şükela:  tümü | bugün
 • okuduktan sonra daha bir randimanla elestirilebildigi muhakkak, amma elestirmek içinde illa okunmasi elzem olmayan bir tür günlük.daldan dala, mevzudan mevzuya.kurgusu hatali bir mucize.

  10 sene sonra gelen edit: o zamanlar oyle dusunuyormusum. oldurmezseniz sevinirim.
 • onlarki, suphesiz, dogrusu, ile baslayan bircok cumle iceren,
  babaannelerin 3 kere opmeden yerine koymadigi kitap..
 • insan yapisi oldugu sandigim, kendi icinde celisen, celismesede asla benimseyemedigim kutsal sayilan kitap modeli
 • koyu bir ateizm taraftarı olan bendenizin dahi yazıldığı tarih ve şartlar göz önüne alındığında mucizevi bulduğu sembolik eser.
 • 5-6 yaşlarında herhangi normal bir çocuğun, anlamını bilmediği, harflerini kullanmadığı, çevresinde duymadığı bir dille yazılmış, 3 ayda ezberleyebileceği bu büyüklükte bir başka kitap daha yoktur. işte mucize! üstelik bu mucizelerden dünyada her yıl binlercesi cereyan ediyor.

  başka yerlerde buradakinden çok daha zekice ve komplike eleştiriler (bu kitap uydurma ve hatalı) yapıldığını da duydum ve gördüm. buradakiler onların yanında (üzgünüm ama) fasa fiso...
  hakkaten diğer konulardaki performans kuran konusunda gösterilememiş.
  bu derse biraz daha çalışın.
 • kitap olarak küüt diye gökten düşmemiştir. peygamber aracılığıyla nasıl uygulanacağı da gösterilerek aktarılmış öğütler bütünüdür. öğütlere inanmak veya inanmak diye bir şey olamaz. öğütleri uygularsın veya uygulamazsın sonra olacaklardan sen sorumlusun der kuranı kerim. cehennemde ateş yoktur der kuran, insanlar dünyada ve cehennemde kendilerini yakacak ateşin odununu kendileri hazırlar diye bize bildirir.
 • (bkz: kuran)
 • tüm insanların beyninde aynı işletim sisteminin (versiyonları farklı) yer aldığı göz önünde bulundurulursa, yazarının (muhammed) beyninde yer alan sembol'leri açığa çıkarmış olduğu görülür. yaşadığı şartlar ve eğitimsizlik durumu da kitabın çevre şartlarından etkilenmeden yazıldığı fikrini akla getiriyor. mantıksal bir çıkarımla bu kitabı herhangi bir insanın yazması da olası gibime geliyor. olay beyindeki sembol dizilerinin belli bir sırayla serialize edilme durumuna benziyor
  bu kitapta ayrıca önemli bir ikilem* barınıyor. bir dizi ilkokul öğretilerine benzeyen tavsiyeler arasında anlaşılması güç sembolik ifadeler de yer alıyor ve bunlar rüyalarla zaman zaman aynı temaları paylaşıyor.
 • çocukların ezberlemesi mevzuu saçma çünkü dünya üzerinde 7 yaşında rachmaninoff'un prelude'lerini kusursuz çalan veletler mevcut.
  kuran'ın bozulmadığı sanısı da gerçek dışıdır. kuran ilk kez muhammed'in ölümüden 20 yıl kadar sonra kitaplaşmıştır. din kül. kitapları pek önemsemez ancak hz osman dönemine değin 10 dan fazla kuran versiyonu bulunmaktaydı. osman yanlızca osman bin affan'ın kuran 'versiyonunu' (1.0.2) kabul edip diğerlerini imha ettirdi.
  islamiyette ki birçok ayrılığın temeli bu olaya dayanır.

  edit: çocukluğunun tüm utanç verici anlarının izini sürüp yokeden böylece kendisini ilelebet yetişkin olarak varedeceğini zannedenlerden değilim. öyle ise, bu entry'yi olduğu gibi, yeterince bilgi, görgü, anlayış sahibi olmadan fikir beyan etmenin kusursuz bir andaçı olarak bırakıyorum. altına da bu notu düşüyorum ama.
1687 entry daha

hesabın var mı? giriş yap