• oku'dan sonrasini okumadim
  • sayısının nice olduğunu merak ediyorum. o yüzden üzerine bir anket oluşturdum. hatta şunu da merak ediyorum acaba türkiye'de kuran mealini tastamam okumuş kaç müslüman vardır? böyle bir anket çalışması yapılmış mı acaba?

her neyse, ben en az % 80 kısmını okumuş kişiyi de tastamam okumuş kabul edebilirim. çünkü anlatılanlara ve kuran'ın içeriğine hakim demektir bu. böyleleri var ise bunlar da "meali tamamen okudum diyebilir" ankette. ayrıca arapça bilmediğimiz ve anlayamayacağımız için kuran'ı arapça okumuş ve hatmetmiş olmak, anketin sorguladığı gerçeğin amacına ters düşüyor. ama arapça'yı biliyor ve anlıyorsanız ve kuran'ı da tastamam okuduysanız amenna.

işte o anket: http://soruyorum.com.tr/sc/q0u8

not: şunu da belirtmek elzem. anketi manipüle etmek adına, okumadığı kuran için, tastamam okudum demek, inançlı biri için hayli günah olsa gerek.
  • 11 kere ile iyi bir sayı yakalamış olan benimdir.

edit & not: deistim

amin.
  • caiz değildir. caiz olan kuran'ı arapçasından ve anlamadan okumaktır. çünkü öbür türlü siyasilerimiz bizi kontrol edemezler. o yüzden ülkesini seven herkes arapça kuran okumalı, okutmalı. tabii arapça bilmemek kaydıyla. hem din adamlarımız ve diyanetimiz niye var? tabii ki kuran'ı bizim yerimize anlayıp bize öğretmek için. yoksa biz kimiz ki kuran'ı okuyup anlayalım. allah muhtaç olduğumuz din adamlarımızı ve diyanetimizi başımızdan eksik etmesin. yaşasın dinimiz.
  • kuran ile yetinmeyip diğer din kitaplarının mealini de okumuş türktür.
  • kaç kişidirler bilmem.
    ama okumak isteyenlere, birden fazla meali beraber okumalarını tavsiye ederim. hatta mümkünse tefsir de okusunlar. muhammed esed'in tefsirini tavsiye ederim.
  • (bkz: aran suildur)

meraklısına not : hem de bir kaç defa*, yanında terimlerin açıklandığı bir kitap* ve ayetlerin açıklandığı bir başka kitap* ile birlikte.
  • deizmde karar kılmış olması muhtemeldir.
  • 22 li yaşlarımda üzerinden çok geçmeden ardarda 2 kez okuyup 2. sinde tüm yap, et tarzı emirleri not etmiş (aynı olanlar ayıklandığında 250-300 civarını bulmuştu.) bir müslüman olarak şahsım.
  • benim efendim bir defa okuyup bitirdim şimdi 2. defa okuyorum yarıya geldim.iyice anlamak istiyorum ama sadece ve sadece türkçe okuyorum.
hesabın var mı? giriş yap