şükela:  tümü | bugün soru sor
 • küstahlığı ve özgüveni tavan mantığı taban yapmış ebeveyn beyanı.

  çocuk evin ortasına sıçsın çok afedersin, akşama kadar öğretmenine tükürsün, çiğnediği yemeği istediği an istediği yere tükürsün, duvarları boyasın, canı kime isterse ona hakaret etsin, vursun, kapıları çarpsın, eşyaları fırlatsın, kenisine ait olmayan eşyaları karıştırsın, odaları alt-üst etsin ama sen sakın kural koyma sayın anne-baba. git mesela akşama kadar çocuğunun tükürüğüne maruz kalan öğretmenle kavga et. üstüne profesör dedesini gönder, il milli eğitimden telefonlar açtır.

  çok doğru yoldasın; sen, baban ve oğlun zeka olimpiyatlarında üstün sülale ödülü kazanacaksınız.
 • sahip cikanin kendisinin zekasindan suphe edecegim onermedir.

  kural koymak tam tersi, cocugun zekasina ve neden-sonuc iliskilerini kavramasina yardimci olur.

  kural koymayan ebeveyn ise, cocuk okulda butun arkadaslari okumayi cozerken maymun taklidi yapip komik oldugunu sandiginda 'nerde hata yaptik' diye sormamasi gereken ebeveyndir. al o cocugu, marsta buyut.
 • küçüklüğü kurallar içinde geçen ebeveyn beyanı. ben gerizekalıyım bari çocuğum öyle olmasın diye düşünmüş olabilir. ama gerizekalı olduğu için yanlış düşünmüştür. öyle de bir kısır döngü.
 • tam tersi kural koymamanın sonuçları için;
  (bkz: çocuğuna müdahale etmeyen ebeveyn/@pavliligacal)
 • hayir denmeyen cocugun hayir diyemeyecegini de farkedemeyen ebeveynlerin savundugu olabilir.

  ama 'elektrik prizine bunu sokmak istiyorum' diyen ya da sacini ceken cocuga 'hayir' dediginde, kendi istemedigi seye hayir demeyi de ogreniyor cocuk.

  - biraz daha sut ister misin?
  - hayyi.

  hayir dememek ya da her istedigini vermek, her istedigini yapmasina izin vermek kisiligini gelistirmez tam tersi cocuga yapilacak en hatali ebeveynlik ornegi olup en buyuk kotuluklerin basinda gelir.

  disarida koskoca bir hayat var. oyun degil hicbirsey.
  hicbir yer de ana-baba kucagi degil.

  her yaptiginin kabul gordugu, sevimli karsilandigi kendi dunyasindan ciktigi an duvara mi carpsin, sinirlari cizmeyi, cizilen sinirlari farketmeyi evinde ailesinin hosgorusunun oldugu ortamda mi ogrensin?
 • tam aksine, kuralı çiğnemek için yapılan beyin jimnastikleri ile geliştirdiği fikrindeyim.
 • almanlar demek ki gerizekalı yetiştiriyormuş. mühendisliklerinden de belliydi. halbuki almanlar çocuğa sınır koymak onu özgürleştirir, yani neyi yapıp neyi yapamayacağını bilir diyorlardı. len bu almanlar çocuk yetişmekten hiç anlamıyor.