şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kuran)
 • kelime anlamı olarak okunan anlamına gelen sözcük.
 • icinde bol bol "kitap", "bu kitap", "incil", "tevrat" kelimeleri gecmektedir.

  yalniz benim en cok sasirdigim durumsa ne kur'an'in, ne incil'in, ne de tevrat'in vahyedildigi zamanlarda kitap olarak inmemis olmasi.
  yani, "boyle bir kitap var ve biz bu kitabi aslinda sana okuyoruz" mu demek istiyor yoksa "simdi vahyettiklerimiz ileride kitap olacak" mi demek istiyor anlamiyorum.
  cunku her ne kadar medine ayetleri ceylan derilerine yaziliyor olsa da bunlarin ileride kitap haline getirilmesi gerektiginden peygamberimiz acikca bahsetmiyor. hatta bunu en guzel 4 halife doneminde kur'an'in kitaplastirma safhasinda cok tartismalarin olmus olmasindan anliyoruz. acik acik boyle bir istek yokken boyle bir sorumlulugun altina girilmek istenmiyor.
  sonra, mekke ayetleri deriye falan da yazilmamis durumda, kitap olusuturulana kadar sadece insanlarin ezberinde duruyor. sonra 40 tane kopya var ve bu kopyalardan bazilari farkli. bir komisyon kurulup bir tane kur'an ortaya cikartiliyor ve digerleri yakiliyor. su an elimizdeki kur'an gercekten guvenilir midir? allah'in kur'an'in ozgunlugunu ve orjinalligini kiyamete kadar koruyacagini soyledigi ayetin guvenilirligi ne kadardir?
  diger kitaplar meselesine gelirsek; onlar tam olarak allah sozunden bile olusmaz aslinda. mesela incil hz. isa'nin soyledigi seylerin yorumundan olusur. direkt olarak onun soylemlerinin de aktarildigi yerler vardir ama o sozler aynen mi gecmistir, gecmisse onlar aslinda hadis midir yoksa vahiy midir? aradan 500 sene gectikten sonra bu kitap bu aslinda kur'an'dan cok farkli bir kitap olmasina ragmen kur'an adini anip neden incil demistir.
  hz. isa'nin da tipki bizim peygamberimiz gibi peygamberligi zamaninda bir kitap olusturulmasindan bahsettigine dair bir delil yok. bu da incil'in de tipki kur'an gibi sonradan olusturulmus bir kitap oldugunu gosteriyor.
  kur'an yine de bu kitaplari mi isaret ediyor? hatta kendi gelecegine mi isaret ediyor? yoksa kur'an'daki kitap kelimesi bambaska anlamlara mi geliyor?

  arasitiriyorum ama kur'an'daki kitap mevzusu degisik bir konu bana gore.
 • okumak ve toplamak olarak 2 ayrı kökten gelen ve anlamı "okunacak şeyleri toplayan kitap" olan arapça bir sözcük ve aynı zaman'da allah tarafından gönderildiğine inanılan kitap.
 • arapça bir kitap. piyasada çeşitli dillerde çevirilerini de bulmak mümkün.

  teyzem azılı bir müslüman. 50'sinden sonra kuran okuma gayretine girdi. bunun için çat pat arapça öğrendi ama hala gruplar halinde hece hece okumaktan ileriye gidemiyor-gidemiyorlar. bi gün sordum, neden arapça zorluyorsun ki teyzecim, türkçesini okusanız daha iyi değil mi dedim. yanıt ise şok edici bir tespit barındırıyordu; " türkçesini okuyunca bir şey anlayamıyoruz, hem hoşumuza gitmiyor.." dedi.

  serdar ortaç şarkılarına sövüp, abidik gubidik sözlerle dolu yabancı şarkılara hasta olmak gibi bir şey sanırım. en çok da bu yüzden karşı insanlar, türkçesini okuyunca, afedersiniz, bir boka benzetemiyorlar. öyle ahım şahım şeyler yok galiba.

  islam düşmanlığı diyen de önce kendine baksın, bütün dünyaya düşmansınız. sağa sola nefret kusacağınıza açın okuyun. ulan madem tek bi kitap var ve bozulmadığını iddia ediyorsunuz... niye milyon tane yorumcuya, şarlatana ihtiyaç duyuyorsunuz? niye o kadar mezhep var? işinize gelmiyor işinize. lastik gibi çekip uzatmak istiyorsunuz işinize gelmediği vakit.
 • dini tüm meselelere onun tarafından bakmaya çalışın. bilgilerinizin ne kadar kulaktan dolma olduğunu farkedeceksiniz ve gerçekten şaşıracaksınız.
 • her geçen gün çok daha iyi biri olmanız için sizi motive eden, kutsal olduğu her halinden belli olan kitap.

  nerden geliyorum, nereye gidiyorum sorularına cevaplar...

  yaratılış hakkında gerçekler...

  iyi bir insan olmak için gerekenler...

  akılla ve birbiriyle çelişmeyen ayetler...

  bugüne dek dengi bir kitabın meydana getirilememesi...

  serpiştirilmiş bilimsel mucizeler de cabası...
 • "*sana vedaları, kur'an'ı, incil'i vermez; seni kendi içine atar. kendi içsel kaynaklarının farkına varmanı sağlar. kendi sıvının, kendi tanrısallığının farkına varmanı sağlar. seni yazmalardan kurtarır. seni başkalarının yorumlarından kurtarır. seni her tür inançtan kurtarır. seni her tür spekülasyondan, her tür tahminden kurtarır. seni felsefeden, dinden, teolojiden kurtarır. seni kısaca sözcükler dünyasından kurtarır; çünkü sorun sözcüktür." osho provokatör mistik

  (bkz: yemenit/@ibisile)
 • hz muhammed'e vahyedildiği ileri sürülen kutsal kitaptır.

  kur'an'a göre kur'an; tevrat, zebur, incil gibi kendinden önceki kutsal kitapları tasdik ve kabul eder. destekler ve onaylar.

  kur'an, tek yönlü olmayıp, aynı zamanda ahlaki prensipler koyarken, keskin şeriat emirleriyle de toplumu düzenlemeye yönelir. tevrat'taki katılık ve incil'deki yumuşaklık kur'an'da sentezlenir ve orta yolcu bir davranış tipi önerilir. zeburvari şiirsel yapı da korunur.

  müslümanlara göre kur'an son vahiy olup diğer vahiy halkalarının sonudur, kur'an değişmeden kalacak olan son vahiydir. diğer vahiyler ise kur'an'ın yolunu hazırlıyordu.
 • "ey insanlar !
  işte size rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet olan kur'an geldi."
  yunus suresi - 57

  de ki: "bu kur'an, büyük bir haberdir."
  "siz ise ondan yüz çeviriyorsunuz."
  sad suresi - 67-68

  "andolsun, öğüt alsınlar diye biz bu kur'an'da insanlar için her türlü misali verdik."
  zümer suresi - 27

  "bu kur'an, insanlar için kalp gözleri (konumundaki bir nur), kesin olarak inanan bir toplum için de bir hidayet ve bir rahmettir."
  "yoksa kötülük işleyenler, kendilerini, inanıp salih amel işleyenler gibi kılacağımızı; hayatlarının ve ölümlerinin bir olacağını mı sanıyorlar ? ne kötü hüküm veriyorlar !"
  câsiye suresi - 20-21
hesabın var mı? giriş yap