şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sayısının nice olduğunu merak ediyorum. o yüzden üzerine bir anket oluşturdum. hatta şunu da merak ediyorum acaba türkiye'de kuran mealini tastamam okumuş kaç müslüman vardır? böyle bir anket çalışması yapılmış mı acaba?

her neyse, ben en az % 80 kısmını okumuş kişiyi de tastamam okumuş kabul edebilirim. çünkü anlatılanlara ve kuran'ın içeriğine hakim demektir bu. böyleleri var ise bunlar da "meali tamamen okudum diyebilir" ankette. ayrıca arapça bilmediğimiz ve anlayamayacağımız için kuran'ı arapça okumuş ve hatmetmiş olmak, anketin sorguladığı gerçeğin amacına ters düşüyor. ama arapça'yı biliyor ve anlıyorsanız ve kuran'ı da tastamam okuduysanız amenna.

işte o anket: http://soruyorum.com.tr/sc/q0u8

not: şunu da belirtmek elzem. anketi manipüle etmek adına, okumadığı kuran için, tastamam okudum demek, inançlı biri için hayli günah olsa gerek.
  • (bkz: me)
  • (bkz: türk ateisti)
  • 11 kere ile iyi bir sayı yakalamış olan benimdir.

edit & not: deistim

amin.
  • yanında, tevratı incilleri ve zeburu da okuması gereken insandır, çünkü okumak güzeldir.
    (bkz: kuranı okumadan anlamak)
    (bkz: kuranı okuyup anlamamak)
    (bkz: kuranı anlayıp dinden çıkmak)
  • oku'dan sonrasini okumadim
  • kuran ile yetinmeyip diğer din kitaplarının mealini de okumuş türktür.
  • kuran mealini bırakın okumayı, hepsini ezberlese bile eline hiçbir şey geçmeyecek türk'dür. kuran okuyarak, daha doğrusu okuduğunu zannederek islam'ı öğreneceğini düşünmek de yeni çıktı.

batı düşüncesinin istilası altında aklı hasta, kalbi çürük bir insan kuran'ı okuyamaz.

kuran okumaktan gaye onun özüne vakıf olmaktır. yeterli bir şuur olgunluğuna sahip olmayan kimse o öze ulaşamaz ve surette kalır. o suret ise kuran'ın indiği devrin sosyolojik gerçekliğine uygundur.

bakın kuran'ı okumayı bilen ve ondan anladıklarını mesnevi adlı ölmez eseriyle ortaya koyan mevlana bu konuda ne diyor!

-mâ zi kur'an bergüzidem magzrâ post ra piş-i seghan endahtim
    (biz kur'an'ın özünü, ruhunu, içini ve cevherini aldık. postunu köpeklerin önüne attık.)

not: ebussuud efendi bu konuda şöyle fetva vermiş; “bir kimse mevlânâ’nın mesnevisini okumak, kur’an’ı okumaktan daha faziletlidir, zira mesnevi kur’an’ın özüdür dese” kâfir olur ve katli helal olur!

dur ebussuud efendi, celallenme! ben sadece belli bir aşamaya gelene kadar mesnevi okumak iyidir dedim. önce bir hazırlık sınıfı okusunlar sonra asıl derse girerler.

aşağıdaki linkten şefik can'ın mesnevi tercüme ve şerhini pdf formatında indirebilirsiniz. kendisinin kullandığı dil ve üslup günümüz insanı için oldukça anlaşılırdır.

https://yadi.sk/i/94_f2tabcuuns
  • (bkz: sabahattin eyüpoğlu) (yamulmuyorsam) çevirisini 3 kere okudum.