şükela:  tümü | bugün
 • her insanın hayatında en az bir defa sırtını yaslaması gereken söz. tercihen ergenlik döneminde. ancak fazla tutunmamak da gerekir bu söze, hiçbir söze uzun süre tutunmamak gerekir zaten.
 • hayatında hiçbir kuralın nedenini sorgulamamış kişinin kaçış cümlesidir. böyleleri genellikle bodoslama dalarlar kuralsızlığa. halbuki en güzeli kuralı bozmadan, onun açıklarından faydalanmaktır. fakat bu derinlemesine bir inceleme ve analiz gücü istediğinden, kurallar bozulmak içindir düşüncesine kaptırırız kendimizi.
 • yaşama uygun olmayan kuralların ve yasakların uygulanmaya çalışılması durumunda ortaya çıkan fiili durumdur. yasaklar ve kurallar çoğaldıkça baskı rejimleri ortaya çıkar ve bunun sonucunda genelde yeraltı örgütlenmeleri oluşur.

  örneğin alkollü içeceklerin fiyatını fahiş oranda artırdığınızda aslında alkolü baskı ile yasaklamış olursunuz. bunun sonucunda kaçak içkiler ve bunlara paralel olarak kaçakçılar türer. çünkü bu tip yasaklar insanların bu maddeleri kullanmasına engel olmaz. kaçakçıların türemesi ise peşinden yeraltı örgütlerini ve mafyayı getirir. kısaca alkolün çok kurallı biçimde tüketilmesine izin verilmesi (22 yaş sınırı, bakkalda gizli yerlere koyulması, internetten satışının yasaklanması v.b.) ve fiyat baskısı ile fiilen yasaklanması (75 cl rakı sanırım 100 tl'ye doğru gidiyor) insan yaşamına uygun olmadığından eninde sonunda bu durumun bozulması ile sonuçlanır. genelde de çiğnenen kural ve yasaklardan devlette halkta birlikte zararlı çıkarlar (vergi kaybı, metil alkol zehirlenmesi v.b. ).

  kürtaj yasaklanırsa, sigara yasaklanırsa, fahişelik yasaklanırsa, namaz kılmak ve oruç tutmak yasaklanırsa v.b. bunların tamamı yer altına iner.

  iyi yönetim en fazla özgürlükle yönetendir. yani ne kadar az kural ve yasak koyarak yönetmeyi başarırsanız o kadar başarılı sayılırsınız. yasak ve kuralların çokluğu ise yönetimin beceriksizliğini ifade eder.
 • (bkz: konur sokak)
 • kesinlikle kural bozulunca orada bir kural olduğu ortaya çıkar bozulmaz ise bir boka yaramaz
 • kurallar devletin insanları güdebilmesinin somut şeklidir. (bkz: koyun)
 • her duyduğumda söyleğenin yüzüne şöyle kürekle vurma isteği uyandıran özsüz söz. sanki kuzey koreye gidip kim jong-un'dan makas alıyor tipini sevdiğim. bir de utanmadan yok yasaklar çiğnenmek felan bıdı bıdı. daha cümleyi tamamlamadan etkisiz hale getirmek lazım.