• küçüklüğü kurallar içinde geçen ebeveyn beyanı. ben gerizekalıyım bari çocuğum öyle olmasın diye düşünmüş olabilir. ama gerizekalı olduğu için yanlış düşünmüştür. öyle de bir kısır döngü.
  • küstahlığı ve özgüveni tavan mantığı taban yapmış ebeveyn beyanı.

çocuk evin ortasına sıçsın çok afedersin, akşama kadar öğretmenine tükürsün, çiğnediği yemeği istediği an istediği yere tükürsün, duvarları boyasın, canı kime isterse ona hakaret etsin, vursun, kapıları çarpsın, eşyaları fırlatsın, kenisine ait olmayan eşyaları karıştırsın, odaları alt-üst etsin ama sen sakın kural koyma sayın anne-baba. git mesela akşama kadar çocuğunun tükürüğüne maruz kalan öğretmenle kavga et. üstüne profesör dedesini gönder, il milli eğitimden telefonlar açtır.

çok doğru yoldasın; sen, baban ve oğlun zeka olimpiyatlarında üstün sülale ödülü kazanacaksınız.
  • çocuk yetiştirmeyi oyun zanneden, sosyal medya gibi bir oyuncak olduğunu düşünen günümüz ebeveynlerinin ipe sapa gelmez fikirlerinden bir diğeridir. geçen ben de gördüm "hayır" denilmeyecekmiş asla çocuğa efendim.. yaratıcılığına gem vururmuş.

ah yavrıııım. seneleridr yaratıcılığına höykündüğümüz adamların hepsi "evet"lerle büyüdü çünkü di mi..

bu yarrak kafalı ebeveynlere sadece şunun hatırlatmak isterim; bahsettiğiniz metotlarla yetişen/büyüyen ve bu saçmasapan önerilerin doğruluğunu destekleyen test edilmiş hiçbir çocuk bulunmamaktadır. evet dost acı söyler ama bu önerme dahil hiçbiri test edilmemiştir, onaylanmamıştır.

bu yarrak kürek entel zırvalarının gerçekten doğru olması için belirli bir kontrol grubu içeren farklı ırk/cinsiyet/ebeveyn geçmişine sahip çocuklar üstünde 25 sene test edilip sonuçlarının incelenmesi gerekmektedir. ki 25 bile yeterli olmayabilir bu gerizekalı ayırgacı saçmalıklar 40 yaşından sonra da ters tepebilir. kural koymadığınız çocukların hepsi 25 yıl üstün zekalı (!) yaşar ama 30'unda gidip intihar edebilir rahatlıktan.

binlerce yıldır çocuk yetiştirme yöntemlerini son 10-15 senede değiştirmeye meraklı ebeveyn hazretleri bu veletler büyüyüp şımarmanın kitabını yazdıktan sonra analarının babalarının suratlarına bir daha bakmayınca kafalarını çok duvara vuracaklar, ama geç olacak tabi.
  • almanlar demek ki gerizekalı yetiştiriyormuş. mühendisliklerinden de belliydi. halbuki almanlar çocuğa sınır koymak onu özgürleştirir, yani neyi yapıp neyi yapamayacağını bilir diyorlardı. len bu almanlar çocuk yetişmekten hiç anlamıyor.
  • sahip cikanin kendisinin zekasindan suphe edecegim onermedir.

kural koymak tam tersi, cocugun zekasina ve neden-sonuc iliskilerini kavramasina yardimci olur.

kural koymayan ebeveyn ise, cocuk okulda butun arkadaslari okumayi cozerken maymun taklidi yapip komik oldugunu sandiginda 'nerde hata yaptik' diye sormamasi gereken ebeveyndir. al o cocugu, marsta buyut.
  • bunu savunan, kendini bu konuda eğitimli olarak gören, çocuğunun özgürlüğünün diğer çocukların özgürlüğünü kısıtladığının farkına varamayan ve çocuğu tarafından sitenin diğer çocuklarında kırılmadık kafa, kol, bacak bırakmayan zeka özürlü komşum tarafından açıldığını düşündüğüm başlık…
  • kuralsız çocuk yetiştirildiğinde, büyük kardeşlerin küçüklere nasıl eziyetler edebileceğini henüz bilmeyen ergen hayalidir...

bırakalım da her şeyi deneyerek öğrensinler değil mi? ya ödeyecekleri bedeller, ona da kefil misiniz? büyüyünce sizi suçlarsa, ödediği bedeller için, keşke beni uyarsaydın yapmasaydım diye?
  • yine bir “ benim çocuğum başka” velilerinin safsatasıdır. acaba hiç çocukların bir araya geldiklerinde neye dönüştüğünden haberdar mıdır? hiç sanmıyorum.

üstün yetenekliler alanında yüksek lisans yapıyorum ve bilim daha zeka hakkında bile net bir kanıya varmış ve “kesinlikle böyledir” diyememişken bizim milletimiz her boku biliyor.

arkadaşlar çocuğa sınır çizmezsen güvende hissedemez, kurallar ona aidiyet duygusu verir. öyle kuralla falan zeka gerilemez çok çok söner, yok edemezsiniz var olan bir şeyi.
  • tam aksine, kuralı çiğnemek için yapılan beyin jimnastikleri ile geliştirdiği fikrindeyim.
  • tabi ki hayır. sadece disiplinli yapar. duracağı yeri yapmayacağı şeyi bilir. sadece çocuğa sen bunu yapamazsın denmeyecek. çünkü her çocuk zekidir. desteklenmeyi bekler. başarırsın diyeceksin. ufkunu genişlet çocuğun,hayal gücü gelişsin.hayal gücünün sınırı olmamalı.
hesabın var mı? giriş yap