şükela:  tümü | bugün soru sor
 • wikipedia’da karşılaştığım ve orjinali “turkish currency and debt crisis,2018 “adlı başlık .türkçesi sadece 1 -2 cümleden oluşan ama ingilizcesi nerdeyse 4 sayfadan oluşan içerik göz atmanızı tavsiye ederim.ayrıca ,kronolojik olarak ekonomik gelişmeleri sıralamışlar .ilginç

  edit:imla
 • özetle türkiye'nin durumu, asya krizini başlatan tayland'ın 1997'deki durumuna benzetiliyor.
 • 1997 krizinde tayland'da sabit döviz kuru uygulaması vardı. şirketler kısa vadeli borçlarını kapatmak için dövize hücum edince rezervler hızla düştü ve sabit kuru korumak imkanı kalmadı.
  türkiye'de şirketlerin kur riski var ancak tahminimce büyük kısmı hedge edilmiş durumda. ayrıca şirket karlılıkları da en azından 2017 yılı için zirvede.
  yani ufukta, bildiğimiz anlamda bir kur krizi görünmüyor.

  2018'in ikinci yarısından itibaren büyüme hızla yavaşlayacak ancak muhtemelen bu bir krizden çok bir düzeltme olacak.
 • şirketlerin borcu var batarsa onlar batar olay devlete yansımaz diye düşünenler için ek bilgi.
  akp adını kamu-özel iş birliği (köi) koyduğu sistemle gerçekte özel sektörün bütün hatalarını en sonunda tepemize yıkılacak hale getirdi.
  döviz dalgalanmalarından, hesap bilmezliklerinden şundan yada bundan özel şirketler batacak. (doğuş holding, gama inşaat, keskinoğlu ...)
  sonra %100 oranında kefil olduğu için o paraları devlet (=biz) ödeyecek.
  ödemek için ne yapacak?
  yan baktın vergisi, nefes aldın vergisi, öksürdün vergisi çıkartacak.

  kamu-özel işbirliği denilen ucubenin nasıl işlediğini anlamak için güzel bir yazı; https://www.gazeteduvar.com.tr/…yi-batiracak-tezgah