiye´nin hariç tutulması için elimiz sağlam. türkiye ile ilgili ilave vergiler demir çelikte uygulama devam ederse, kasıt ve siyasi gerekçe ararız ve ona göre eylem alırız.

  ***
  http://www.haberturk.com/…ciklamasi-1914759-ekonomi
 • ülkece yatak altına saklanalım bence. hatta ellerimizle kulaklarımızı kapatıp yüksek sesle şarkı söylersek kur 1 liraya bile düşebilir.

  hep söylerim, krizle giden ecevit böyle ağlamadı. bunlar ağlamayı aştılar; kürsel komplo filan diye diye işi iyice arsızlığa vurdular. şimdilerde de koro halinde bu reel değil, kur ülke gerçeklerini yansıtmıyor goygoylarına abanıyorlar. gitsinler bi döviz bürosuna veya bi banka şubesine de; reel neymiş ülke gerçekleri neymiş öğrensinler.

  edit: hah, beklenen nutuk da geldi: "cumhurbaşkanı erdoğan, 'ekonomi üzerinden oyunlar oynuyorlar. bütün bu oyunları boşa çıkardık çıkarmaya devam edeceğiz. ekonomimize saldıranlara sesleniyorum başaramayacaksınız. 15 temmuz'da suriye'de ırak'ta nasıl başaramadıysanız şimdi de öyle başaramayacaksınız' dedi."
  kaynak
  kaynak 2

  ya... bu obama şam'da emevi camii'nde namaz kılacaktı. allah'tan oyunu bozduk da, başaramadı.
 • şimdiye kadar konuyu chp'ye bağlamadıklarına göre durum baya ciddi.
 • biz hep 50 liralık ülke yönetiyoruz deyip susmalılar bence.
 • türkiye'deki herşeyin kura bağlı olduğunu sanırım unuttu sayın bakan?
 • "bu sene yüzde 35 seviyesinde turizm gelirlerimiz artacak. hizmet ihracatı gelirleri 52 milyar dolar olacak..."

  (bkz: abi bir yerden para bekliyorum adamları)

  edit: bu arada turizm gelirlerinin 35% artması demek, 3-4 yıldır itinayla amına koyduğumuz turizmin 2014 yılı seviyesini anca yakalaması demek, olursa o da.
 • peki sayın ekonomi bakanı; şikayet etmenin dışında siz bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 • adam haklı,
  bugünkü kur 4,15
  ama aslında olan 4.150.000
 • kahvehane den devşirme bakan açıklaması diyeceğim ama ,
  kahvehane deki ahali durumu bunlardan daha iyi görüyor .
 • kur ülke gerçeklerini yansıtmıyormuş! o zaman patlatırsınız bir khk bak kur nasıl yola geliyor. kısaca kura khk ile ayar verirsiniz işlem tamamdır.