şükela:  tümü | bugün
 • wikipedia’da karşılaştığım ve orjinali “turkish currency and debt crisis,2018 “adlı başlık .türkçesi sadece 1 -2 cümleden oluşan ama ingilizcesi nerdeyse 4 sayfadan oluşan içerik göz atmanızı tavsiye ederim.ayrıca ,kronolojik olarak ekonomik gelişmeleri sıralamışlar .ilginç

  edit:imla
 • konu ile ilgili james rickards'ın şu makalesinde ülkemizin durumunu "turkey will be ground zero in the next global debt crisis" şeklinde başlığa taşıdığı krizdir. makalenin sonunda şöyle özetlemektedir:

  "the situation in turkey is uncomfortably close to the situations that arose in thailand in 1997 and russia in 1998. ın both instances, both countries closed their capital accounts after attracting billions of dollars in foreign loans and investment.
  those thai and russian defaults precipitated one of the most acute and dangerous liquidity crises in world history.
  just the existence of these geopolitical fault lines and potential financial defaults is enough to slow down new investment and loan rollovers in ways that make a credit crisis in turkey even more likely."

  türkçesi; siz ehonomi çoh eyi deseniz de y.rr.k altına gidiyorsunuz, benden söylemesi.
 • özetle türkiye'nin durumu, asya krizini başlatan tayland'ın 1997'deki durumuna benzetiliyor.
 • 1997 krizinde tayland'da sabit döviz kuru uygulaması vardı. şirketler kısa vadeli borçlarını kapatmak için dövize hücum edince rezervler hızla düştü ve sabit kuru korumak imkanı kalmadı.
  türkiye'de şirketlerin kur riski var ancak tahminimce büyük kısmı hedge edilmiş durumda. ayrıca şirket karlılıkları da en azından 2017 yılı için zirvede.
  yani ufukta, bildiğimiz anlamda bir kur krizi görünmüyor.

  2018'in ikinci yarısından itibaren büyüme hızla yavaşlayacak ancak muhtemelen bu bir krizden çok bir düzeltme olacak.
 • şirketlerin borcu var batarsa onlar batar olay devlete yansımaz diye düşünenler için ek bilgi.
  akp adını kamu-özel iş birliği (köi) koyduğu sistemle gerçekte özel sektörün bütün hatalarını en sonunda tepemize yıkılacak hale getirdi.
  döviz dalgalanmalarından, hesap bilmezliklerinden şundan yada bundan özel şirketler batacak. (doğuş holding, gama inşaat, keskinoğlu ...)
  sonra %100 oranında kefil olduğu için o paraları devlet (=biz) ödeyecek.
  ödemek için ne yapacak?
  yan baktın vergisi, nefes aldın vergisi, öksürdün vergisi çıkartacak.

  kamu-özel işbirliği denilen ucubenin nasıl işlediğini anlamak için güzel bir yazı; https://www.gazeteduvar.com.tr/…yi-batiracak-tezgah